Ekopark İzmit’in marka değerini arttıracak

MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) desteği ile İzmit Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve Kültür Müdürlüğü Dış İlişkiler Birimi tarafından yürütüle...

BÜYÜT

MARKA (Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) desteği ile İzmit Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve Kültür Müdürlüğü Dış İlişkiler Birimi tarafından yürütülen Şirintepe Ekopark Projesi fizibilite çalışması tamamlandı. Şirintepe Mahallesi’ndeki 40 dönümlük Çamlık Mevkii’nde yapılacak olan ve fizibilite çalışması tamamlanan projenin uygulama safhasına geldiği öğrenildi. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, hayata geçecek bu önemli proje sayesinde, İzmit’in marka değerinin daha da artacağını söyledi.

TÜRKİYE’DE İLK
İzmit’in son yıllarda doğal yaşam alanlarının artışı yönünde gösterdiği dikkat çekici gelişme özellikle kentin doğusunda ve merkezinde adından söz ettirecek çalışmaları beraberinde getirdi. İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan Gölkaypark ve Cephanelik Spor Kompleksi ile Büyükşehir Belediyesi’nin tamamladığı Doğu Kışla Tesisleri ve kentin merkezi olarak değerlendirebileceğimiz Sekapark, bunun en belirgin örnekleri olarak dikkat çekiyor. Şimdi, hedef İzmit’in batısında da nefes alınacak bir rekreasyon alanı ihtiyacına cevap veren projeyi hayata geçirmek. Şirintepe Ekopark Projesi işte bu anlamda alternatif enerji sistemlerinin ve doğaya uygun malzemelerin kullanılacağı ve bunların yanında mevcut vejetasyonun korunduğu bir ekolojik park olma niteliğiyle kentin batısına rahat bir nefes aldıracak. Proje bu özeliği yanında bölgesel anlamda ve Türkiye ölçeğinde bir ilk olma özelliğini taşıyacak. Yetkililer projenin amacını kamuoyu ile paylaştı. İlk olarak, Başkan Doğan’ın da hedefi olan, şehrin markalaşması, ulusal ve uluslar arası boyutta tanınmasına katkı sağlamak hedefleniyor. Yine, çağımızın belki en önemli problemi olan çevre bilinci konusunda halkın ilgi ve bilgi seviyesini arttırmak, diğer bir amaç olarak görülüyor. Özellikle, çocuklar için doğal malzemeler kullanılarak oluşturulan oyun alanları ve çeşitli yerlerde kullanılan hayvan kulübeleri ile çocukların doğayı tanıma, farkındalık oluşturma, sevme, koruma, sorumluluk gibi özellikleri içeren doğa bilincini elde etmesi, projenin hedefleri arasında önemli bir yer tutuyor.

EKOPARK NELERİ KAPSAYACAK
Ekopark’ın içerisinde kendi kendini temizleyen bir gölet ile bu göletin çevresinde dinlenme üniteleri ve alanlar olacak. Küçük hayvan kulübelerinin, çocuk oyun alanlarının, ağaçların arasında ve üstlerinde oluşturulmuş dinlenme alanlarının, manzara seyir teraslarının, yürüyüş parkurları ve fitness alanlarının, organik ürünlerin satışının yapılacağı kulübelerin bulunacağı bir yaşam alanı haline getirilecek Ekopark’ta halkın kaliteli zaman geçirmesine imkan sağlamak da hedefler arasında yer alıyor.
Ekopark içerisinde uygulanacak yenilenebilir enerji sistemleriyle, insan ile doğa arasında bir denge kurulmaya çalışılacak. Böylece doğal kaynakları tüketmeden, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan sağlayacak şekilde bugünün ve geleceğin yaşamını ve kalkınmasını programlayan, sürdürülebilir kalkınmaya da destek olunacak. Bu proje sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırarak, ülke ekonomisine katkı sağlamak da mümkün. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın İzmit’in sanayi kenti kimliğinden sıyrılarak, bir tarih ve kültür kenti olarak kabuk değiştirmesi hedefine bu projenin ciddi katkıları olacağı belirtildi.

16 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR