Rekortmen Memur-Sen!

Hükümete yakınlığı ile eleştirilen Memur-Sen, 2002'den beri üye rekoru kırıyor. Bu yıl da üye sayısını 120 binin üzerinde arttırdı. Üye sayısı 9 yılda...

BÜYÜT

Hükümete yakınlığı ile eleştirilen Memur-Sen, 2002'den beri üye rekoru kırıyor. Bu yıl da üye sayısını 120 binin üzerinde arttırdı. Üye sayısı 9 yılda % 1127 arttı.

Çalışma Bakanlığı, uzun süredir beklenen sendikaların üye sayılarını sonunda açıkladı. Özellikle kamudaki sendikaların üye sayıları merak ediliyordu. Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) ve Türkiye Kamu-Sen tarafından iktidara yakın olmakla eleştirilen Memur-Sen, bu yıl da üye patlaması yaşadı.

Üye sayısını bir yılda 120 binin üzerinde arttıran Memur-Sen, 515 bin kişiye ulaştı. 2002’de sadece 42 bin üyesi olan konfederasyon, 2002 yılından bu yana her yıl üye sayısını arttırarak en çok üyeye sahip olan Kamu-Sen’i geride bıraktı. Memur-Sen, son 2 yıldır memur maaş zamları için oturduğu toplu görüşme masasından ‘hükümetin teklifini’ kabul ederek ayrıldığı için diğer konfederasyonların tepkisini çekiyor. Diğer memur sendikalarından Türkiye Kamu-Sen’in üye sayısı bir yılda 24 bin artarak 394 bin 497’ye, KESK ise 12 bin kişi arttırarak 232 bin 83 kişiye ulaştı.

Sırada işçi sendikaları var Memur sendikalarının güncellenmiş üye sayıları açıklanırken, işçi sendikaları için de benzeri bir açıklamanın yakın bir zamanda yapılması gerekiyor. Ancak işçi sendikalarıyla ilgili güncelleme, birçok sendikanın durumunu yakından ilgilendirdiği için yeni Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in bu konudaki tavrı belirleyici olacak. Sosyal güvenlik reformuna eklenen bir maddeyle, işçi sendikalarındaki üye kayıtlarındaki mükerrerliklerin ortadan kaldırılacağı öngörüldü. Ancak bu madde, birçok sendikanın toplusözleşme yeterliliğini etkilediği için bugüne kadar uygulanmadı. Bu nedenle Çelik’in bakanlık koltuğuna oturur oturmaz, bu konuda yeni bir erteleme yapılması veya yeni üye sayılarının geçerli olması noktasında bir karar alması gerekecek.

11 Temmuz 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR