Bakan Ergün TL ile Borçlanın

Döviz geliriniz yoksa TL ile alışverişinizi yapın, borçlanmasını TL ile sürdürün.Bakan Ergün, katıldığı bir programda Türkiye ve dünyadaki son ekonomi...

BÜYÜT

Döviz geliriniz yoksa TL ile alışverişinizi yapın, borçlanmasını TL ile sürdürün.

Bakan Ergün, katıldığı bir programda Türkiye ve dünyadaki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Dünyada zaman zaman hem siyasi atmosferde hem de ekonomik atmosferde beklenmeyen veya istenmeyen gelişmeler olabileceğini belirten Ergün, bu durumlarda ülkelerin kendi iç dinamiklerinin nasıl koruduğunun önemli olduğunu söyledi. Bakan Ergün, Türkiye'nin hem dünyadaki tüm bu gelişmeleri yakın takip eden hem de bu gelişmelerin kendisi üzerindeki olumsuz etkilerini büyük çapta bertaraf edebilecek iç dinamiklere sahip bir ülke olduğunu kaydetti. Avrupa ve ABD'deki gelişmelerin konjonktür olarak Türkiye üzerinde bazı olumsuz etkileri olabileceğine işaret eden Ergün, bu etkileri sınırlı tutmaya çalıştıklarını vurguladı.

DÖVİZ KURU RAHATSIZ EDİCİ DÜZEYDE DEĞİL
Döviz kurunun şu anda bulunduğu düzeyin çok rahatsız edici bulunmadığını fakat bunun üzerindeki düzeylerin rahatsız edici olabileceği yönünde piyasada bir algılama bulunduğunu anlatan Nihat Ergün, Kurla ilgili çok uzun tartışmalar yaptı Türkiye. 'Çok yüksek' denildi 'cari açığın en önemli nedenlerinden bir tanesi' denildi. Merkez Bankası da bazı tedbirleri aldı biliyorsunuz. Tüm bunlar dövizle alakalı bir yükseliş trendini de karşımıza çıkardı. Bu sefer de 'belli bir noktanın ötesine geçir mi' diye endişeler ortaya çıktı. Ona dair Merkez Bankası elindeki argümanları kullanıyor şeklinde konuştu.

Döviz geliri olanların dövizle iş yapmalarının bir sorun teşkil etmediğini kaydeden Ergün, zaten şu anda dövizle borçlanan işletmelere bakıldığı zaman bunların neredeyse tamamının döviz geliri olan işletmeler olduğunun görüldüğünü söyledi.

SANAYİ ÜRETİMİNDE AYLIK BAZDAKİ YAVAŞLAMA
Sanayi üretiminde aylık bazdaki yavaşlamayı değerlendiren Ergün, şunları söyledi:Sanayi üretiminde aylık bazdaki yavaşlama bir anlamda yatay gidiş. Çok minik yavaşlamalardır bunlar. Bir taraftan ayağımızın da frende olması gerektiğini her zaman konuşuyorduk. Her zaman bu kontrollü gidiş, yani kontrollü bir büyüme stratejisinin olması icap ediyordu. O kontrol mekanizmaları devreye girdi ve bu kontrollü gidiş devam ediyor.

Ama buna rağmen yıl sonu itibariyle baktığımızda, Türkiye'de sanayi üretiminin bir önceki yıla göre önemli bir artış göstermiş olacağını ve büyümenin öncü göstergelerinden biri olan sanayi üretimiyle birlikte değerlendirdiğimizde, Türkiye ekonomisinin 2011 yılını yüzde 7 veya üzerinde bir büyüme ile kapatabileceğini şimdiden söylemek mümkün. 2010 yılında yüzde 8, 9 oranında büyümüştük. 2011'in ilk çeyreğinde yüzde 11'lik bir rakamla karşılaştık. İkinci çeyrek rakamları önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak. Gidişat bize Türkiye ekonomisinin bugünkü dünya şartlarında 2011 yılında yüzde 7'ler civarında bir büyüme göstereceğini ortaya koyuyor. Sanayi üretimindeki gelişmeleri bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Bu kontrollü bir büyümedir. Yani işte son sürat gaza basılmış bir büyüme değildir. İyice fren yapılmış bir fren de değildir. Mekanizmalar devrededir.

10 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR