Rusya’daki kriz Kocaeli’yi etkiledi

1998’de büyük bir finansal kriz yaşayarak borçlarını ödeyemez hale gelen, 2008 küresel krizinden de büyük ölçüde etkilenen Rusya’nın ekonomik durumu...

BÜYÜT

1998’de büyük bir finansal kriz yaşayarak borçlarını ödeyemez hale gelen, 2008 küresel krizinden de büyük ölçüde etkilenen Rusya’nın ekonomik durumu şimdi de Ukrayna nedeniyle uğradığı yaptırımlar ve petrol fiyatlarının gerilemesiyle iyice bozuluyor. Enerji ihracatı ülkenin gelirinin üçte ikisini, bütçenin ise yarısını oluşturuyor.

 

FATURA ÇOK AĞIR

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomi üzerinde yarattığı baskıyla ülkenin parası yılbaşından bu yana yüzde 50’den fazla değer kaybetti, borsası ise yüzde 50.50 düştü. Rusya’daki ekonomik çöküş Türk iş dünyasını da endişelendiriyor. Analistler, Rusya ekonomisinin resesyona sürüklenmesinin Türkiye’ye faturasının 6 milyar dolara kadar çıkabileceğini hesaplıyor.

 

İHRACAT GERİLEDİ

Rusya, AB ve ABD ile ağustos ayından beri karşılıklı ambargo uyguluyor. Bu ambargo sonrası Rusya’ya ihracatın daha da artacağı bekleniyordu ancak bu gerçekleşmedi. Aksine, Rusya’ya ihracatta ciddi gerileme yaşanıyor. Geçtiğimiz yılın ocak-kasım aylarında Rusya’ya yapılan ihracat 6 milyar 501 milyon dolar olmuştu. Bu yılın aynı döneminde ise bu rakam 5 milyar 584 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

KOCAELİ’DE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Rusya’da yaşanan ekonomik gerileme, ilimizin ihracatına da büyük darbe vurdu. Türkiye’nin bu ülkeye geçen yıla oranla yaklaşık 1 milyar dolar daha az ihracat yapmasının ardından en büyük gerilemeyi Kocaeli yaşadı. 2012 ve 2013 yılları ile 2014’ün ilk 11 aylık dönemleri ele alındığında ortaya çıkan veri korkunç gerilemeyi gözler önüne seriyor.

 

ÜÇ YILLIK RAKAMLAR

Buna göre 2012 yılında Rusya’ya toplam 602 milyon 434 bin dolar ihracat yapan Kocaeli’nin bu oranı, 2013 yılında 564 milyon 273 bin dolara geriledi. Ancak 2014 yılının ocak-kasım dönemindeki ihracatı ise çok daha düşük seviyede seyretti. Kocaelili firmalar, 11 aylık dönemde Rusya ile ihracatında sadece 289 milyon 773 bin dolar rakamına ulaşabildi.

 

YÜZDE 53 GERİLEME

Bu da Kocaeli’nin, Rusya’ya bu yılın 11 aylık döneminde, 2012’ye göre yüzde 48.1 (312 milyon dolar), 2013’e göre ise yüzde 53.3 (274 milyon dolar) oranında daha az ihracat yaptığı anlamına geliyor. Ayrıca söz konusu ulaşılan rakam, Rusya’ya ihracatında yaklaşık 1 milyar dolar gerileme kaydeden Türkiye’nin dörtte biri düzeyinde olması dikkat çekiyor. Bu arada Rusya’daki ekonomik istikrarsızlığın bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

17 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR