Zafer Çağlayan, Hyundai’den söz aldı

Seri üretimine başlanan Yeni Hyundai İ10’un bantlardan iniş törenine katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 200 bin olan İ10 üretim kapasitesinin 300...

BÜYÜT


Seri üretimine başlanan Yeni Hyundai İ10’un bantlardan iniş törenine katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 200 bin olan İ10 üretim kapasitesinin 300 bine çıkarılması yönünde söz aldı
Seri üretimine başlanan 1,2 miyar lira tutarındaki Yeni Hyundai İ10’un dün Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda ilk bantlardan iniş töreni gerçekleştirildi. Törene başta Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan olmak üzere, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Türkiye Kore Büyükelçisi Sang Kyu Lee, Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai Motor Company Dünya Başkan Yardımcısı Eui Sun Chung, Hyundai Assan Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Genel Müdürü Önder Göker, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve çok sayıda davetli katıldı.
“OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR GÜN”
Açılış konuşması yapan Ali Kibar, “Yaklaşık 24 yıl önce Hyundai markasını Türkiye ile tanıştırarak başladığımız, 1995 yılı Eylül ayında temelini atıp 1997 Eylül’ünde de resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz üretim yolculuğumuzun, bugüne kadar geride bıraktığımız dönem içinde belki de en önemli gününe katılımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün hem Hyundai Assan, hem otomotiv endüstrisi, hem de Türkiye için oldukça önemli bir gündür” dedi.
“2700 KİŞİYE İSTİHDAM”
“Hyundai Motor Company ortaklığıyla, markamızın denizaşırı ülkelerde kurduğu Kore dışındaki 7 mevcut fabrikanın ilki olan Hyundai Assan fabrikamızda, 2010 yılından beri ürettiğimiz i20 modelimizin yanına eklenen i10 ile birlikte yıllık kapasitemizi 200,000 adede çıkarmış bulunuyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Kibar, 2 bin 700 kişiye de istihdam yaratıldığını kaydetti.
“BÖLGENİN GELECEĞİ PARLAK”
Ardından konuşan Vali Ercan Topaca da toplam sanayi üretiminin yüzde 13’nün gerçekleştirildiği tek ilin Kocaeli olduğunu kaydederek, “Bu ilde olduğumdan beri bu ikinci araç tanıtım toplantısına katıldım. Hyundai, Assan ailesi ile bu tesisi kurarak hızla geliştirdi. Hyundai mihenk taşlarından biri. Güney Korelilerin çalışkanlığı bizim gayretimizle birleşince güzel sonuçlar doğuyor. Bu bölgenin geleceği yeni yatırımlarla oldukça parlak” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE’NİN MARKASI”
Son olarak konuşan Zafer Çağlayan ise yatırımlarını sürdürdükleri sürece desteğe devam edeceğini vurgulayarak, “Asıl teşekkürü biz size ediyoruz. Sağ olun, var olun. Üretmeye devam edin. Başbakan’ımızın da dediği gibi taş üstüne taş koyan herkesin başımızın üstünde yeri var. Artık Türkiye’nin markası haline gelen Hyundai, Türkiye’nin kendi malı. Bugün Türkiye kesintisiz büyümüş bir ülke. Böyle bir zamanda yatırım yapması çok iyi oldu” dedi.
“GÜNEY KORELİ YATIRIMCI”
Sözlerini sürdüren Çağlayan, ekonomide 17’nci sırada olduğumuzu da hatırlatarak, “İnşallah ilk 10’a gireceğiz. Son 15 yıldır kesintisiz büyüyen bir ülkeyiz. Türkiye’nim yatırım pastasını daha da büyüteceğiz. Kişi başına düşen milli geliri 2023’te 25 bin dolara getireceğiz. 200 bin olan üretim kapasitenizi 300 bine çıkarmanızı istiyorum. Sizlere yatırımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Ülkemizde daha fazla Güney Koreli yatırımcı istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

27 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR