Abdullah Gül’e itfaiyeci sertifikası verildi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen temel itfaiyecilik eğitim programları 2012 yılında d...

BÜYÜT

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen temel itfaiyecilik eğitim programları 2012 yılında da devam ediyor. Eğitimleri gerçekleşen 30 kişilik grup sertifikalarını aldı. İtfaiye erlerine sertifikanın yanı sıra 1000 TL değerinde teçhizatlı itfaiye giysisi verildi. Afyon Şuud Belediyesi’nden eğitime katılan Abdullah Gül’e de sertifikası verildi.

TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİM ALDILAR
Türkiye’nin çeşitli belediyelerinden gelen itfaiyeciler, teorik ve pratik eğitimlerinin ardından sertifikalarını aldı. Özsar’da düzenlenen sertifika programına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, Belde A.Ş Genel Müdürü Kemal Yazıcı, İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, şube müdürleri, birim amirleri, AKUT ve Mahalle Afet Gönüllüleri Kocaeli temsilcileri ve sertifika almaya hak kazanan 30 itfaiye eri katıldı.

TÜM İTFAİYECİLERE EĞİTİM
Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, itfaiyecilik mesleğinin dünyanın her bir yanında kutsal bir iş olduğunu söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Çöpoğlu, “Kurtarmanın dili,r engi, dini ve ırkı olmaz” dedi. “İtfaiyeciliğin daha iyi olması için sürekli eğitim ve gelişmeleri takip etmek gerekiyor” diyen ve Türkiye’nin her ilinden eğitimlere katılım olduğunu vurgulayan Çöpoğlu, “Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de görev yapan tüm itfaiyecilere eğitim vermiş olacağız” diye konuştu. İtfaiyecileri temsilen konuşan Ordu Belediyesi İtfaiye eri Uğur Şahinkaya ise eğitimlerden çok faydalandığını söyleyerek ve bu gibi programlarının sürekli olması temennisinde bulundu.

691 İTFAİYE ERİNE SERTİFİKA
İlki 2010 yılının Temmuz ayında başlayan eğitimlerde aynı yıl 240 itfaiyeci, 2011 yılında 451 ve 2012 yılında 60 itfaiyeci olmak üzere toplam 751kişi eğitim görerek sertifika aldı. Bugüne kadar 18 gruba verilen eğitimler 3 hafta süreyle uygulandı.

EĞİTİM KOBİTEM ALANINDA
Eğitimler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nin (KOBİTEM) Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki uygulama platformunda gerçekleştirildi. Gruba İtfaiye Daire Başkanlığı’nın uzman personeli tarafından tam teçhizatla, yüksek ısı yayan alevler içinde eğitim verildi. Ekip, flashover simülatörü ve duman simülatöründe yangınla mücadele etti.

750 DERECEDE EĞİTİM
Flashover konteynırında oluşturulan yüksek ve yarım yanma özelliği gösteren yoğun dumanın, oksijenin kontrollü bir şekilde verilmesiyle ani parlama ile tutuşturulması sağlandı. İtfaiyeciler, konteynırda oluşturulan 750 derece ısıda gerçek bir yangın ortamını gördü.

DAR ALANDA ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ
Duman simülatörüne giren ekip, parfin sıvısı yakılarak elde edilen suni duman içinde eğitime katıldı. Görüş açısının sıfıra indirildiği simülatörde müdahale ekibine kapalı ve yoğun duman barındıran ortamlarda ilerleme teknikleri gösterildi. Dumanlı simülatörde yaralı arama kurtarma çalışmaları ile dar alanda çalışma yöntemleri öğretildi.

29 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR