CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’dan bakana istifa çağrısı!

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bütçe görüşmelerinin ardından ilimize döndü ve önceki akşam İzmit İlçe Başkanlığı’nda bas...

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bütçe görüşmelerinin ardından ilimize döndü ve önceki akşam İzmit İlçe Başkanlığı’nda basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak ve Belediye Meclis Üyesi Veli Beyaztaş katılım gösterdi. Toplantıda 13 Mart Pazar günü Ankara Kızılay Meydanı’nda meydana gelen kanlı terör saldırısıyla ilgili istihbaratın olmasına rağmen herhangi bir uyarı yapılmamasını ve ülkenin doğusunda evlerin cephanelik olarak kullanıldığını, sokaklara hendekler açıldığını hatırlatarak, “Ülkede istikrar boşluğu var ve İş İşleri Bakanı görevini yapamıyor. İç İşleri Bakanı’nı istifaya çağırıyorum” dedi.

 

“KENDİSİ DE BİR BABA”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Çözüm sürecinde soru soran herkesi barış karşıtı ve terör yanlısı ilan eden iktidar döneminde bugün ülke kan ağlıyor. Peşmergelerin yemek faturalarının bil bizim devletimiz tarafından ödediği basında faturalarıyla yansıdı. İktidarın çözüm sürecinin nasıl işlediğini görüyoruz. CHP İlçe Başkanı sıfatıyla değil, yalnızca İzmit’te yaşayan bir vatandaş olarak, vergisini veren bir vatandaş olarak beni çok rahatsız eden bir nokta var. Ankara’daki kanlı terör saldırısının ardından; “Burası Türkiye… Özgür ve emin insanların ülkesi… Hain olmayan herkes, Türkiye’de güvendedir! #Terörekarsı” sözünü tweet atan kişinin profiline baktığımızda politikacı yazıyor, mesleği avukatlık ve sanıyorum ki her şey bir yana kendisi bir baba” sözleri ile İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut’un olay yaratan tweetini gündemine taşıdı.

 

“İBRAHİM BULUT İSTİFA ETMELİ”

Küçükkaa, “Bu ülkedeki insanlar hain midir? Bu ülkedeki insanları hain olarak nitelendirmen, yargılaman hangi vicdana sığıyor? Ya kendisini anlatamayacak kadar kötü bir yazar ya da… Bu sözleri söyleme kapasitesine sahip biri İzmit’te belediye başkan yardımcılığı görevini nasıl yapabilir? Bu noktada Nevzat Doğan’a sesleniyorum; İbrahim Bulut bu sözleri sebebiyle vicdan yaparak istifa etmelidir. Eğer kendisini koltuğunu bırakamıyorsa, Nevzat Doğan gereğini yapmalıdır. Bu siyaset ötesi bir gaftır. Siyaseten insanlar tavır alabilir ancak bu tahammül edilebilir bir gaf değil. AKP kadrolarının bu konuyla ilgili kendi hükümlerini merak ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“MUTSUZ, ACILI BİR SÜREÇTEYİZ”

Toplantıda konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Ankara’da üst üste iki bütçe çalışması yaptık biliyorsunuz ki çok yoğun günler geçirdik. Bundan sonra daha çok birlikte olacağız. Bundan sonra en az ayda bir defa basınla bir araya geleceğiz. Mutsuz, acılı bir süreçteyiz. Türkiye’nin kalbine hançer saplıyorlar ancak ne yazık ki sorumluluk almayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Özellikle de bu son patlamayı incelediğimizde öğrencilerin, hafta sonunda aile olarak dışarıda vakit geçiren insanların hedef alındığını görüyoruz” dedi.

 

“ÜLKEDE İSTİKRAR BOŞLUĞU VAR”

Açıklamasında ABD Konsolosluğu’nun bomba saldırısından iki gün önce sitesinde yayınladığı yazıyla Kızılay bölgesinde canlı bomba ihbarı aldıkları konusunda uyardığını hatırlayan Tarhan, “ABD Konsolosluğu’na bu uyarının kaynağını soruduğunda Türk istihbaratı olduğunu öğreniyoruz. Bu konunun bilinerek vatandaşlardan saklanması çok ciddi bir durum. İç İşleri Bakanı bu kadar olaydan, bu kadar sivil vatandaşın katledilmesinden sonra istifa etmelidir. Güney Doğu’da evlerin her noktası cephaneliğe dönüştürülüyor, sokaklara hendekler açılıyorsa ülkede istikrar boşluğu var demektir. Bizler CHP olarak yurtta barış, dünyada barış dedik” ifadelerini kullandı.

 

“ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Tarhan, “Son üç – dört ayda terör olaylarının araştırılması için defalarca önerge verdik ancak her defasında önerimiz reddedildi. Biz CHP olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Her zamankinden daha fazla birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Terörle yaşayacağız açıklamalarının arkasına sığınmamak gerekiyor. Sizler de görüyorsunuz, olaydan kısa süre sonra saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini, nasıl ney ile gerçekleştirdiğini, hangi aracın kullanıldığını ve nereden benzin aldığını tespit edebiliyoruz. Ya da bildiklerimizi daha sonra açıklıyoruz. Bu noktada olan olaylar göstermiştir ki İçişleri Bakanlığı görevini yapamıyor. İçişleri bakanlığını istifaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“BİZ HER OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ”

Terörün spora dahi bulaşmaya başladığını belirten Tarhan, “Trabzon’da kurşunlanan Fenerbahçe otobüsüyle ilgili bile hala kimse bir şey yapmadı. Bunca şeye rağmen ne yazık ki hala sorumluluk almıyorlar. Adalet Bakanı, dosyanın bile açılmadığı bu olayda Özel Mahkemelerin kararlarına müdahale etmediklerini belirtti. Biz her olayın takipçisiyiz. Bu konuda verdiğimiz tüm soru önergeleri reddedildi. Ancak peşini bırakmayacağız” dedi.

 

“YAYIN YASAĞI EN KOLAY İŞ”

Ensar Vakfı’nda meydana gelen 45 çocuğa tecavüz skandalıyla ilgili getirilen yayın yasağını hakkında değerlendirme isteyen gazetecilere yanıt veren Tarhan, “En kolay iş yayın yasağı getirmek. Son dönemin modası oldu. Yayın yasağı koyup olayı karartmaya çalıyorlar. Ensar Vakfı’nda meydana gelen olay gerçekten çok iğrenç ve çok üzücü. Araştırılması gereken bir olay. Biz peşini bırakmayacağız ve araştıracağız. Bu vakfın kime yakın olduğuyla değerlendirmemek lazım” ifadelerini kullandı.

 

“TERÖRE KARŞI TEK YÜREK OLMALIYIZ”

Tarhan, “Terörle mücadele konusunda yalnızca TBMM’deki dört partiyle değil, baraja takılan tüm partileri de barışa ortak etmek için teröre karşı tek yürek olup mücadelemize destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu mücadeleye üniversiteler, bilim insanları ve sivil toplum kuruluşları da dahil edilmelidir ve düşünceleri dinlenmeli, fikirleri alınmalıdır” dedi.

 

“AKP’DE BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI OLANLAR VAR”

Başkanlık sistemi konusunda gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Tarhan, “Başkanlık seçimi ile ilgili bir referandum yapılacaksa millet buna destek vermez. Çünkü bu bir başkanlık sistemi oylaması değil, cumhuriyetin kaldırılıp kaldırılmaması konusunda yapılacağı anlamına gelir. Başkanlık sistemi şu noktada yalnızca Erdoğan ailesinin geleceğini belirleyecek noktada. Bunun fakrında olan halkın referandumda başkanlık sistemine oy vermeyeceğini düşünüyorum. AKP’nin kendi içerisinde bile genel olarak baktığımızda herkesin başkanlık sistemini istediği düşünülüyor ancak tek tek AKP milletvekilleriyle görüştüğümüzde pek çoğunun başkanlık sisteminin ne olduğunu bile bilmediklerini ve karşı olduklarını görüyoruz” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

16 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR