MİA Projesine CHP red verdi

İzmit Belediyesi’nin haziran ayı olağan meclis oturumu Belsa Plaza meclis salonunda yapıldı. Meclis oturumuna İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan baş...

İzmit Belediyesi’nin haziran ayı olağan meclis oturumu Belsa Plaza meclis salonunda yapıldı. Meclis oturumuna İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaptı. Meclis gündeminde 20 madde görüşülerek karara bağlandı. Ramazan ayı içerisinde meclis oturumu yapıldığı için İzmit Belediyesi meclis oturumu saat 18.00’de yapılırken, oturum sonrasında meclis üyeleri hep birlikte iftar yaptılar.

 

ice11-029.jpg

 

PİŞMANİYE FESTİVALİ

Bu yıl 8’inci kez düzenlenecek Pişmaniye festivalinin yurt dışı ayağının İzmit Belediyesi ile kardeş belediyesi olan Azerbaycan Bakü Şehri Nasimirayonu’nda 14-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Belediyeden 60 kişinin katılım sağlayacağı ve tüm masraflarının tarafımızdan karşılanacağı teklifi kabul edildi.

 

ALÇAKÇA SALDIRI

İstanbul’da yaşan terör saldırısını kınıyorum diyen Başkan Doğan “Menfur, alçakça yapılan saldırı sonrasında şehitlerimize Allah’tan rahmet geride kalanlara baş sağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. 28 Haziran İzmit’in kurutuluşunda son iki yıldır farklı uygulamalar yapılıyor. Bu sene Türk yıldızlarının filosu ilçemize gelecektir. 26 Haziran’da burada 7 F-16 ile 30 dakika gösteri yapacaklar” dedi.   

 

GEZİLER SIKINTI OLDU

Yurt dışı gezileri hakkında söz alan CHP’li Ersin Albayrak “Bu durum bizleri yormaktadır. Bu durumun düzenlenmesi gerekiyor. Bu geziler okulların tatiline denk getirilmeye çalışılıyor. Nisan ayında bunların gelmesi gerekiyor ki komisyonda inceleme imkanı bulalım. Komisyona gelmesini isteyeceğiz sizlerde zaman yok diyeceksiniz. Bizlere yoğun bir mesai düşmektedir” derken, AKP Zekeriya Özak “Bu durum belediyeye iş gücünü arttırmaktadır. Kültür Müdürlüğü asli görevini yapmakta zorlanmaktadır. Bu durumu kamuoyuna anlatmakta zorlanıyoruz. Meclisin bu duruma el koyması gerekiyor. Meclisin bu yönde karar alınması gerekiyor” diyerek CHP’ye destek verdi.

 

YÖNETMELİK HAZIRLANSIN

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “STK’lara yardımcı oluyoruz. İzmit Belediyesi tarafından gönderilmiyor sadece yardımcı olmaktadır. Belediye meclisi STK’lara destek olmaya çalışmaktadır. Başka hiçbir belediye tarafından yapılmayan yapılmaktadır. Konunun iyi incelenmesi gerekiyor. Bu durum artmaktadır. Birçok dernek gitmeye çalışmaktadır. Komisyonlarda incelenmesi gerekiyor. Dernekler tarafından ısrar edilmesi gerekiyor. Ya meclisin dışında tutacağız yada başka bir düzenleme yapılması gerekiyor” açıklamasında bulundu. AKP’li Hasan Ayaz “Yapılan komisyon toplantısına bir çok meclis üyemizde katılamıyor. Bunu da bilmek gerekiyor” derken, CHP’li meclis üyesi İbrahim Güçlü “STK’lardan gelince kolaylık gösteriliyor. Okul gezisi sonrasında yaşanan kaza oranın ilçe milli eğitimine yazıldı. Bu yönde yönetmelik hazırlanması gerekiyor. Gelen siyasi yükü meclis karşılamış olur. İlgili komisyon yönetmelik hazırlanması uygun olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

FESTİVALE GİDİLİYOR   

10-20 Ağustos 2016 tarihleri arasında Makedonya’nın Ohrid kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Halk Oyunları Festivalinde, belediyeyi temsilen Kocaeli Akademi Halk Dansları Topluluğu’nun yer alması ve ekli davetli listesinde adı soyadı yer alan kafilenin (tüm masraflarını kendileri karşılamak kaydıyla) ve 2 kişilik kontenjanla gezide belediyemizi temsil edecek belediye meclis üyelerini (seyahat, konaklama yeme içme masrafları kafile tarafından karşılanmak koşuluyla) katılım sağlayabilmeleri teklifi kabul edildi.

 

MAP HOYTAG FRANSA’YA GİDİYOR

20-25 Temmuz 2016 tarihlerinde Paris/ Fransa ve 28 Temmuz -4 Ağustos 2016 tarihlerinde Bosna Hersek Hadzici kentinde yapılacak olan Uluslararası Halk Oyunları Festivallerinde, Belediyemizi temsilen MAP HOYTAG derneğinin yer almasına karar verildi.

 

ARMELİT HALK DANSLARI TOPLULUĞU

05-16 Temmuz 2016 tarihlerinde Fransa, 18 Temmuz-4 Ağustos 2016 tarihlerinde İspanya ve 5– 25 Ağustos 2016 tarihlerinde İtalya’da yapılacak olan Uluslararası Halk Oyunları Festivallerinde, İzmit Belediyesi’ni temsilen Armelit Halk Dansları Topluluğu’nun yer alması oy birliği ile kabul edildi.

 

MİA PROJESİ’Nİ CHP RED VERDİ

Meclisin gündem maddesinde MİA Projesi hakkında CHP’li Ersin Albayrak “Mahkemesi devam ettiği için red oyu veriyoruz. 1/5000 Mahkeme süreci yaşanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi meclis grubumuz tarafından red oyu verildiği için uygun olması amacıyla red oyu veriyoruz” dedi. AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak “Yargıya gidilen planlama iptal edilmiştir. Yeni planlama hazırlanması için yeniden planlama hazırlanmıştı” karşılığını verdi.

 

SU HAVZASI OLAN BİR YER

CHP’li meclis üyesi Albayrak “Bizler MİA konusunda herkesin konuşmasını istedik. Bu yönde düşüncemizi dile getirdi. Büyükşehir belediyesi meclis grubumuz red verdiği için bizlerde red veriyoruz” derken, CHP’li İbrahim Güçlü “Kentimiz ciddi trafik ve nüfus akışı yaşanıyor. Kentin genelini kapsayan bir planlamaya ihtiyaç vardır. MİA projesine karşı değiliz. Konunun uzmanlarıyla yapılan görüşmelerde zemin yapılaşmaya uygun değildir. Oldukça maliyetli olacağı görülmektedir. Meclis olarak fay hattını kaydıralım. Belli ki burası göçmen kuşlarının uğrak yeridir. Bunları ciddiye almaya bilirsiniz. Ülkemiz su fakiri bir ülkedir. Su gelecekte çok önemlidir. Geleceğin sürtüşmesi su yüzünden çıkacaktır. MİA’nın bulunduğu yerde katlı su havzası bulunmaktadır. Geleceğe dönük su havzasını yok etmek doğru değildir. Mahkeme tarafından verilen karara uymak gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 

YÜZDE 63 BOŞTU

CHP’li İl ve ilçe başkanları davet edilmiştir diyen Başkan Doğan, bizlere gelmeyeceklerini bildirdiler dedi. AKP’li meclis üyesi Aykut Bozkurt “Zemin çok kötü değildir. Emex Otel deprem öncesinde yapıldı. Depremi yaşadı. İçilebilir su kaynağı bakımından fakir durumdayız. Projenin oluşturulmasında herkesin emeği vardır” dedi. Zekeriya Özak ise “Zaman içerisinde MİA Projesinin uygulama alanı yamalı bohça gibi planlanmıştır. Karma uygulamalar da önerilmiştir. Tam bir yamalı bohça planlama yapılıştır. Aradan 40 yıl geçti. Yüzde 63 boştur. Bu alana yapılaşamıyor bunun altında plan hatası bulunmaktadır” dedi.

 

60 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Burası tam anlamıyla yeniden planlamıştır diyen Özak “Kente yakışır bir plan olmuştur. Planı komisyona girenler bilmektedir. Uzun süre kamuoyunda çarpıtıldı. Büyükşehir Belediyesi burayı istimlak etmeyecektir. Yalan bir algı oluşturuldu. Bu alanlar vatandaşlarındır. Bizler planlamasını yapıyoruz. Ön görülen yapılaşma hazırlanmıştır. Plan 2006 yılında ilk defa ortaya atılmıştır. Planın hazırlanması noktasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. MİA sayesinde kentin ticari hacmi artacak 60 bin kişilik istihdam sağlanacaktır” açıklamasında bulundu.

 

BUGÜN TARİHİ BİR GÜNDÜR

Grup Başkan Vekili Özak “465 hektarlık MİA, kentimizin parlayan bir yıldızı, Körfezimizin ise bir incisi olacaktır. Bu planın hayata geçirilmesi ile Kocaeli’nin, bölgedeki tartışmasız liderliğini de perçinleyecektir. MİA planı ile bu alan Kocaeli 'ye yeni bir kimlik ve vizyon katacaktır. İzmit’in prestiji olan MİA planı ile daha nitelikli, canlı, yaşanılabilir dinamik yeni bir kent merkezi oluşacaktır. Sadece İzmit’in değil, Kocaeli'nin dört bir tarafının ve çevre illerin cazibe merkezi olacaktır” dedi.

 

KOCAELİ'NİN GELECEĞİ BU BÖLGEDE ŞEKİLLENECEK

Sözlerine devam eden AKP’li Özak “MİA Planı ile bu bölgede ulusal ve uluslararası kongre merkezleri, oteller, banka binaları, sigorta binaları, çeşitli markalara ait marka merkezleri, finans merkezleri, hastaneler, park ve dinlenme alanları, eğitim, spor, sosyal ve kültürel tesislerin bir arada bulunduğu Kocaeli’nin yeni çehresi olacaktır. İzmit'in, Kocaeli’nin ve Doğu Marmara’nın geleceği bu bölgede şekillenecektir. Bu alanda yenilenebilir enerji kaynakları teşvik edilecek, yeşil binalar özendirilecek, yapılacak olan yapılar çevreye duyarlı olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

ÇARŞIYA PAZARA HERŞEYE KARŞI!

Bütün bu güzelliklere rağmen ne yazık ki; -sözüm meclisten dışarı kerameti kendinden menkul kendini üst akıl olarak gören, kentin üzerine karabulut gibi çöken bir zihniyet var diyen Özak “Bu arkadaşlar kentin yararına ne varsa karşı çıkıyor, engellemeye çalışıyorlar. Bu zihniyetin daha da üstü boğaz köprüsü dahil olmak üzere köprülere, hava alanına, otoyollara kısacası çarşıya pazara herşeye karşı. O yüzden bu zihniyet genel seçimlerde hiçbir zaman iktidar olamıyor. Çünkü vatandaş burada olduğu gibi her şeyi çok çok iyi biliyor ve görüyor” şeklinde konuştu.

 

YANLIŞ BİR ALGI OLUŞTURULDU

Sözlerine devam eden Özak “Kentimizin gelişmesi için yapılan böylesi önemli bir planın yapımına daha öncesinde köstek olunduğu gibi; şimdilerde de sanki arsa sahiplerinin elinden mülklerini alacakmışız, buraları yıkıp yerine belediye eliyle iş ve ticaret alanları yapacakmışız gibi bile bile çarpıtmalarla dolu, yalanlar üzerine propaganda yapıldı. Biz 1623 adet parselde binlerce mülkiyet sahibinin bulunduğu bu alanda yeni plan sayesinde bölgedeki arazilerin daha değerli hale geleceğini belirtmiştik. Biz sadece yeni bir plan yapıyoruz. Belediyeler kimsenin elinden yerini yurdunu almayacak. Aksine mevcut yerleri bu plan sayesinde değerli hale gelecektir. Yıllardır yapılan karalamaların aksine nihayet artık gerçekler ortaya çıktı” dedi. 

 

KENTİMİZİN GELECEĞİ SİYASETE ALET EDİLDİ

Daha öncesinde bu plânların hayata geçirilememesi kentimiz için büyük bir zaman kaybıdır diyen Özak “Bu gecikmenin tek sebebi olan ve konuyu siyasete alet eden muhalefettir, bu icraatıyla önümüzdeki 50 yıl daha Kocaeli'nde muhalefette kalmayı böylece garantilemiştir. Bu anlayış ancak hizmete karşı durur. Bu güne kadar, MİA Planlarım baltalamamış olsalardı, bugün MİA çoktan başlamış ve serpilmişti. Ancak biz bütün bu engellere rağmen irademizi koruyoruz. Bugün vatandaşımız mağdur olmasın diye de bunu meclisten geçiriyoruz. Günü geldiğinde vatandaşımız, bu kaybedilen yılların ve geri bırakılmışlığın hesabını sandıkta mutlaka soracaktır” açıklamasında bulundu.

 

ŞÜPHELERİMİZ VARDIR

CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak “Yapılan eleştiriler hep daha iyisi yapılsın derdindeyiz. Ağzınızdan bal damladı. Bunlar gerçekleşirse kent kazanır. Yapılan işlerden dolayı güvensizlik vardır. Yahya Kaptan viyadüğü sabah akşam sıkıntıya düşmektedir. Raylar döşenmektedir bu durumda kalması durumunda şehir trafiği kilitlenecektir. Şüphelerimiz vardır” şeklinde konuştu.

 

AKP’NİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ  8 BİN VATANDAŞ BEKLİYOR

İzmit Belediye Başkanı Doğan “Burası yerleşim yerine bizden önce açıldı. 2006 yılında planlaması yapıldı. Buranın yerleşime açıklığı devam etmiştir. Muhalefetin buraya olumlu baktığı geçmişten görülmektedir. Burası çok değerli bir yerdir. Marmara da böyle bir yer yoktur. Sahil bandıyla birlikte planlamasını yapılmasını istedik. Şehrimin daha güzel olmasını istedim. Burası dünya ticaret merkezi olabilir. Burası farklı bir alana dönebilir. Yasal olarak imkan varsa kat yüksekliğinin artmasına izin verilmelidir. Suyun korunması noktasında gereken her adım atılmaktadır. Kamulaştırma yapılmadan planlama yapılmıştır. Burada kim kaybetmektedir. 8 bin vatandaşın arazisi bulunmaktadır. Belediyeye gelerek izin istemektedir. Vatandaşa izin veremiyoruz. İşlemlerin hızlanmasını istediler. Projeye muhalefet kanadından destek verileceği söylenmişti. Grup kararına saygı duyuyorum. Yapılan iş iyi bir iştir. Üç etap da yapılacak işlerdir. Trafik akışında bir sorun olmayacaktır. Siyaseten grup kararına uyulması kendinizin fikridir” dedi. Yapılan oylama sonrasında AKP’nin oylarıyla proje kabul edildi.

 

3-D YAZICI VE TASARIM MERKEZİ KOBİ

Meclis gündeminde yer alan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği’ne sunulacak olan “3-D Yazıcı ve Tasarım Merkezi KOBİ” başlıklı faaliyetin başarılı olması durumunda, proje uygulamasına geçildiğinde mali ve teknik kararların alınmasında temsile, ilzama ve talebe ilişkin belgeleri imzalamaya kurumu temsilen yetkili olabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi kabul edildi.

 

İZMİTSPOR

Macaristan’ın Budapeşte kentinde 07-12 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası İnternSummer–Art festivalde İzmit Belediyesi’nin temsilen Kocaeli İzmit Spor Kulübünün yer alması kabul edildi.

 

İZMİT BELEDİYESİ HALK OYUNLARI

05-13 Ağustos 2016 tarihleri arasında Belgrad (Sırbistan), Budapeşte (Macaristan), Viyana (Avusturya), Krakov (Polonya) ve Braşov (Romanya) da düzenlenecek Halk Oyunları Festivallerinde, İzmit Belediyesi’nin temsilen İzmit Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ile Hızır Reis Ortaokulu öğretmenlerinin yer almasına karar verildi.

 

NİCOMEDİA HALK DANSLARI TOPLULUĞU

Makedonya’nın Ohrid şehrinde 07-15 Temmuz 2016 tarihleri arasında ve Bosna Hersek’ in başkenti Saraybosna’da 08-15 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Halk Dansları festivallerinde, İzmit Belediyesi’ni temsilen Nicomedia Halk Dansları topluluğunun yer alması kabul edildi.

Haber: Serkan BORLAK

08 Haziran 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR