Kocaeli’de Kafkaslardan sürgün zirvesi

21 Mayıs 1864’te Kafkas – Rus savaşlarında Osmanlı topraklarına sürülen Kafkasyalıların ilk çıktıkları kara noktalarından biri olan Kocaeli’nin Kandır...

BÜYÜT

21 Mayıs 1864’te Kafkas – Rus savaşlarında Osmanlı topraklarına sürülen Kafkasyalıların ilk çıktıkları kara noktalarından biri olan Kocaeli’nin Kandıra İlçesi Kefken Babalı Köyü’nde Kafkas liderlerin Kocaeli’de bir araya gelmesiyle ortak bir anma töreni yapılması kararlaştırıldı. 

Kocaeli’de gerçekleşen zirveye Türkiye’nin önde gelen Kafkas liderleri katıldı. Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, Abhaz Federasyonu Başkanı Cengiz Koç, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, KAFFED Genel Başkan Yardımcısı Erol Taymaz, KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Akman, Sakarya Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı, Sakarya Hendek Kafkas Kültür Derneği Başkanı Kamil Şirinel, Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Eski Başkanı Sami Korkut, Kafkas İşadamı ve Akmis Seyahat Yönetim kurulu Başkanı Ruhi Karaalp, Akmis Seyahat Genel Müdürü Olgun Aksoy gerçekleşen toplantıda yer aldı. 

SÜRGÜNÜN YASI BİRLİKTE TUTULACAK
Anadolu’nun en saygın halkları arasında gösterilen ve tarih trajedisini 150 yıl önce yaşayan Kafkasyalılar, 21 Mayıs 1864’te Kafkas topraklarından Anadolu topraklarına sürgün edildiğinde Kandıra Kefken Babalı Köyüne çıktı. Yaşam savaşı neticesinde birçok Kafkasyalının o noktada yaşamını yitirdiği, karaya sağ olarak çıkanların bu köyde bulunan bir mağaraya sığındığı ve ardından doğu Marmara’ya köylere yerleştiği yakın tarihte tarihçiler tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Kafkasyalılar her yıl 21 Mayıs’ta Babalı Köyü’nde sürgünde yaşamını yitirenleri anıyordu. Kocaeli’de Welborn Otel’de gerçekleşen toplantıda Kafkas liderler bu anmayı birlikte büyük bir organizasyonla gerçekleştirmeyi kararlaştırdı. 

TÜM DÜNYA KOCAELİ’YE AKACAK
Gerçekleşen toplantıda tarihi önümüzdeki günlerde belirlenecek olan anma programı için önemli kararlar alındı. Sürgün ile dünyanın birçok noktasına sürgün edilen Kafkasyalılar Kocaeli’ye davet edilecek. Gelecek olan Kafkasyalılara ulaşım, konaklama ve kalacak zaman zarflarında tüm ihtiyaçları karşılama kolaylıkları sağlanacak. 

KARAOSMANOĞLU’NDAN DESTEK GELDİ
Welburn Otel’de gerçekleşen toplantının ardından heyet Kocaeli Kafkas Evi’nde bir araya gelerek detayları görüştü. Ardından alınan kararlar ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu makamında ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette Abhaz Federasyonu Başkanı Cengiz Koç ve KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, Karaosmanoğlu’na anma töreni hakkında bilgi verdi. Karaosmanoğlu heyete gerçekleşecek törenlerde Kocaeli büyükşehir Belediyesi olarak tüm desteği sunacaklarını bildirdi. Ziyaretin ardından toplantılar sona erdi. Heyet önümüzdeki günlerde yine bir araya gelecek ve somut çalışmalara başlanılacak.

04 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR