İSU’dan, borçlu abonelere uyarı

Borçların yeniden yapılandırılması yönünde çıkan kanun sonrası İSU, piyasadan alacağı 40 milyon TL’nin peşine düştü. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, öd...

BÜYÜT

Borçların yeniden yapılandırılması yönünde çıkan kanun sonrası İSU, piyasadan alacağı 40 milyon TL’nin peşine düştü. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, ödeme kolaylıklarını dün basın toplantısıyla anlattı. 70 bin dolayında borçlu abonenin çoğunu sanayiciler oluşturuyor.

AKP iktidarı tarafından çıkarılan Torba Yasa kapsamında, borçları yeniden yapılandıran kanunun yürürlüğe girmesi sonrasında bazı kamu kurumları alacaklarının peşine düştü. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSU Genel Müdürlüğü, piyasadan alacağı olan 40 milyon TL’yi tahsil etmeye çalışıyor. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram dün düzenlediği basın toplantısında, borçlu abonelerin şube müdürlüklerine giderek borçlarını yapılandırmaları gerektiğini söyledi.

2 MAYISA KADAR BAŞVURUN
Bayram, “Bu kanun vadesi 31.12.2010 tarihinden önce olduğu halde kanunun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş bulunan su ve atıksu bedeli alacakları ile bu alacaklara bağlı ferdi alacaklara uygulanır. Borçluların bu kanundan faydalanmaları için kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar başvurmaları gerekmektedir. Bu tarih hafta sonuna rastladığı için 02 Mayıs 2011 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir. Ödenmemiş bulunan anapara alacaklarına daha önce uygulanan gecikme zammı ve faizler askıya alınmakta ve ödenmemiş anaparanın tamamına TEFE/ÜFE oranı uygulandıktan sonra bulunan miktara peşin ödeme halinde herhangi bir faiz uygulanmaz” dedi.

DAVALARDAN VAZGEÇİLECEK
Ödeme planlarının abone tarafından belirlendiğini belirten Bayram, “Yeniden yapılandırılmış olan alacağın taksitle ödenmek istenmesi halinde yapılandırılmış olan alacak, kanunun belirttiği oranda katsayı ile çarpılıp bulunacak miktar eşit taksitlere bölünerek ödeme planı hazırlanır. Yapılandırılmış alacak ancak 6, 9, 12, 18 eşit taksit halinde ödenebilir. Daha uzun süreli taksit yapılmaz. İkiden fazla taksit ödenmezse bu kanundan faydalanma hakkı kaybedilir. Kanundan faydalanmak isteyen vatandaşların açmış oldukları davalardan vazgeçmeleri gerekmektedir. Yapılandırmaya başvuran borçlulardan varsa vekalet ücreti, icra ve yargı masrafları öncelikle tahsil edilecektir” diye konuştu.

40 MİLYON TL ALACAK VAR
Kanundan faydalanmak isteyen vatandaşların peşin ödemlerinde yüzde 40’a varan indirimlerin söz konusu olduğunu belirten Bayram, “Alacak yapılandırıldıktan sonra taksitlendirilmesi halinde tekrar bir katsayı uygulanmakta ve borç miktarı artmaktadır. Taksitlerin aksatılması halinde kanundan önceki gecikme zammı ve faiz uygulamasına dönüleceği için vatandaşların büyük maddi kayıplara uğramaması için ödeme planını aksatmamaları önem taşımaktadır. Kentimizde alacağımız 40 milyon TL’dir. 60-70 bin dolayında borçlu abonemiz var. Bunların çoğunu sanayiciler oluşturuyor. 7 kişi icraya verilmiştir. Kent genelinde 568 bin abone bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

02 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR