Derince Limanı’na 300 milyon dolarlık yatırım!

Yılbaşında 516 milyon dolarlık açık artırmada elde kalan Kocaeli Derince Limanı bu kez 543 milyon dolara alıcı buldu. Limanın cazibesi, 36 yıllık işle...

Yılbaşında 516 milyon dolarlık açık artırmada elde kalan Kocaeli Derince Limanı bu kez 543 milyon dolara alıcı buldu. Limanın cazibesi, 36 yıllık işletme süresinin 39 yıla çıkarılması ve 17 yıl olarak belirlenen yatırım süresiyle arttı. TCDD’ye ait Derince Limanı’nın işletme hakkının 39 yıllığına verilmesi ihalesinde açık artırma başlangıç tutarı 438 milyon dolar, artırma aralığı 1 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmaya Yılport, Kumport ile Safi Katı Yakıt Sanayi katıldı. Yılport 19’uncu turda ihaleden çekildi. İhale, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 35’inci turda en yüksek teklifi 543  milyon dolar olarak vermesiyle sona erdi.


300 MİLYON DOLARLIK YATIRIM


Safi Holding  Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, ihalenin beklentileri dahilinde gerçekleştiğini ve hazırlıklı olduklarını belirterek, şunları söyledi: “En kısa sürede projelerini açıklayacağız. Rakiplerimizi biliyorduk, doğru şekilde değerlendirdik. Bütçemiz biraz daha fazlaydı ama bu rakamlara ulaşmamız zor olmadı. Finansman konusunda a, b, c ve d planlarımız var. Çeşitli fazlarda, uzun vadeli bir iş. Yurtdışında görüştüğümüz firmalar var. Yabancıların yaptığı modelleri bularak, inşaatlara başlayıp bitireceğiz. Yaklaşık 300 milyon dolar inşaat yatırım tutarı var burada. 3-5 yıl arasında ilk fazı bitirmeyi planlıyoruz, ardından diğer fazları yapmayı planlıyoruz.” Safi, işletme hakkının 39, yatırım süresinin ise 17 yıla uzatılmasının, limana ilgi göstermelerinin en önemli etkenlerinden olduğunu kaydetti.

 

SAFİ KATI YAKIT GEBZE’DE FAALİYET GÖSTERİYOR

Derince Limanı ihalesini kazanan Safi Holding’e bağlı Safı Katı Yakıt Sanayi, Gebze Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteriyor. Safi Holding bünyesinde denizcilik, gıda ve gayrimenkul şirketleri de bulunuyor. Safi Gayrimenkul firması ise geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan Fener-Kalamış Yat Limanı ihalesinde, Koç Grubu’na bağlı SETUR ile rekabet etmişti.

 

DERİNCE LİMANI KARNESİ

-432 bin metrekare alana kurulu

-2 milyon 389 bin 987 ton eleçme hacmine sahip.

-Rıhtıma aynı anda 10 gemi yanaşabiliyor.

-Her yıl yaklaşık 100 gemiye hizmet veriyor.

 

LİMAN İHALESİ İKİ KEZ İPTAL EDİLMİŞTİ

Derince Limanı için 2007’deki ihalede 195 milyon 250 bin dolar teklif verilmiş, ancak Danıştay tarafından iptal edilmişti. 16 Ocak 2014 yılında yapılan ikinci ihalede ise açık artırma başlangıç fiyatı 516 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Ancak fiyatı ihale komisyonu başkanı belirlediği için ihaleye giren 6 firma ihaleden çekilince özelleştirilmesi iptal edilmişti.

 

SAFİ HOLDİNG HAKKINDA!

Temelleri 1965 yılına dayanan SAFİ HOLDİNG içinde bulunduğu her sektörde başarısını kanıtlamış bir şirketler topluluğudur. Kurum, köklerindeki yapıyı koruyarak varlık gösterdiği her alanda istikrarlı bir şekilde başarısını sürdürmektedir. İlk adımını madencilik ile atmış olan SAFİ HOLDİNG, 1990 yılında yer altı madenciliği ve hafriyatçılık ile adını duyurmuş, 2000’li yıllarda Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak Türkiye çapında genişlettiği bayi ağı ile sektördeki gücünü tüm ülkeye yaymıştır.

SAFİ HOLDİNG bünyesindeki diğer şirketler; Safi Denizcilik ve Ticaret İşletmeleri A.Ş. Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret A.Ş. Safi Şeker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile gücünü farklı alanlara taşımış ve bu sektörlerde söz sahibi olmayı sürdürmüştür.

 

HAKAN SAFİ KİMDİR?

Hakan Safi, 1973 yılında İstanbul doğdu. FMV Özel Işık Lisesi mezuniyeti sonrasında lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini ise yine Marmara Üniversitesi'nin İngilizce İktisat bölümünde yaptı. Amerika Boston Üniversitesi School Of Management-Executive MBA programını tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Hakan Safi, 1996 yılından bu yana Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte. Safi Katı Yakıt’ın başkanı AKP’den başkan aday adayı olmuş

 

Derince Liman ihalesini kazanan Safi Katı Yakıt A.Ş., Safi Holding’e bağlı bir şirket. Safi Katı Yakıt A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını Ali Sinan Safi yapıyor. Safi, 1972 yılında Giresun Çamoluk doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu. Evli, bir çocuk babası. 2004 yılında İstanbul Ticaret Odası meclis üyeliğine ithal kömür sektörünün temsilcisi olarak girdi.Tüm Kömür İthalatçıları Derneği (KIDER) kurucusu ve oy birliği ile seçilmiş yönetim kurulu başkanı.


SİYASETE ATILDI

Ali Sinan Safi, siyasetle de yakından ilgilendi. AKP’nin Beyoğlu İlçesi kurucu yönetim kurulu üyesi olarak siyasi hayata atıldı. Yaklaşık 2 sene teşkilatlanmadan sorumlu ilçe başkan yardımcılığı yaptı. Mahallelerde yoğun çalışarak o dönemde Mahalle teşkilatlarını ve yönetimlerini kurdu. Yapılan ilçe kongresi sonrası siyasi ve hukuki islerden sorumlu ilçe başkan yardımcılığı yaptı. 2009’da yapılan yerel seçimlerde AKP’den Beyoğlu Belediyesi başkan aday adayı oldu.

06 Haziran 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cevat Kanpara - Yazdıklarınıza birçok eleştiri,yorum,beğeni olabilir ama Kocaeli İlinde bulunan 110 yıllık Derince Limanı'nın resmi yerine bambaşka bir resim koymaktan hiç mi utanmıyorsunuz siz?Google da görsellerden bile arasanız yüzlerce resim var.Şahsımın paylaştığı birçok Derince Liman resmi var....oturduğunuz yerden sallıyorsunuz ama desteksiz....

Yanıtla . 0Beğen 06 Haziran 14:02
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR