Zeytinoğlu: Cari açık beklentilerden çok yüksek

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan cari işlemler dengesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. C...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan cari işlemler dengesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Cari açığın beklentilerin çok üzerinde seyrettiğini dile getiren KSO Başkanı Zeytinoğlu; açık miktarının 44,7 milyar dolar seviyesine geldiğini söyledi.

 

AÇIK 5,3 MİLYAR DOLAR

Mayıs ayındaki cari açığın beklentilerin çok üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Zeytinoğlu, “5 aylık dönemdeki cari açık 18.5 milyar dolara gerilemesine karşın yıllık cari açık 44,7 milyar dolara yükseldi. Bu kadar yükselişin en büyük sebebi hizmet gelirlerinin geçen yıla göre düşük gerçekleşmesinden daha çok dış ticaret açığının Mayıs ayında yüksek olmasının etkisi var. Mayıs ayında dış ticaret açığının Nisan ayına göre neredeyse 2 milyar dolar civarında artarak 5 milyar 367 milyon dolara çıktığını görüyoruz” dedi.

 

“YATIRIMLARI ÇEKMELİYİZ”

Yaz turizmi gelirlerinin de ümit verici olmadığını dile getiren Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yaz turizm hızı beklenen düzeyde değil. Fakat Haziran ayından itibaren turizmin katkısını daha fazla göreceğimizden yıllık cari açığımızın düşmesini bekliyoruz. Cari işlemler dengesi hesaplarında doğrudan yatırımların ilk 5 ayda yüzde 16,6 azaldı. Ülkemiz doğrudan yatırım girişinde büyük potansiyele sahip. Ekonomik büyüme ve daha çok istihdam için katma değer yaratacak yatırımları çekmek zorundayız” şeklinde konuştu.

10 Temmuz 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR