Yaşar: Sorunların temeline inilmeli

MHP’den milletvekili aday adayı olan Zeki Yaşar, genel seçimlere yaklaşıldığı ve resmi başvuru sürecinin başladığı şu günlerde Türkiye’nin hür olamadı...

BÜYÜT

MHP’den milletvekili aday adayı olan Zeki Yaşar, genel seçimlere yaklaşıldığı ve resmi başvuru sürecinin başladığı şu günlerde Türkiye’nin hür olamadığını söyledi. Yaşar, var olan sorunların temeline inilmesi gerektiğini dile getirdi.

Neden MHP’den aday oldunuz?
Hayata bakış açıma uygun olduğu için MHP’den aday oldum. Türk milleti parça parça görülmeye çalışılıyor. MHP bir bütündür. Nasıl bir araç iki ya da üç tekerlekle yol alamaz ise, MHP’de böyledir. Bir araba gibi bütündür. Asla ayrı olarak, parça parça düşünülemez. Ülkemizi, Anadolu’muzun tamamını bir bütün düşünüyorum. Bu düşünceyi yaymak için elimden geleni yapacağım. Halk böyle düşünüyor ve bizden umut bekliyor.

MHP’den aday adaylığınız nasıl karşılandı?
Ailem ve çevrem aday adaylığımı sıcak karşıladı. Desteklerini benden esirgemediler. 30 yıldır Körfez’deyim, herkes beni yanıyor. 4 bin öğrenciye ders anlattım. Her yerde benim öğrencilerim var. Hastane, belediye, gazete, her yerde beni temsil ediyorlar. Yavaş yavaş sonuçlar almaya başlıyorum. Duyan herkes beni tebrik ediyor.

Öğretmenlik mi yoksa siyaset mi zor?
Aslında ikisi de aynı diyebiliriz. İkisinde de sabır gerekiyor. Sonuçlarını almak, meyveleri toplamak için zaman ister. Güneş bile doğar doğmaz ısıtmaz ki, ancak zaman ister. Eğitim ve siyaset böyledir, uzun sürelidir. Tecrübelerimizi paylaşmalıyız. Okulda da siyasette de herkes beni tanır ve duruşumu bilir. Eğitim hayatımı bitirdim. Şimdi siyaseti, en iyi şekilde yürütmeye çalışıyorum.

Siyasette neler yapmayı planlıyorsunuz? Projeleriniz nelerdir?
Tabandaki sıkıntıları en yukarıya taşımayı ve temelden çözmeyi planlıyorum. En basit örneği, şimdiki firmalarda çalışan gençler. Bunun çözülmesi lazım. Gençlerimiz işçi firmaları adı altında sömürülmekte. 10 sene sonra işten atılacaklar. 45 yaşlarında birçok insan sokaklarda işsiz dolaşacak. Devlet altında değil de özel firmalar altında çalışmaları, devlet güvencesinde olmamaları, ilerde çok büyük sorunları ortaya çıkaracak. Okul hizmetleri bile özel firmalara verildi. Neden devlette değil de firmalarda. Özel firmalar sadece işini yapmak için yapıyorlar. Yurt dışına çıktığımızda, halk arabasıyla özgürce dolaşıyor. Ancak burada böyle bir şansımız yok. Halkımız insanca yaşamalıdır. Üniversite mezunu, ev temizliğine gidiyor. Bu gençlere sahip olmamız lazım. Gençliğe ümit verilmeli, gençlerimiz ümitsiz. Türkiye’nin dış borcu o kadar arttı ki bunu kimse bilmiyor. Kişi başına düşen para ne kadar? Bunlar sorulmuyor. Biz kurtuluşu siyasette arıyoruz. Ekonomi olarak siyaseti de ayağa kaldıracağız. İnsanımızı seveceğiz. Herkesten sorumlu olacağız. İsrafı kaldıracağız. İnsanlarımızı kandırarak yaptıkları makyajı, insanların gözünden kaldıracağız. Gösteriş uğruna yapılan hizmetleri, beyaz masaları kaldıracak beyaz illeri getireceğiz.

MHP’de milletvekili aday adayı sayısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
MHP, iktidar partisi değil. Milletvekili aday adayı sayısı az olacaktır. Seçim atmosferi geçtikten sonra rant yiyenin kalabalığı çok olur. Biz bunu istemiyoruz. Çanakkale’ye atalarımız rant için gitmedi. Bir bütündük, canımızı verdik. Milletimizi, dinimizi, namusumuzu kurtardık. Milli değerlerimizi rant uğruna satmadık. Dün vardık, bugün varız, yarın da olacağız. Çıkar için, halkımız açken tok yatanlardan olmayacağız. Siyaset içinde MHP’li kadınlar çok fazla yer alıyor. Ancak medyada göz önünde olmuyorlar. Bizim düşüncemize göre çocukken ana sıcaklığı görmemiş erkek evlatları askerde zorlanıyorlar. Biz biliyoruz ki analar, kadınlar bizler için çok önemlidir. Buna örnek olarak MHP milletvekili Meral Akşener’i gösterebiliriz.

Milletvekili olamazsanız siyasete devam edecek misiniz?
Bugün nasılsam, yarın da aynı olacağım. Ailelere acilen ulaşmamız lazım. Özürlülere her türlü sosyal alanlarda ulaşmalıyız. Herkesi bağrımıza basmalıyız. Milletvekili olsam da olmasam da Türkiye için elimden gelen yapacağım. Türk bayrağının altında yaşayan herkes Türk’tür. Memleketimizi bir bütün olarak dikenleriyle seviyoruz. Bizlere sözler verilmeli. Hür olmalıyız. Hürriyet yapabilmektir. Biz hür değiliz. Türkiye’de ellerimize, dillerimize kelepçeler takılıyor. Buna çözüm bulacağız.

11’in içinde kendinizi hangi sırada görüyorsunuz?
İlk sıralarda ya da sonlarda, nerede olursak olalım gönül koymak anlamsız olur. Genel merkezin takdirine boyu eğeriz, neyse onu yaparız. İnsanımızın huzuru için mantık yürütülecek. Seçmen olarak çok yüksek bir oran var. Kocaeli’de büyük kesime hitap ediyoruz. Bu yüzden halkı düşünülerek sıraya konulması lazım. Geniş kesimlere hitap edilmesi, toplum mühendisi olarak genel merkezin sıralamayı en iyi bir şekilde yapması lazım.

AKP iktidarı sürecinde neler değişti?
Kocaeli’de on yıldır her şey satıldı. Cumhuriyet kazanımları özelleştirildi. Hazır yenilmeye başlandı. Bundan sonra ne yiyeceğiz, son on sene de her şeyi yedik. Halkı zor durumda bıraktı. Biz makinenin parçası gibi eziliyoruz. Özel sektör değil devlet olmalı, devlet yetki veriyor. İnsan Allah’a ve devlete sorumlu olur. Sokağa atılan gençlere ne olacak? On sene sonra işsiz gençlerle dolacak. Devlet ağırlığını hissettirmeli.

ZEKİ YAŞAR KİMDİR?
Ardahan Posof’TA 1957 yılında doğdu. Evli ve 4 çocuk babası. Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü mezunu. 1979’da mezun olduktan sonra, 1980’den beri Kocaeli’de ikamet ediyor. Konya ve Kocaeli’de çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. 2006 yılında emekli olduktan sonra, 2007’de MHP milletvekili aday adaylığı oldu.

21 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR