KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den ortak açıklama

‘Barış için akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiriye imza attıkları gerekçesi ile haklarında soruşturma açılan 19 Kocaeli Üniversiteli ak...

‘Barış için akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiriye imza attıkları gerekçesi ile haklarında soruşturma açılan 19 Kocaeli Üniversiteli akademisyenin yanında olduklarını açıklayan TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen, “Halkımızın yanında duran akademisyenlerin yanındayız” dedi.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Genel Başkan ve temsilcileri Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ‘Barış için Akademisyenler İnisiyatifi’ tarafından yayımlanan bildiride imzası olduğu gerekçesi ile gözaltına alına ve ifadelerinin ardından serbest bırakılan 19 KOÜ’lü akademisyene destek vermek amacıyla basın açıklaması düzenlendi.

 

YOĞUN KATILIM

Yoğun katılımın olduğu basın açıklamasına; TTB Merkez Konsey Üyeleri Hüseyin Demirdizen, Raşit Tükel, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca, Tümbel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, SES Şube Başkanı Mustafa Yıldız, BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Halkevleri İl Başkanı Yaşar Seymen, haklarında soruşturma açılan akademisyenler ve çok sayıda sendika ve oda üyesi katıldı.

 

“AKADEMİSYENLERİN YANINDAYIZ”

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına ortak basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen yaptığı açıklamada, “Demokrasi mücadelesinde hiçbir çekince duymadan emek hareketinin ve halkımız yanında duran akademisyenlerimizin yanındayız” dedi. Demirdize sözlerinin devamında Türkiye’nin karanlık bir dönemden geçtiğini ifade ederek, “Bir yandan bombalamalar, kitle katliamları, sivil, asker, polis ölümleri olurken, diğer yandan bu olaylardan birinci dereceden sorumlu olan siyasal iktidar, kendi sorumluluklarını birilerini suçlayarak gizlemeye çalışıyor” dedi.

 

“HEDEF GÖSTERDİLER”

Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylara değinen Demirdizen, “İçeride savaş, dışarıda savaş konseptinin bir ürünü olan bu saldırıların, uyguladığı yanlış politikalarla birinci dereceden sorumlu olan siyasal iktidar pişkin bir biçimde bazı akademisyenlerin çıkışlarını tartışmaya, onları görüşleri nedeniyle linç ettirmeye, mafyacı çete şeflerine hedef göstermeye çalıştı” diye konuştu.

 

“SAVAŞ POLİTİKALARINA HAYIR”

Konuşmasında “Bu topraklar yeteri kadar kana doydu” sözlerini kullanan Demirdizen, “Kan deryasında boğuluyoruz. Bugüne kadar kardeşkanı akmasın, analar ağlamasın, Saray’ın savaşında yoksul çocukları ölmesin, bebekler öldürülmesin diye her fırsatta ve ortamda yaptığımız barış çağrılarını bir kez daha tekrarlıyoruz: Savaş ve baskı politikalarına hayır! Savaşa karşı barışı savunacağız” şeklinde konuştu.

 

“DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ”

Demirdizen konuşmasının sonunda, “Evrensel normlarda ifade özgürlüğü haklarını kullanan akademisyenlere yönelik soruşturmaların derhal son bulmasını talep ediyor, Hitler Almanya’sını aratmayan böyle bir rezalete karşı tüm kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Demokrasi mücadelesinde hiçbir çekince duymadan emek hareketinin ve halkımızın yanında duran herkesle yan yana, omuz omuza, dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

21 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR