İzmit tarihi değerlerine kavuşuyor

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmit’te yok olmaya yüz tutmuş tarihi değerler, İzmit Belediyesi sayesinde gün yüzüne çıkıyor. Belediye’nin Tarih...

BÜYÜT

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmit’te yok olmaya yüz tutmuş tarihi değerler, İzmit Belediyesi sayesinde gün yüzüne çıkıyor. Belediye’nin Tarih Koridoru Projesi sayesinde birçok tarihi değerin restorasyonu yapılıyor. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Tarih Koridoru” Projesi’nin en önemli etaplarından olan Akçakoca Mahallesi Alacamescit Sokak’ta restorasyon çalışmalar devam eden Elbeyoğlu Konağı ve Dere Camii’nde incelemelerde bulundu.

TİTİZ ÇALIŞMA
Başkan Doğan, çalışmaların çok titiz ilerlediğini söyleyerek “ Projenin özelliği gereği her detayı dikkate alarak, adım adım ilerliyoruz. Tarihi hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmemeye özen gösteriyoruz. Anıtlar Kurulunun tavsiyelerini bu süreçte dikkatle değerlendirerek çalışmaları yürütüyoruz. O nedenle çalışmalar hayli zaman alıyor. Tarih Koridoru’nun en önemli bölümlerinden Akçakoca Mahallesi’ndeki iki yapıda çalışmalar sürüyor. Elbeyoğlu Konağı ve Akçakoca (Dere) Camii orijinal mimarisine uygun olarak yeniden yapılandırılıyor. Ayrıca bu tarihi mahallemizin meydan projesini de hazırladık. Anıtlar Kurulunun proje hakkındaki onayını bekliyoruz. Birkaç yıl içinde Akçakoca Mahallesi’ndeki büyük değişimi hep birlikte göreceğiz” dedi.

AKÇAKOCA YAPTIRDI
Dere Camii, İzmit'e hakim tepede, şehrin en eski mahallelerinden Akçakoca'da yer alıyor. Etrafında Osmanlı dönemine ait sivil mimari örneklerin de bulunduğu camiyi, İzmit ve yöresini fetheden, Akçakoca 1327-1328 yıllarında yaptırmış. Bu nedenle Akçakoca Camii olarak da biliniyor. Bugünkü görünümüyle dikdörtgen plânlı, taş duvarlı ve ahşap çatılı caminin kare kaide üzerinde yükselen ve şerefeden sonrası yıkık olan kırmızı tuğla minaresi dikkat çekiyor. Bu arada Akçakoca Mahallesi’ndeki Elbeyoğlu Konağı 1910 yılında 2 katlı olarak yapılmış ve Osmanlı mimarisinin son örnekleri arasında yer alıyor.

04 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR