AKP Kadın Kolları’nda kaos

Daha önceden İl Kadın Kolları Başkan adayı olarak belirlenen Ayşe Müge Olşen’in milletvekili aday adaylığını düşünmesi kongrenin ileri bir tarihe ert...

Daha önceden İl Kadın Kolları Başkan adayı olarak belirlenen Ayşe Müge Olşen’in milletvekili aday adaylığını düşünmesi kongrenin ileri bir tarihe ertelenmesine neden oldu.

 

AKP İl Kadın Kollarında ortaya çıkan kriz bir türlü aşılamayınca cumartesi günü yapılacak olan kongre iptal edildi. AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül’ün 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde yeniden milletvekili aday adayı olması bekleniyordu. Bu konuya kesin gözle bakan AKP il yönetimi, yeni dönemde İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel’in genel merkez kadın kolları MKYK’da görev almasından dolayı ayrılmasına kesin gözle bakılıyordu.

 

3 İSİM GÜNDEME GELDİ

8 yıldır AKP İl Kadın Kolları Başkanlığı’nı başarıyla yerine getiren Oya Tunçel, yeniden görev almayacağından dolayı yerine gelecek isim konusunda çalışmalar yapmaya başladı. İstişareler neticesinde 2011 yılında yapılan gelen seçimler öncesinde milletvekili aday adayı olan Ayşe Müge Olşen, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Emine Zeybek ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Emel Ceylan Balcıoğlu’nun isimleri başkanlık için gündeme geldi.     

 

OLŞEN YÖNETİM KURULU OLUŞTURUYORDU

Üç isim üzerinde yapılan değerlendirme sonrasında dönemin İl Başkanı Mahmut Civelek’in başkanlık yaptığı tören ile AKP İl Kadın Kolları Başkanlığı’na Ayşe Müge Olşen’in aday olduğu kamuoyuna açıklandı. Bu açıklama sonrasında Olşen tarafından yeni yönetim kurulu oluşturma çalışmalarına start verildi.

 

SON GÜNE KADAR

AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül’ün 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesinde programının yoğun olması bununla birlikte hedeflenen 400 milletvekilinin çıkarılması noktasında kadın kollarına büyük görev düşmesinden dolayı yeniden milletvekili aday adayı olup olmayacağı başvuruların yapılacağı son güne kadar belli olmadı.

 

MİLLETVEKİLLİĞİNİ İSTİYOR

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül, görüşme neticesinde yeniden milletvekili aday adayı olmamama kararı aldı. Bu karar parti kaynaklarından uzun süre teyit edilemedi. Hatırlanacağı gibi AKP İl Kadın Kolları Başkanlığı’na aday gösterilen Ayşe Müge Olşen’in bütün planları yeniden milletvekili aday adayı olmaktı. Hatta bu konuda “Eğer Sibel Gönül yeninden aday olmadığı taktirde milletvekili aday adayı olacağım” sözleri herkes tarafından biliniyor.   

 

OLŞEN ANKARA’YA GİTTİ

AKP Genel Başkanı Sibel Gönül’ün son güne kadar aday adaylığının belli olmaması parti içerisinde krize neden oldu. İl Kadın Kolları Başkan adayı gösterilen Ayşe Müge Olşen yaşanan bu durum sonrasında Ankara’ya giderek temaslarda bulundu. Bu süre zarfından İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kadın Kolları Genel Başkanı Gönül başta olmak üzere bir çok isimle istişareler yapmaya başladı.

 

CEYHAN GÖRÜŞME YAPTI

Bütün gün süren telefon görüşmeleri, ikili temalar sonrasında bir sonuç elde edilemedi. İl Başkanı Ceyhan, İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel ve İl Yöneticisi Emel Ceylan Balcıoğlu ile yaptığı görüşmeler neticesinde bir sonuç alamadı. İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nın partiye davet edilmesi sonrasında İl Başkanı Ceyhan, ilçe başkanlarıyla toplantı yaptı. Yapılan bu toplantıdan da bir sonuç çıkmadı.       

 

TELEFON TRAFİĞİ YAŞANDI

AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Azize Sibel Gönül'ün, 1 Mart'taki temayül yoklamasında kadın kollarının da oy kullanacağını ve bu yüzden 28 Şubat Cumartesi günü yapılması planlanan kongrenin ertelenmesi gerektiği ifadelerinde bulunması ile il başkanı ve genel merkez arasında telefon trafiği yaşandı. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan bir yandan ziyaretleri kabul ederken, bir yandan da il teşkilat başkanı Mehmet İpşiroğlu, il başkan yardımcısı Mehmet Uzunoğlu ve il kadın kolları başkanı Oya Tunçel ile toplantılar gerçekleştirdi.

 

TEK TEK GÖRÜŞTÜ

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel, Emel Ceylan Balcıoğlu il binasındaki toplantı salonunda bir araya geldi. Ankara’da olduğu belirtilen Ayşe Müge Olşen akşam saatlerinde parti binasına geldi. Gelir gelmez de AKP İl Başkanı Ceyhan ise yarım saati geçen bir toplantı gerçekleştirdi. İl kadın kolları yönetimi de toplantı salonunda Ceyhan'ın açıklamasını bekledi. Ceyhan, kongrenin temayül yoklamaları sebebiyle kongrenin ertelendiğini açıkladı.

 

PAZARTESİ GÜNÜ BELLİ OLACK

İl başkanı Şemsettin Ceyhan, 28 Şubat'taki kongrenin ertelendiğini akşam saatlerinde makamında yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Ceyhan, "İstişare yapmadan bir şey demek olmaz. Kısa olarak şunu ifade edebiliriz, temayül yoklamalarının sıkıştırması sebebiyle kadın kolları kongresini erteleme kararı aldık. Erteleme tarihini de temayüllerden sonra açıklayacağız. Genel merkez kadın kolları başkanımız Sibel Gönül, yaptığımız değerlendirmeler ile ertelemenin bir sıkıntı yaratmayacağı kararına vardık. Kongrenin mart ayının ortasını geçmeyeceğini tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı. Müge Olşen'in milletvekilliği aday adaylığı konusuna da açıklık getiren Ceyhan, "Bu durumu da kendisi size pazar ya da pazartesi günü açıklayacaktır" karşılığını verdi. Serkan BORLAK

27 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR