Kocaeli kimyada yine öncü

        Türkiye İhracat Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre Kocaeli yine Türkiye’nin lokomotifi olmaya devam etti. Temmuz ayın...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İhracat Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre Kocaeli yine Türkiye’nin lokomotifi olmaya devam etti. Temmuz ayında ülke genelindeki ihracatın yerinde saymasına rağmen ilimiz potansiyeli ve farklı sektörlerdeki hakimiyeti ile yine adından söz ettirdi.

 

7 MİLYAR DOLARI AŞTI

Kocaeli geride kalan temmuz ayında toplam 1 milyar 113 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2014 yılının 7 aylık dönemindeki ihracat rakamı ise 7 milyar 254 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Kocaeli’nin temmuz ayı ihracatı haziran ayına oranla yükseliş kaydederken, geçen yılın aynı dönemine göre ise gerileme tespit edildi.

 

TEMMUZDA İHRACAT ARTTI

Kocaeli’nin ihracat kalemleri içinde en iyi olduğu sektör ise Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü oldu. İlimizin temmuz ayındaki ihracatı 455 milyon 662 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 13 milyon dolarlık bir artışı gösteriyor. Ancak bu artış 7 aylık dönemde geçen yıla oranla gerileme olarak dikkat çekiyor.

 

GEÇEN YILA GÖRE

DÜŞÜŞ YAŞANDI

Kocaeli, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektöründe 2014 yılının 7 aylık döneminde toplam 2 milyar 743 milyon 768 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam 2013 yılının aynı döneminde ise 2 milyar 993 milyon 430 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Buna göre ilimizin sektörde geçen yıla oranla yaklaşık 250 milyon dolarlık düşüşüne işaret ediyor.

 

İSTANBUL İLK SIRADA

Buna göre, ilimiz söz konusu sektördü ülke genelinde en çok ihracatı yapan ikinci kent oldu. Sektördeki liderlik koltuğunda ise yine İstanbul bulunuyor. Bu kentin sektörde ilk 7 aylık dönemindeki ihracat rakamı 4 milyar 339 milyon 153 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

04 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR