KOÜ-FORD işbirliğinin çıktısı yakında alınacak

Ford Otosan Ürün Geliştirme Genel Md. Yrd. Ernur Mutlu’nun konuşması olarak yer aldığı seminere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Teknoloji Fa...

BÜYÜT

Ford Otosan Ürün Geliştirme Genel Md. Yrd. Ernur Mutlu’nun konuşması olarak yer aldığı seminere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakcı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sami Arsoy, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

KOÜ-FORD İŞBİRLİĞİ

Seminer açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, “İlimizde özellikle Ar-Ge merkezi olan şirketler ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ford Otosan bunlardan bir tanesi ve bu görüşmeler neticesinde kısa zamanda çıktı almayı bekliyoruz. Bu kapsamda yapılacak işbirliği ile Ford Otosan bünyesinde çalışanların üniversitemizde lisansüstü eğitimi almasını ve özellikle doktora eğitimleri sırasında yapılacak projeler ile Üniversite-Sanayi işbirliğini arttırmayı hedefliyoruz. Yapılacak bu tür işbirlikleri ile de ülkemizin gelişimine katkı sağlayacağız” dedi.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ANLATILDI

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Arsoy, konuşmacı olarak üniversiteye giden Ford Otosan Ürün Geliştirme Genel Md. Yrd. Ernur Mutlu’ya teşekkür ederek, özgeçmişiyle ilgili bilgi verdi. Otomotive olan talebin her geçen gün arttığını söyleyerek sözlerine başlayan Genel Md. Yrd. Mutlu, “Dünyada yılda 73 milyon üretim yapılıyor. Küresel üretimde şu anda Çin 1. sırada, ülkemiz ise 15. sırada yer alıyor. Üretim konusunda 1 milyon sınırını aştık. Ancak bunu daha da ilerilere taşıyabilecek potansiyele sahibiz” dedi.

 

100’ÜN ÜZERİNDE PROJE

Ülkemizde otomotiv sanayinin % 95’inin Marmara Bölgesi’nde yer aldığını açıklayan Mutlu, ülkemizdeki otomotiv sanayinin gelişme sürecini aktardıktan sonra Ford Otosan’ın tarihi ve Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarını paylaştı. Üniversite-Sanayi işbirliğine şirket olarak büyük önem verdiklerinin altını çizen Mutlu, “Aralarında Kocaeli Üniversitesi’nin de yer aldığı üniversiteler ile bugüne kadar 100’ün üzerinde proje yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

05 Nisan 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR