Hedef Fevziye!..

110 yıldır güreş severler arasında sloganlaşan  “Kırkpınar’a giden yol Fevziye’den geçer” sözleri 2016 yılında da kendini gösterecek.   Kırkpınar ön...

110 yıldır güreş severler arasında sloganlaşan  “Kırkpınar’a giden yol Fevziye’den geçer” sözleri 2016 yılında da kendini gösterecek.

 

Kırkpınar öncesinde sezonun en büyük organizasyonlarından birisi olan Fevziye güreşlerinde Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Faruk Akkoyun, Serhat Gökmen ve Süleyman Aykırı gibi iddialı 40 başpehlivan güreşlere katılmak üzere sözleşme imzaladı. Toplamda 400 civarında pehlivanın katılacağı güreşlerin kıran kırana geçeceği tahmin ediliyor. Ramazan ayı boyunca güreşler yapılmazken, bayramın 3. günü düzenlenecek Fevziye güreşleri seyirciler için adeta ikinci bir bayram niteliği taşıyor.

 

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Fevziye Güreşleri’nin Çerkesler için ayrı bir önemi bulunuyor. Bölgedeki Çerkes halkı, ata vatanlarından ana vatanlarına göç ettiklerinde, civardaki kardeş halklarla kaynaşmak ve bütünleşmek için bu güzel organizasyonu başlattı. Anadolu halklarının ortak değeri olan yağlı güreşleri ve Çerkes geleneği at binme sporunu içine katarak yöresel yemek ikramlarıyla gerçekleştirilen bu güzel organizasyon 110 senedir yapılıyor. Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi Gazanfer Bilge’nin köyü Fevziye güreş tarihimizde önemli yere sahip. Kültürlerin spor çatısı altında toplanmasıyla Anadolu'da kardeşliği ve bütünleşmeyi simgeleyen Tarihi Fevziye Yağlı Güreşleri,bu sene de müthiş bir organizasyona hazırlanıyor. Üç yıldır güreş ağalığı yapan Yalova Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orbay Tuna, Türk Milletinin birliğinin ve tarihinin önemli bir parçası Tarihi Fevziye Yağlı Güreşlerine 7 Temmuz 2016 Perşembe günü (Ramazan Bayramı’nın 3. günü) tüm güreş severleri davet ediyor. Ayrıca bayramın ikinci günü akşamı Fevziye de kültürler buluşması eğlencelere ve ikramlara tüm halk davetli olacak.

15 Haziran 2016 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR