Kadın, karar alma mekanizmasında etkin olacak

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülke o...

BÜYÜT

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülke olduğunu belirtti.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülke olduğunu belirterek ''Bu hedefi koyarken, bunun tek başına sadece erkeklerle gerçekleştirilecek bir hedef olmadığı aşikar'' dedi.
Gönül, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu tarafından üniversitenin Karaköy'deki merkezinde düzenlenen ''Kadın Siyasetçilerle Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Sorunu'' panelinde yaptığı konuşmada, 3 yıl önce kurulan komisyonun, Türkiye'nin bu konudaki kararlılığını göstermesi bakımından önemli olduğunu belirtti.
Komisyonun 2009'dan bu yana yaptığı çalışmalara bakıldığında, çeşitli alt komisyonların kurulduğunu, erken yaşta evlilikler, eğitimde eşitlik, geleneksel evlilikler üzerinden kadına yüklenen zorluklar, mobbing gibi alanlarda çalışmalar yapılarak kurumların uyarıldığını anlattı.
Gönül, Türkiye'de kadın sorunlarına bakıldığında, en önemli sorunun şiddet olduğunu, bununla ilgili geçen yıl 24 Kasım'da diğer bir ismi İstanbul Sözleşmesi olan ''Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi''nin mecliste oy birliğiyle onaylanarak yasalaştığını belirterek, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi yasa tasarısının da 8 Mart'ta kanunlaştığını anlattı.
''En iyi kanunu yapsanız bile, bir takım davranış kalıplarının değişmesi zaman alacaktır'' diyen Gönül, toplumun her bireyine ve STK'lara büyük görevler düştüğünü söyledi.

Gönül, kadının karar alma mekanizmasında yer alması için de önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, ''İnsan hakları konusuna her bir insanın bu ülkenin evladını olmaktan gurur duyacağı bir ülke oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye bir hedef koydu. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülke. Şu anda dünyanın en büyük 16. ekonomisinden biri konumuna gelmiş. Bu hedefi koyarken bunun tek başına sadece erkeklerle gerçekleştirilecek bir hedef olmadığı aşikar. Kadınıyla erkeğiyle kimin ne potansiyeli varsa ortaya koyabileceği bir kalkınma hamlesinin olması şart'' şeklinde konuştu.

Gönül, kadının istihdamı noktasında kadınlara mesleki eğitim verilmesinden, kendi işini kurması için kredi verilmesine kadar birçok çalışmanın hayata geçirildiğini anlattı.

10 Nisan 2012 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR