İstiklal Caddesinde canlı bomba saldırısı!

İstanbul'un en işlek caddelerinden olan İstiklal Caddesi'nde patlama oldu. Patlamada 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirdi. RTÜKBeyoğlu'ndaki patlama...

İstanbul'un en işlek caddelerinden olan İstiklal Caddesi'nde patlama oldu. Patlamada 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirdi. RTÜKBeyoğlu'ndaki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 7'si ağır 36 yaralı olduğunu, yaralılardan 12'sinin yabancı uyruklu olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, "Şu an itibariyle 4 vatandaşımızı kaybettik. 36 yaralıdan 7 yaralımızın durumu ciddiyetini koruyor. 4 yaralımız ameliyat sürecinde" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında Beyoğlu'ndaki terör saldırısına ilişkin yapılan değerlendirme toplantısı sona erdi.

 

12 YARALI YABANCI UYRUKLU

Müezzinoğlu, "Bize gelen bilgiler çerçevesinde yaralıların tespit edilen yaklaşık 12'sinin yabancı uyruklu olduğu bilgisi var. Ümit ediyorum ki yeni kayıplarımız olmaz. Milletimizin başı sağolsun. İkinci bir bomba söylentisi gibi söylentileri her saldırıda yaşıyoruz. Emniyet, istihbarat tedbirleri alıyor." dedi.

 

CADDE BOŞALTILDI

basliksiz-3-004.jpg

Saldırı sonrası İstiklal Caddesi boşaltıldı. Caddeye giriş-çıkışlar kapatıldı. Balo sokak güvenlik çemberine alındı. Taksim'e resmi araçlar, polis, itfaiye ve ambulans dışında araç girişine izin verilmedi. İstiklal Caddesi üzerinde polis helikopteri devriye gezdi.

 

HEDEFİNE ULAŞAMADAN PATLADI

CNNTürk muhabiri, canlı bombanın asıl hedefine ulaşamadan bir yere giderken, yolda bombanın patladığını söyledi. Canlı bombanın kaymakamlık yakınlarında patladığı öğrenildi. Teröristin hedefinin kaymakamlık mı, çevik kuvvet mi yoksa herhangi bir nokta mı olduğu ise bilinmiyor.

 

YAYIN YASAĞI GELDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, İstanbul Beyoğlu'nda meydana gelen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi.

Geçici yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsadığı öğrenildi.

 

SORUŞTURMA KAPSAMINDA YAYIN YAPILMASI YASAKLANDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, İstiklal Caddesi'ndeki patlamaya ilişkin soruşturma dosyası kapsamında yayın yapılmasını yasakladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) yapılan duyuruda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunun Beyoğlu İstiklal Caddesinde meydana gelen patlama nedeniyle aldığı karara yer verildi.

Başsavcılığın kararında, "Soruşturma tamamlanıncaya kadar, soruşturma dosyası kapsamı hakkında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınlarının yapılmasının 5187 sayılı kanunun (Basın Kanunu) 3/2 maddesi gereğince, gecikmesinde sakıncalı hal bulunduğundan yasaklanmasına karar vermiştir" denildi.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın ardından olay yerine 28 ambulans gönderildiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, patlamanın ardından 112 Komuta Kontrol Merkezine ilk çağrı saat 10.58'de geldi.Olay yerine 28 ambulans gönderildiği, saat 11.04'te patlama yerine ulaşan ambulanslardaki sağlık görevlilerinin yaralılara müdahale ederek, hastanelere nakillerini gerçekleştirdiği kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İstanbul'da İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen bombalı saldırıda İsrail vatandaşlarının yaralandığını açıkladı.

Sözcü, "Patlamada yaralanan vatandaşlarımız var ancak şu anda durumları ya da sayıları konusunda netlik yok" dedi.

 

BAŞBAKAN KURMAYLARINI TOPLADI

Beyoğlu'ndaki terör saldırısının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu kurmaylarını topladı. Başbakanlık'ta değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

SORUŞTURMAYI 5 SAVCI YÜRÜTECEK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcılığın, terör saldırısı üzerine başlattığı soruşturmayı, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görevli 5 savcı yürütecek.

Başsavcı Hadi Salihoğlu da saldırının meydana geldiği Beyoğlu Kaymakamlığı önüne gelerek, bilgi aldı.

 

İSTİKLAL CADDESİ NEDEN HEDEFTEYDİ?

Vatandaşların ve turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği İstiklal Caddesi, kentin kalbi konumunda bulunuyor. Caddede bulunan çok sayıda işyeri, kafe, restoran ve kültür merkezi haftanın her günü ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle hafta sonunda onbinlerce kişinin ziyaret ettiği caddede, patlamanın daha geç saatlerde meydana gelmesi durumunda ölü ve yaralı sayısının daha da artabileceği ifade edildi.

Kaynak: Haberler.com

 

İlgili haberler:

sos.jpg

sos-001.jpg

sos-002.jpg

19 Mart 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR