CHP’li Kaplan, müdür kıyımına tepkili: Vali Topaca, elini vicdanına koymalı

CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, İl Sekreteri Cihat Altınyuva ile birlikte KYÖD’de eğitim sendikaları başkanlarıyla bir araya geldi. Yapılan pua...

CHP Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, İl Sekreteri Cihat Altınyuva ile birlikte KYÖD’de eğitim sendikaları başkanlarıyla bir araya geldi. Yapılan puanlamayla okul müdürlerinin görevden alınmasından dolayı düzenlenen toplantıya Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Pekin, Eğitim-İş Şube Başkanı Bilal Şener, Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, Eğitim-Sen Gebze Şube Müdürü Güngör İrem ve sendika üyeleri katıldı.

 

4 SENDİKA ÇAĞRILDI

Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli’deki 4 büyük sendika başkanını bu toplantıya davet ettiklerini söyledi. Eğitim Bir-Sen’in ise diğer üç sendikayla aynı görüşü paylaşmadıkları için toplantıya katılmayacaklarını bildirdi. Siyaset yapmayacağını dile getiren Kaplan, “Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yetirilen yasa tasarısının içinde okul müdürlerinin görev süresiyle ilgili de bir yönetmelik vardı ve bu uygulanmaya başlandı. Türkiye’de eğitim sistemiyle bu kadar oynamanın kimseye yararı yok” diye konuştu.

 

MÜDÜRLER HARCANDI

Her hükümet döneminde eğitimde yeni politikaların uygulandığını söyleyen Kaplan, “Şimdiye kadar takdirler verdikleri 7 bin 200 müdürü görevden aldılar. Kocaeli de bundan nasibini aldı. 383 okul müdürü arasından 214 arkadaşımız görevden alındı. Bu olaya sahip çıkmalıyız. Bu şekilde çocuklarımıza da sahip çıkmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

VALİ TOPACA’YA ÇAĞRI

Yeni yönetmeliğin siyasal malzeme yapıldığını da sözlerine ekleyen Kaplan, şöyle konuştu: “Başarılı okul müdürleri valiye, belediye başkanına, kaymakama yakın olmadıkları için görevden alındılar. Bu bir siyasal kıyımdır. Buna sessiz kalmayacağız” diye konuştu. Vali Topaca’ya da çağrıda bulunan Ercan Topaca, “Vicdanlara sesleniyoruz. Vali Ercan Topaca başka siyasal düşünceye sahip insanlara yaşam alanı sağlamalıdır. Üç ay önce ödül verdiğin müdürlere şimdi senden adam olmaz muamelesi yapmak vicdansızlıktır.”

 

İŞ BIRAKILACAK

Kaplan’ın ardından gelişmelerle ilgili sendika başkanları da konuşarak tepkilerini dile getirdiler. Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Pekin, “Bindikleri dalı kestiler. Bundan sonra yaşanacakların tek sorumlusu yerel iktidar olacaktır. Bizi kavga ortamına çektiler. Bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz. 15 Eylül’de iş bırakmayı düşünüyoruz” dedi.

 

AKP EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitim-Sen Şube Suca Omurca ise, “Eğitimin daha kaliteli ve nitelikli olmasını istiyorsa bu yetersizlikleri çözmelidir” derken, Eğitim-İş Şube Bakanı Bilal Şener de, eğitimde milli kısmın artık olmadığını belirterek, “Eğitimin artık milli kısmı kalmadı. Buna artık AKP eğitim sistemi demek gerek. AYM kararı olumlu olsa bile gere dönüşü imkansız” dedi. Berfu SOYSAL

29 Ağustos 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR