Vodafone rekora koşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından, Vodafone Türkiye’nin isim sponsorluğunda “#birsebebivar” sloganıyla düzenlenen Vodafone İstan...

BÜYÜT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından, Vodafone Türkiye’nin isim sponsorluğunda “#birsebebivar” sloganıyla düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu, 16 Kasım Pazar günü 36’ncı kez gerçekleştirilecek. Türkiye’nin uluslararası arenada en önemli koşu etkinliği ve dünyada kıtalararası koşulan ilk yarışı olan maraton bu yıl 21 bin 230 kayıtlı koşucu rakamına ulaşarak yeni bir rekora imza attı.

 

GEÇ KAYIT FIRSATI

Maraton Expo’da 13-15 Kasım tarihlerinde devam edecek olan geç kayıt fırsatıyla bu rakamın 25 bini aşması bekleniyor. Önceki senelere oranla katılımda ciddi bir artışın gözlemlendiği organizasyonda en yüksek artış 42 km maratonunda oldu. 2012’de 3 bin 838, 2013’te 4 bin 229 kayıtlı 42 km koşucusu yarışırken Vodafone 36. İstanbul Maratonu öncesinde bu rakam, 3 senede yaklaşık yüzde 31 artış göstererek 5 bin 538’e yükseldi.

 

ÜLKE BAZINDA KATILIMCI ARTIŞI

15 km koşusunda ise bu yıl 6 bin 530 kayıtlı sporcu koşacak. 10 km koşusu ise geçtiğimiz seneye kıyasla yaklaşık yüzde 20 artış göstererek bu sene 9 bin 132 kayıtlı sporcuya ulaştı. Böylelikle, 2012’de 13 bin 006, 2013’te 19 bin 257 olan toplam kayıtlı sporcu rakamı bu yıl 21 bini aşarak yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz senelerle kıyaslandığında ülke bazındaki katılımda artış da dikkat çekiyor.

 

100 ÜLKEDEN 20 BİNE YAKIN SPORCU

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, “Üç senedir isim sponsorluğunu yürüttüğümüz Vodafone İstanbul Maratonu’na geçen yıl 100 ülkeden 20 bine yakın sporcu katıldı, 160 bine yakın İstanbullu da halk yürüyüşüyle Asya'dan Avrupa'ya geçti. Vodafone 36. İstanbul Maratonu’na katılımı artırmak amacıyla yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar gerçekleştirdik” dedi.


ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI

Bu kapsamda bu yıl 21 binin üzerinde koşucu kaydı alarak son 3 yılın en yüksek katılım rakamına ulaştıklarını vurgulayan Buru, “Kentlerin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkıları olan şehir maratonları, milyonlarca seyirci, on binlerce atlet ve turisti çekerek şehir ekonomisine yüz milyonlarca dolar kazandırıyor. Geç kayıt fırsatıyla beraber 25 bini aşkın çipli sporcunun katılımını beklediğimiz Vodafone İstanbul Maratonu’na katılımın her sene rekor artışla büyümesinden mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

07 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR