“Kadına yönelik şiddet önlenmeli”

Son zamanlarda ülkemizde kadınları yönelik şiddetin artması üzerine basın açıklaması yapan Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, devletin şiddeti ö...

BÜYÜT

Son zamanlarda ülkemizde kadınları yönelik şiddetin artması üzerine basın açıklaması yapan Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, devletin şiddeti önlenmesi için üzenine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.

Kocaeli Baro Başkanı Av.Tamer Solakoğlu, kadın cinayetleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Solakoğlu’nun açıklaması şöyle “Ülkemizde kadın cinayetleri inanılmaz ölçüde artmaktadır. Hemen her gün töre ve namus kisvesi altında kadınlar öldürülmektedir. Artık kadın cinayetleri “münferit olay” olmaktan çıkmıştır. Bugüne kadar, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili bir çok söz söylendi. Ancak “sözün bittiği yere” geldik. Artık bu şiddete “dur” dememiz gerekiyor.

DEVLETİN GÖREVİ
Kadına yönelik şiddetin önlenmesi de, devletin görevidir. Devlet, zaman kaybetmeden “kadın sorununu” bütün yönleriyle ele alan çalışmalar başlatmalı, bu çalışmalar da kadın – erkek eşitliği öne çıkartılmalıdır. Çalışmalar yapılırken, üniversiteler, barolar, kadın hakları örgütleri ve diğer unsurlarla işbirliği yapılmalı, kadınların eşit yurttaşlar olarak görüldüğü zihniyet değişikliğini gösteren çözümler getirilmelidir.

SIFIR TOLERANS
Tüm siyasi partiler, kadın sorununu öncelikli sorun olarak görmeli, bu konuda birlikte hareket etmelidirler. TBMM tarafından 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunundaki eksiklikleri gideren ve kadınları mağdur eden uygulamaları değiştiren düzenlemeler gecikmeksizin hayata geçirilmelidir.
Her şeyden önemlisi Kadına yönelik şiddette ve kadın cinayetlerine karşı yasama, yürütme ve yargı organları ile medya kuruluşları ve tüm kamuoyu “sıfır tolerans” göstermelidirler. Kocaeli Barosu olarak, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin son bulması için yapılacak çalışmalara her türlü katkı ve desteği vereceğimizi ve şiddet gören kadınlarımızın hukuki mücadelelerinde yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.

08 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR