Numan Gülşah; Konak kasıtlı yakıldı

    Önceki gün akşam saatlerinde çıkan yangın sonucu yanarak kül olan tarihi Portakal Hafız Konağı’nın yanmasıyla ilgili basın açıklaması yapan Çekül...

 

 

Önceki gün akşam saatlerinde çıkan yangın sonucu yanarak kül olan tarihi Portakal Hafız Konağı’nın yanmasıyla ilgili basın açıklaması yapan Çekül Vakfı, Nicamedia Akademi Derneği, İZEYAP ve Bitinya Uygarlıkları ve Araştırma Derneği temsilcileri olay yerinde basın açıklaması yaptı. Temsilciler adına basın açıklamasını yapan Çekül Vakfı temsilcisi Numan Gülşah tarihi Portakal Hafız Konağı’nın diğer konaklar gibi kasıtlı yakıldığını söyledi.

BU YAPILAN KENDİ TARİHİNE DÜŞMANLIK

“Daha önce de bu kentte konak kundaklanırken bu kentin yöneticileri dünya insanları ile Kocaeli Üniversitesi’nde kültürel mirasın geleceğe taşınmasını konuşuyorlardı” diyen Gülşah, “Bu barbarlık, bu vurdumduymazlık, bu kendi tarihine düşman anlayış her zaman yaptığını yine yaptı. Ve gündüz vakti konağı yaktı. Bir tarihi kentin kimliğini ve belleğini yok etti. İzmit’i işgal eden Yunanlılar dahi bunu yapmamıştır” dedi.

KENTİN KÜLTÜREL KİMLİĞİ YOK EDİLDİ

Konak kapısında bir güvenlik kulübesinin olduğunu ancak içerisinde güvenlik görevlisinin olmadığını belirten Gülşah, Büyükşehir Belediyesi’nin binayı 1 Mayıs’ta restorasyonunu yapacak firmaya verdiği söyleniyor buranın güvenliği ile ilgili nasıl bir anlaşma yapıldığını kentin kültürel kimliğini yok eden bu sabotajı, bu barbarlığı bizler çok iyi biliyoruz. İzmitliler bu tarih katliamını hesabını bunu yapanların yanına bırakmayacaktır” ifadelerini kullandı.

SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Bu olayda kastı veya ihmali olan yetkililer hakkında tarih önünde hesap sorulsun diyen Gülşah, “Bu kente, bu kentin geçmişine ve geleceğine karşı işlenen bu barbarlık ölçüsünde geçen bu suçun cezasız bırakılmayacağına inanarak cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz” şeklinde konuştu. 

11 Mayıs 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR