Belediye yalanladı: İzmit Körfezi’nde kirlilik kesinlikle yok

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile TÜBİTAK MAM ekipleri, ayrıntılı deney ve inceleme yapmak üzere İzmit Körfe...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile TÜBİTAK MAM ekipleri, ayrıntılı deney ve inceleme yapmak üzere İzmit Körfezi’nden numune aldı. Körfezin dip kısımlarında 1-3 Kasım tarihleri arasında yaşanan dip akıntısı ve suyunun soğuması nedeniyle deniz canlılarında şoklanma yaşandığı öne sürülmüştü. Bu olayın iddia edildiği gibi kirlilikten kaynaklanmadığı, deniz suyunda yapılan oksijen oranı ölçümleriyle de ortaya çıktığı belirtildi.

 

AKDENİZ VE KARADENİZ SUYU

Konuyla ilgili Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İzmit Körfezi iki tabakalı olarak; alt tabaka Akdeniz ve üst tabaka Karadeniz su kolonundan oluşuyor. Son birkaç günlük süreçte özellikle İzmit Marina Bölgesi, Başiskele ve Değirmendere sahillerinde dip canlılarının şok yaşaması nedeni ile dengelerini kaybederek deniz yüzeyine çıktığı ve bir kısım deniz canlısının ölerek kıyıya vurduğu birçoğunun ise vatandaşlar tarafından toplandığı gözlemlenmiştir.

 

DİP SUYUNDA SOĞUMA VE TUZLULUK

Söz konusu durum üzerine başkanlığımız ekiplerince bölgede yapılan çok yönlü incelemelerde; deniz suyu seviyesinin 1 metre kadar çekildiği gözlemlenmiş, deniz suyu kolonunda yapılan inceleme ve ölçümlerde ise dip suyunun soğuduğu ve tuzluluğun arttığı anlaşılmıştır. Bu durumun çevre kirliliğinden kaynaklanmadığı ve sudaki oksijen çözünürlüğünde herhangi bir anormallik olmadığı tespit edilmiştir.”

 

TÜBİTAK MAM: KİRLİLİK YOK

Yapılan açıklamada en son 17-18 Kasım 2013 tarihlerinde de havanın soğuması ve suların 1 metre kadar aşağı çekilmesi sonucu özellikle İzmit Marina bölgesinde benzer durum görüldüğü, yine deniz canlılarının denizin üst kısımlarında toplandığı hatırlatıldı. Öte yandan açıklamada Büyükşehir’e bağlı ekipler ile TÜBİTAK MAM yetkilileri tarafından deniz suyundan numune alındığı, numune sonuçlarında herhangi bir kirlilik görülmediği de özellikle vurgulandı.

 

YENİ RAPOR HAZIRLANACAK

Yaşanan şoklanmanın geçici olduğu, yapılan Temel Su Kalitesi ölçümleri ve analizleri dikkate alındığında deniz ortamının normalleştiğinin gözlemlendiğinin belirtildiği açıklamada belediye ve TÜBİTAK MAM’dan uzman ekiplerinin Temel Su Kalitesi parametreleri olan seki disk, tuzluluk, çözünmüş oksijen, ph, sıcaklık, TDS ve CND parametrelerinin yüzey, 3 metre, 5 metre ve 9 metredeki ölçümlerini gerçekleştirdiği ifade edildi. Sudan ve sedimandan alınan numuneler TÜBİTAK laboratuvarında incelendikten sonra ayrıntılı bir rapor hazırlanacak.

06 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR