Bakan Ergün: Ekonomide her türlü senaryoya önlem alındı

KSO’nun meclis toplantısında konuşan Bakan Nihat Ergün, “Türkiye’de, dünyada yaşanacak iyi ya da kötü her türlü senaryoya karşı önlem alınmış durumda”...

BÜYÜT

KSO’nun meclis toplantısında konuşan Bakan Nihat Ergün, “Türkiye’de, dünyada yaşanacak iyi ya da kötü her türlü senaryoya karşı önlem alınmış durumda” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) önceki gün Ağustos ayı olağan meclis toplantısını yaptı. Oda binasında yapılan toplantıyı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yönetti. Meclis toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Bakan Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOU Rektörü Sezer Komsuoğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ve oda üyeleri yer aldı.
Toplantının gündemde temmuz ayının ana hesap mizahı, aylık faaliyeti ve teklifler yer aldı. Açılış konuşması öncesinde 5 Ağustos’ta vefat eden Nizamettin Mısırlı yerine Çelik Halat Fabrikası’ndan Erkan Dizdar üye olarak KTO’ya katıldı. Açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik, cari açık ve kriz hakkında açıklamalar yaptı.

“BÜTÇE FAZLASI VERİYORUZ”
Zeytinoğlu, “ Sezonsal nedenlerle işsizliğin eylül ayından itibaren yükseleceğini biliyoruz. Son verilerle ülkemizde işsizlik oranı birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kalmıştır. Enflasyon düşüyor. Yıl sonu tahmini % 5-6 öngörülene yakın çıkacaktır” dedi.

KOCAELİ’DEN 83 FİRMA
İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu hakkında kısaca bilgi veren Zeytinoğlu, “ 2010 yılı sonuçlarına göre Kocaeli’nden 83 firma, 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer aldı. Listenin en başına TÜPRAŞ otururken, Ford Otomotiv A.Ş. üçüncü ve Aygaz A.Ş. yedinci oldu. Bir evvelki yıl da 82 firmamız 500 büyük içerisinde yer almıştı. İlk 100 firma içerisinde 2009 yılında olduğu gibi yine 24 firmamız yer almıştır. 83 büyük sanayi kuruluşunun 38’i yabancı sermayelidir. Bu yıl 6 yeni firmamız İSO 500 içerisinde yer aldı” açıklamasında bulundu.

“KRİZ İÇİN TEDBİRLER ALINMALI”
Cumhurbaşkanı Danışmanı Durmuş Yılmaz, yaptığı konuşmada kriz hakkında değerlendirmelerde bulunarak “Dünya ekonomisi bugünden itibaren daralmaya başlamıştı. Bunun enflasyona olumlu etkileri bekleniyor. 2009 yılındaki kriz dönemini tekrar yaşayacak mıyız? Bu sorunun cevabını net vermek kolay değil. Ancak cevap olasılık içerecektir. Merkez Bankası kriz için bir ürü tedbir aldı uygulamaya koydu. Kırk gün kriz kriz derseniz olmayan krizi yaratırsınız. Doğru olanı söyleyelim, yalnız doğru söylemenin de bir adabı var. Panik olmadan bu riskleri atlatmaya çalışmalıyız” dedi.

“SENARYOYA ÖNLEM ALINDI”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de yaptığı konuşmada, sanayi ve ekonomiyle ilgili bilgi verdi. , Ergün, “ Türkiye’de, dünyada yaşanacak iyi ya da kötü her türlü senaryoya karşı önlem alınmış durumda. Mayıs ayında ilk kez Euro bölgesinde işsizlik oranı olan yüzde 9.9’un altına düştü. İyi yolda olduğumuzu ve doğru istikamette yürüdüğümüzü aklımızdan çıkartmayalım. Şu anda Türkiye en rekabetçi ve en fazla ihracat yapan ülkedir” dedi.

YÜKSEK TEKNOLOJİ
Bakan Ergün, “Son 9 yılda düşük teknoloji ürünlerden orta teknoloji ürünlere doğru geçişler yapıldı. Artık yüksek teknolojiye geçişi hızlandırmalıyız. 500 milyar dolar ihracata yükseltmek istiyorsak, ileri teknoloji ürünlerini yüzde 20’ye çıkartmalıyız. Son 9 yılda ülke olarak önemli kazanımlar elde ettik. Bunu korumak için reel sektörün kat edeceği mesafe önemlidir” dedi. Katılımcılar toplantının ardından Somali için yardım toplamak amacıyla Antikkapı Restaurantta geçtiler.

26 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR