NCITY, tapusuz ve ruhsatsız çıktı

Pazar sabaha karşı yanan NCITY Alışveriş Merkezi’nin yapı ruhsatı ve tapusunun olmadığı, binanın ise özel sigorta ile sigortalattırıldığı ortaya çıktı...

BÜYÜT

Pazar sabaha karşı yanan NCITY Alışveriş Merkezi’nin yapı ruhsatı ve tapusunun olmadığı, binanın ise özel sigorta ile sigortalattırıldığı ortaya çıktı

İzmit’in en büyük alışveriş merkezlerinden olan NCITY, Pazar sabaha karşı nedeni henüz belirlenemeyen bir sebeple yanmış ve içerisinde bulunan 84 dükkan büyük hasar görmüştü. 700’e yakın çalışanın mağdur olduğu yangının ardından binanın ruhsatsız olduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Konuyla ilgili bilgi aldığımız AVM yetkilileri, binanın ruhsatlı olup olmadığına dair sorularımıza net bir cevap vermezken, kendileri için önceliğin NCITY’i en kısa sürede eski haline dönüştürmek olduğunu kaydetti.

SİRMEN’İN SÖZÜ ÜZERİNE
Ancak yaptığımız araştırmalar neticesinde NCITY Alışveriş Merkezi’nin yapı ruhsatı ve tapusunun olmadığı ortaya çıktı. Sefa Sirmen’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Sirmen’in sözü üzerine yaptırılan binanın yani o zamanki adıyla Gulfstar’ın, Kocaeli Fuar Müdürlüğü’nün izni ile inşa edildiği öğrenildi. Ayrıca, NCITY’nin Anadolu Sigorta’dan özel sigortalı olduğu ve tapusu ile yapı ruhsatı olmayan binalara da özel sigorta yapılabileceği bildirildi.

KOLAYLIK SAĞLANACAK
NCITY Alışveriş Merkezi’nin ne zaman hizmete gireceği konusunda da net bir şey söyleyemeyen yetkililer, dükkan sahiplerinin yangın sigortası olup olmadığına dair ise “Büyük bir kısmında yangın sigortası var, az bir kısmında ise yok” dedi. Zarar gören dükkan sahiplerine kira konusunda bir kolaylık sağlanıp sağlanmayacağı yönündeki sorularımıza ise yetkililer, bu yönetim kurulunun alacağı bir karar ancak dükkan sahipleri için elimizden gelen kolaylığı sağlayacağız açıklamasında bulundu.

İKİ HAFTA SÜRECEK
Öte yandan AVM’de hasar tespit çalışmalarına başlandı. Yangının çıkış nedeniyle ilgili Emniyet Müdürlüğü Olay İnceleme ekiplerinin yanı sıra, itfaiye ve bilirkişi heyeti de AVM’de incelemelerini sürdürüyor. Mağaza sahiplerine sadece dün kısa süreliğine, hiçbir şeye el sürmemek kaydıyla girme izni verilirken, bazı mağaza sahiplerinin kullanılabilecek malzemeleri dışarıya çıkarma talepleri ise kabul edilmedi. İnceleme ve tespit çalışmalarının en az iki hafta süreceği öğrenildi.

AVM’Yİ GEZDİLER

Vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da dün NCITY AVM’nin içine girerek incelemelerde bulundu. Vali Topaca ve başkan Karaosmanoğlu’na NCITY AVM’deki incelemelerinde İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara eşlik etti. Yangında büyük bölümü hasar gören alışveriş merkezinin girişinde ve katlarda incelemelerde bulunan Topaca ve Karaosmanoğlu, NCITY yöneticilerinden de bilgi aldı.

TOPLANTI YAPILACAK
Yangında can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getiren Karaosmanoğlu ile Topaca, iş yerlerinde durum tespiti yapmaya çalışan esnaf ve personeli de ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Öte yandan, Karaosmanoğlu ve Topaca inceleme gezisi öncesinde Nevzat Doğan, Sabit Kaya, Doğan Kara ve İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi’nin katılımıyla bir toplantı yaptı. Vali Topaca'nın buradaki mağaza sahipleriyle Antikkapı Restaurant’ta toplantı yapacağı öğrenildi.

17 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR