Bilgisayar başında çalışanlar boyun ağrısı çekiyor

Bu ağrılar, boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, eklemlerin ve omurların arasında yer alan disklerin, omurga etrafındaki kas ve bağlarda ortaya çık...

BÜYÜT

Bu ağrılar, boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, eklemlerin ve omurların arasında yer alan disklerin, omurga etrafındaki kas ve bağlarda ortaya çıkan sorun nedeniyle oluşur. Modern yaşamın ve sürekli oturmanın bir sonucu olan boyun ağrıları, yaşam kalitesini düşürür ve iş gücü kaybına neden olur.

 

Memorial Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Yahya Kemal Burkan, boyun ağrılarının oluşumu ve nedenleri hakkında bilgi verdi.

 

Boyun ağrıları birçok nedene bağlı

Her üç kişiden biri, hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısından şikayet eder. Modern yaşamın getirdiği olumsuzluklardan biri olan boyun ağrılarına; boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, miyofasyal ağrı sendromları, romatizma, osteoporoz, kötü duruş ve boynu kötü kullanma ile tekrarlayan strese bağlı zedelenme gibi pek çok neden yol açmaktadır.

 

Yaşamın her alanında ortaya çıkabilir

Özellikle bilgisayar başında çalışanlarda, ev hanımlarında (dikiş nakış, temizlik, perde asma, silme gibi aktiviteler)  uzun yola çıkan şoförlerde, sürekli tek noktaya odaklanan kişilerde, öğretmenlerde boyun ağrıları daha sık görülmektedir. Kolda kuvvet kaybı, parmaklarda uyuşma, karıncalanma, hissizlik, baş öne eğildiğinde boyun ve sırt ağrısı, boyun hareketinde kısıtlılık ve kola yayılan ağrı varsa, mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurulmalıdır.

 

Yaş ilerledikçe boyun ağrısı artar

Boyun yedi adet omurdan oluşur. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmeyi sağlayan diskler yer alır. Bu diskler içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü hafifletir. Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engeller. Yaş ilerledikçe veya travmalar arttıkça disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kısıtlı hale gelir. Vücudun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman ağrılar ortaya çıkmaya başlar. Bunlar boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden biri olan boyun fıtığının belirtileridir.

 

Boyun ağrılarını önlemek için 10 altın kural

  • Masa başında çalışanlar, kol destekli bir sandalyede, omuzları geride ve ayakları yere değecek şekilde oturmalıdır. Sırt, bel ve ense bir yastık ile desteklenmelidir.
  • Uzun süre bilgisayar kullanmaktan, kitap ve gazete okumaktan, televizyon seyretmekten kaçınılmalıdır.
  • Yüksekten bir şey alınacakken, merdiven kullanılmalı veya o yüksekliğe yakın olmaya çalışılmalı, ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Özellikle iş yaparken rahat ve sıkmayan kıyafetler giyilmelidir.
  • Masada otururken veya bilgisayar kullanırken 45 dakikada bir 5 dakikalık ara verip, ayağa kalkılmalı, kısa yürüme ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.
  • Yüz üstü değil sırt üstü yatmalı ve yastıkla boynun normal eğriliği korunmalıdır. Televizyon izlerken baş kanepenin koluna konulmamalı ve uyuya kalınmamalıdır.
  • Telefon ahizesi omuz ile baş arasına sıkıştırarak konuşulmamalıdır.
  • Germe ve güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır.
  • Omurga sağlığı için yürüme ve yüzme ihmal edilmemelidir.
  • Hayata bağlı kalıp ondan zevk alınmalı, stres, sosyal aktivitelerle azaltılmalıdır.

23 Aralık 2014 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR