KOTO toplantısında operasyon gerginliği

Foruma katılanların ağırlıklı konusu yapılan paralel operasyon oldu. Davetliler kendi aralarında ki değerlendirmeleri dikkat çekti.   Ukrayna’nın ku...

Foruma katılanların ağırlıklı konusu yapılan paralel operasyon oldu. Davetliler kendi aralarında ki değerlendirmeleri dikkat çekti.

 

Ukrayna’nın kuruluş tarihinden bu yana ilk kapsamlı iş forumu olan ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı(MARKA), Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Uluslararası Türkiye Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) işbirliğiyle düzenlenen Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu KOTO Meclis Salonu’nda yapıldı.

 

kotice11.gif

 

ÖZDAĞ KATILMADI

Programın ilk günü açılış konuşmaları ve ikili iş görüşmeleriyle başlayıp, takip eden günlerde fabrika ziyaretleri ve karşılıklı iş görüşmeleri ile devam edecek. KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın il dışında olması sebebiyle toplantıya katılamazken, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sergiy Korkunsky, Ukrayna milletvekilleri ve belediye başkanları, iki ülkenin işadamları ve yatırımcıları foruma katılım gösterdi.

 

UKRAYNA PAZARINI ÖNEMSİYORUZ

Türkiye ile Ukrayna arasındaki iş ve yatırım geliştirilmesi amacıyla 1 Haziran-4 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan forumun açılış konuşmasını yapan KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, “Yatırımcılarımızın şehre gelmesi amacıyla programlar düzenliyoruz. Ukrayna ile stratejik iş ortakları olarak çıtayı en üst düzeye taşımak önemli. Ukrayna pazarını önemsiyoruz. 46 milyonluk bizim için büyük bir pazar. Ürün ve hizmetler açısından bakıldığında rekabet eden ekonomiler sayılmaz. Bize benzeyen yönleri tarım adına devasa sahalara sahip olması, batı ile doğu arasında bir köprü olması. Bizim istediğimiz durum sadece uluslararası ticaret değil karşılıklı yatırımların artmasıdır” dedi.

 

ice22.gif

MİSAFİRLERE ANLATILACAK

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanvekili Burak Pehlivan, “Forum çerçevesinde serbest ticaret görüşmelerinin getireceği faydalar panelle değerlendirilecek. Bir model olarak Türkiye’nin başarıyla uyguladığı çalışmalar Ukraynalı misafirlere aktarılacak ve pratiğe dökülecek. Türkiye’nin son kalkınma sürecine katkı sağlayan Kalkınma Ajansı Merkezi’ne ziyaret edilecek. Desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı’na, KOTO’ya, Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.  

 

İLK TANIYAN TÜRKİYE

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren ise “Türkiye ile Ukrayna arasındaki mevcut ilişkilerin sürdürülebilir olması ve üst seviyeye taşınması adına forumda bulunuyoruz. Ukrayna Türkiye için 25 yıldan bu yana önem arz ediyor. 24 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını kamuoyuna duyurduğu an itibariyle bağımsızlığını tanıyan ülkelerin başında Türkiye geldi. 25 yıllık süreçte elbetteki çok önemli sosyal, ekonomik çalışmalar söz konusu oldu. Avrupa’nın en önemli topraklarına sahip olan Ukrayna geleceğe emin adımlarla yol almaktadır” ifadelerini kullandı.

 

KARDEŞLİK ÖNEMLİDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, söz alarak “Yerel yönetimler arasındaki kardeş belediyecilik anlayışını önemsiyorum. İnanıyorum ki bu ticari ilişkileri hızlandıracaktır. Şu anda yerel yönetimler arasındaki kardeş belediyecilik yeterli düzeyde değil. Dernek başkanlarımızla, birlik başkanlarımızla, yerel yönetim birlikleriyle görüşüp kardeş belediye ilişkilerini güçlendirmek istiyoruz. Ticari ilişkilerimizde önümüzün açılmasına fayda sağlayacaktır. Forumun iki ülke için faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

TÜRKİYE EŞSİZ ÜLKE

Son olarak konuşan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sergiy Korkunsky, “Türk ve Ukrayna iş adamlarının şahsi temaslarını önemsiyorum. Son 6 ayda ikili ilişkilerimizin iyi olduğunu vurgulamak istiyorum. Ekonomik açıdan Türkiye’nin eşsiz bir ülke olduğunu vurgulamak istiyorum. Ukrayna ile doğu ülkeleri arasında Türkiye çok aktif bir rol üstlenmiştir” dedi.

Serkan BORLAK 

01 Haziran 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR