Orman kesimi deyince akla Dizdaroğlu geliyor!

Kereste işinin yanı sıra 10 yıldır orman kesim işine de giren Dizdaroğlu Kereste, bu alanda Kocaeli’nin aranan firmaları arasına girdi. Firma sahibi N...

BÜYÜT

Kereste işinin yanı sıra 10 yıldır orman kesim işine de giren Dizdaroğlu Kereste, bu alanda Kocaeli’nin aranan firmaları arasına girdi. Firma sahibi Necati Dizdaroğlu, üç oğlu ile yağmur çamur demeden işlerini en iyi şekilde yapmanın gururunu yaşıyor

1980’li yıllarda parke ve kereste işiyle piyasaya giren Dizdaroğlu Kereste, son 10 yılda orman kesim işinde Kocaeli’nin sayılı firmaları arasında girdi. Derince Çenedağ’da orman kesimi yapan firma, kısa bir zaman sonra Kartepe’de de orman kesim işi yapacak. Bugün size orman kesimi neden yapılır ve bu kesimi yapan Dizdaroğlu Kereste’yi anlatacağım.

GENÇLEŞTİRME METODLARI
Her canlı varlık gibi ormanlar da doğar, büyür, gelişir, yaşlanır, çöker (ölür). Kendi haline bırakılan ormanlarda, ormanların yeniden oluşması rastlantılara bağlıdır. İşletme ormanlarında çökme evresi yoktur. Ormanlar çökme evresine girmeden önce ağaç türlerinin biyolojilerine göre değişen teknikler ve gençleştirme metotları kullanılarak planlı bir şekilde gençleştirilirler.

FİDANLAR BELİRLİ ARALIKLARA DİKİLİR
İşte, yaşlanmış verimden düşmüş orman alanları gençleştirilerek devamlılıkları sağlanır. Üstte tohum ağacı bulunmayan, yeterli olmayan ya da tohum verme yeteneğini kaybetmiş alanlar, toprak şartları uygunsa yapay gençleştirilir. Burada yaşlı ağaçlar kesildikten sonra makine ile (dozer, traktör) yada işçi ile toprak işlemesi yapıldıktan sonra fidanlıklarda yetiştirilen fidanlar belirli aralık – mesafelerde dikilerek yapay gençleştirme gerçekleştirilmiş olur.

ORMANDA SAĞLIKLİ BİR GELİŞİM
Böylece geleceğin ormanları, sağlıklı iyi gelişme gösteren iyi ağaçlardan kurulmuş olur. Bunu bir tabaktan yemek yiyen insan sayısının azaltılarak, yemek yiyenlerin daha iyi doymaları yada beslenmelerini sağlamak şeklinde özetleyebiliriz. Yukarıdan anlaşılacağı üzere ormanlardan ağaç kesimi, yaşlı ormanların gençleştirilmesi ve genç ormanlarında bakımlarının yapılması amaçlarıyla gerçekleştirilir.

DİZDAROĞLU İŞ BAŞINDA
Son yıllarda Orman İşletme Müdürlüğü, ormandaki ağaçların kesimini ihaleyle özel firmalara veriyor. İhaleyi alan firma, o bölgenin ağaçlarını kesiyor, kestiği ağaçları fabrikalara götürüyor. Ormanda ağaç kesimi işini yapan firmalardan biri de Dizdaroğlu Kereste. Yıllar önce kerestecilikle işe başlayan Dizdaroğlu, son 10 yıldır ormanda ağaç kesim işlerine de girdi.

GÜVENİLİR VE ARANAN MARKA
Dizdaroğlu Kereste, Cengez Topal Caddesi No: 21 Uzunçiftlik adresinde hizmet veriyor. Dizdaroğlu Kereste’nin sahibi 59 yaşındaki Necati Dizdaroğlu, kerestenin yanı sıra 10 yıldır Orman İşletme Müdürlüğü’nden orman kesim işi alıyor. İhaleyle aldığı işi başarıyla tamamlayan Necati Dizdaroğlu, bu alanda aranan ve güvenilen bir marka oldu.

BALABANLILAR
Balabanlı olan Necati Dizdaroğlu, Ertuğ ailesiyle de akraba. Dizdaroğlu, oğulları Savaş, Zafer ve İsmail ile birlikte ağaç kesim işini başarıyla yürütüyor.
Savaş, muhasebe kısmında, gelir-gideri hesaplıyor. Zafer ve İsmail, ormanda işin başında. İşin başında dediğime bakmayın, işçilerden daha çok çalışıyorlar. Dizdardaroğlu Kereste, geçtiğimiz aylarda Derince Çenedağ mevkiindeki 80 dönümlük ormanlık alanın ağaç kesim ihalesini aldı. Dizdaroğlu, 15 çalışanıyla orman kesim işini yapıyor.

İNSANIN KANINI DONDURAN SOĞUK
Ağaçlar önce hızar ile kesiliyor. Sonra yerinde budanıyor. Daha sonra vinç ve 6 çekerli askeri cemse ile ağaçlar, kamyona yüklenmesi için düzlük alana indiriliyor. Tabii bunu bir çırpıda söylemek kolay. Ama insanının kanını donduracak kadar soğukta çalışmak o kadar da kolay değil. Hele bir de yağmur yağmış, ağaçlar ve toprak ıslanmışsa, zorluklar ikiye katlanıyor. Ormanda soğuk havada orman kesiminde çalışanları gördükçe, para kazanmanın ne kadar zor olduğunu görmek mümkün. Sadece çalışanlar için değil, ihaleyi alan firma için de büyük zorluklar var. Necati Dizdaroğlu, üç oğlunu da bu işte çalıştırıyor. Kimi kamyon, kimi vinç, kimi yükleme işiyle uğraşıyor.

FİYAT ARTIŞI BEKLENİRKEN, DÜŞMÜŞ
Dizdaroğlu Kereste, kestiği ağaçları tomruk haline getirip kamyonla Kartepe’deki Yıldız Sunta, Yıldız Entegre ve Gebze’deki Kastamonu Entegre’ye gönderiyor. Daha önceleri ağacın tonu 150 lira imiş. Son yıllarda artan mazot fiyatına rağmen, tonu 170-180 lira beklenirken, ağacın tonu 130 liraya kadar düşmüş. Bunun nedeni de ağaçların ithal edilmesi. Dizdaroğlu Kereste, Derince’deki işi tamamladıktan sonra Kartepe’de orman ağaç kesim işi yapacak.

BABA DİZDAROĞLU İŞİNİN BAŞINDA
Necati Dizdaroğlu, tam bir iş kolik. Pazar günleri bile işinin başında. Pazar günü Çenedağ’a çıkarken, kendisiyle karşılaştım. İki çocuğu ile işinin başındaydı. Dışarıdan Dizdaroğlu Kereste’nin orman işleriyle kolay para kazandığı söylenebilir, ama işin aslı öyle değil. Dizdaroğlu kereste için ekmek aslanın ağzında değil, aslanın midesinde. Kimse Dizdaroğlu Kereste kolay para kazanıyor demesin, ben ne kadar zorluklar içinde para kazandığını gördüm. Kazandıkları parayı son kuruşuna kadarını hak ediyorlar.

19 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Önder - Firmaya nasıl ulaşabilirim

Yanıtla . 0Beğen 19 Şubat 18:51
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR