Et ve et ürünleri tebliğindeki değişiklik neler getiriyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 5 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren ‘Et ve Et Ürünleri Tebliği’ni revize etti. Yeni tebliğ tüketicinin satın...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 5 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren ‘Et ve Et Ürünleri Tebliği’ni revize etti. Yeni tebliğ tüketicinin satın aldığı birçok et ürününde değişiklik öngörüyor. Kocaeli Ticaret Odası ile Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çoğunluk olarak perakendeci olan kasapları ilgilendiren değişikliklerle ilgili seminer düzenleyerek, ilgili firmaları bilgilendirdi.


ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen seminerde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Halide Sancar, katılımcılara yapılan değişiklikler ile ilgili önemli bilgiler verdi. Sancar, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin, 13 Şubat 2015 tarihinde ve 29266 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.

 

MEKANİK OLARAK AYRILMIŞ ETİN SATIŞI YAPILAMAZ

Sancar, seminere yoğun ilgi gösteren kasaplara şu bilgileri verdi; “Bu tebliğ kapsamındaki ürünlerin üretiminde, mekanik olarak ayrılmış etler kullanılamaz. Lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmelere veya doğrudan son tüketiciye, mekanik olarak ayrılmış et satışı yapılamaz. Bu işletmelerde mekanik olarak ayrılmış et kullanılamaz. Ayrıca, ihracat amaçlı üretilmiş olan mekanik olarak ayrılmış etlerin ve ürünlerinin, yurt içinde onaylı işletmeler arası sevkiyatına ihracat yapılması kaydıyla izin verilir.


KANATLI ET AMBALAJDAN ÇIKMAYACAK

Perakende işletmelerde kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve hazırlanmış kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamayacak. Tüketici talebi üzerine kıyma ve hazırlanmış et karışımları anında hazırlanabilir. Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur. Ancak tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilir.

 

%100 DANA ETİ ARTIK YOK

Tebliğ 13 Mart 2015 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Bundan sonra ürün etiketlerinde marka dahil olmak üzere %100, %100 dana eti ve %100 göğüs eti gibi ifadeler kullanılmayacaktır. Kavurma ve kıyma kavurmada tuz oranı kütlece en çok %3 olacaktır. Bu kapsamda piyasaya arz edilen ürünlerle ilgili faaliyet gösteren gıda işletmeleri için geçiş süresi 1 Ocak 2016 tarihine kadardır. Ayrıca perakende işletmelerde, ısıl işlem görmüş sucuk, fermente sucuk, pastırma, sosis, salam gibi et ürünleri üretilemez. Bu kapsamda ise faaliyet gösteren perakende işletmeleri için 1 Temmuz 2015 tarihine kadar uyum zorunluluğu bulunmaktadır.”

12 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR