Gölcük’te kentsel dönüşüme 500 milyon lira harcanacak

İlimize konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve belediye başkanı Mehmet Ellibeş, proje ile ilgili protokole imza attı.   17 Ağustos d...

İlimize konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve belediye başkanı Mehmet Ellibeş, proje ile ilgili protokole imza attı.

 

17 Ağustos depremi sonrasında Gölcük Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesi çalışmaları, atılan imzalarla nihayete erdi. İlçe merkezi, sanayi sitesi ve Denizevler olmak üzere üç bölgede hayata geçirilecek olan proje için protokol töreni gerçekleşti.

 

YOĞUN İLGİ VARDI

Geniş katılımın olduğu törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP Milletvekili İlyas Şeker, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, Kentsel Dönüşüm Projesi Genel Müdürü Vedat Gürgen, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AKP Milletvekili adayı Radiye Sezer Katırcıoğlu ve vatandaşlar katılım gösterdi.

 

“ASRIN FELAKETİNİ YAŞADIK”

Törende konuşan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, projenin heyecanını ve gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Ellibeş, “16 yıl önce asrın felaketini yaşadık. 6 bine yakın deprem şehidimiz, tahribatlarımız vardı. Yaşamın devam ettiği gerçeğinden yola çıkarak geleceği sağlam temellere oturtmak için bir şeyler yapmak zorundayız. 16 yıl kolay geçmedi. Gölcük halkı el ele verdi ve Gölcük yenilenerek topraktan filiz verdik” dedi.

 

“BİNALAR DENETİMİNİ GEÇEMEZ”

Ellibeş, şöyle konuştu: “Son yönetmelik kapsamında deprem öncesinde var olan binalarımızın denetime tabi tuttuğumuzda birçoğu maalesef bu denetimi geçemez. Bu dönüşümde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bizim elimizi tutması gerekiyordu. Dönüşümün sağlıklı olması için gerekli çalışmalar yapılmış ve projenin temeli atılmış oldu. Dönüşüm 3 bölgeden başlayacak. Bu kararı meclisle ve vatandaşla görüşerek aldık.”

 

DENİZEVLER KONUT DIŞI KENTSEL ÇALIŞMA ALANI

Konuşmasının devamında kentsel dönüşümün gerçekleştirileceği bölgelerle ilgili bilgi veren Ellibeş, “Denizevler bölgesi afete maruz bölge ilan edilmesine rağmen yaklaşık 500 vatandaş burada yaşamaya devam ediyor. Bölgede bir ilkokul da var. Buradaki bir kişinin bile burnu kanasa bunun hesabını kimse veremez. Bu bölge konut dışı kentsel çalışma alanı olarak belirlendi. Bu kesinleşmiş bir karardır. Buradaki insanlarımızın yeni sağlam etüde sahip yerlerde oturması için çalışmalarımızı başlattık” şeklinde konuştu.

 

“GÖLCÜK CAZİBE MERKEZİ OLAMADI”

Ellibeş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayi bölgesi ile ilgili fazla söze gerek yok. Burada tamamen çarpık bir yapılaşma var. Bölgeye yeni bir sanayi sitesi yapılacak. Gölcük depremden sonra sağlık ve sosyal alanda başarı elde etti, ancak cazibe merkezi olamadı. Gece belli bir saatten sonra ilçenin çarşısı sessiz, sokaklarda kimseler yok. Gençler için bir sosyal alan yok. Artık bizim ustalık dönemimiz. Gölcük’ün merkezini değiştirecek ve dönüştüreceğiz. Projeye olan desteği nedeniyle bakanlarımız İdris Güllüce ile Fikri Işık’a teşekkür ediyorum.” Ellibeş’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, projenin başarılı bir şekilde yürütüleceğine inandığını dile getirdi.

 

DONANMANIN KALBİ

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, kırsal alandaki ekonomik hareketliliğin giderek azaldığını, Türk donanmasının kalbi olan Gölcük’ün de özel bir yerleşim merkezi olduğunu dile getirdi ve projenin önemine değindi. Gölcük’teki acıların kendisini de vurduğunu dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ise, “Bu bölgeyi iyi bilirim ve acıları ben de yaşadım. Depremin ilk gününde 7 katlı binadan bir kişinin canlı çıkması haberiyle yanımdaki arkadaşlarımla sarılıp ağladığımızı hatırlıyorum. O dönemde ben çok kötü etkilendim sonrasında da uzun süre tedavi gördüm. Biraz hassas bir adamım” dedi.

 

“ESKİ TÜRKİYE BİTTİ”

Kentsel dönüşümün gerekliliğini anlatmaya gerek olmadığını dile getiren Güllüce, “Eski Türkiye gitti. Sokak ve caddelerimiz yeni Türkiye’ye uymuyor artık. Deprem bugün denizaltı, uçak yapmaya kalkan bir Türkiye’ye yakışmıyor. Daha yaşanılabilir ve bizi değerlerimizi yansıtan sokaklara, şehirlere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Muhalefeti de eleştiren Güllüce, “İşleri sadece üretilen projelere karşı çıkmak” diye konuştu. Güllüce’nin öncelikli hedefi ise vaatleri üzerinden CHP oldu. Güllüce, ayrıca geçtiğimiz günlerde vefat eden eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e hakkını helal etmediğini, kendisinin 4 yılını yediğini de sözlerine ekledi.

 

500 MİLYONLUK PROJE

Güllüce’nin konuşmasının ardından kentsel dönüşüm protokolü imzalandı. Bütçesi 500 milyon lira olarak belirlenen kentsel dönüşüm projesi kapsamında birinci bölge olarak D-130 karayolunun kuzeyinde, Amiral Sağlam Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak arasında kalan alan yani ilçe merkezi, ikinci bölge olarak D-130 karayolunun kuzeyinde, Adnan Menderes Bulvarı-57. Sokak ve 54-B Sokak arasında kalan bölge (Sanayi Sitesi), üçüncü bölge olarak da D-130 karayolunun kuzeyinde, Çelebi Caddesi, Sahil Caddesi ve dere arasında kalan bölge yani Denizevler yeniden yapılandırılacak. Hilal GÜDÜCÜ

18 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR