Karabacak: 7 yılda Darıca’nın kaderini değiştirdik

Gazetemizin Soru Yağmuru’na konuk olan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, 7 yıldır görevde olduklarını, bu süre içinde yaptıkları birbirinden ba...

BÜYÜT

Gazetemizin Soru Yağmuru’na konuk olan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, 7 yıldır görevde olduklarını, bu süre içinde yaptıkları birbirinden başarılı projelerle Darıca’nın kaderini değiştirdiklerini, sanki iki yıllık değil de, 50 yıllık bir ilçe olduklarını belirterek, “Hizmet gönül işidir” sloganıyla ilçeye hizmet ettiklerini söyledi.

Bir tarafında yemyeşil ormanlar, bir tarafında Körfez’in ve Marmara’nın eşsiz güzellikteki denizi.
İlimizin yükselen değeri Darıca’nın mimarlarından biri de Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’tır.
Karabacak 2004’ten bu yana Darıca’nın belediye başkanı.
Gazetemiz Soru Yağmuru’na konuk olan Şükrü Karabacak’la Darıca’da yaptığı çalışmalardan, bundan sonra yapacağı çalışmaları ayrıntılı konuştuk.
Oldukça açık ve dostane bir tavırla sorularımızı yanıtlayan Karabacak “Biz hizmet için varız derken, Darıca’nın kaderini değiştirdiklerini ” dedi

Darıca, Kocaeli’nin üçüncü büyük ilçesidir. Nüfus artışı devam ediyor mu?
2004 yılında biz seçildikten sonra 85 bin nüfusla iş başı yaptık. Belde olarak göreve başladık. Sonrasında 2008 yılında beldeler kapandı, ilçeler oluştu. Başka bir beldenin bağlanması söz konusu olmadan Gebze’den iki mahalle bağlandı bize. 110 bin nüfuslu bir ilçe olduk. Şu an nüfusumuz 148 bin. Kocaeli’nin üçüncü büyük ilçesiyiz. Çok büyük oranda göç alıyoruz. Yıllık bin 500 inşaat ruhsatı veriyoruz. Bu bize önemli görevler getiriyor. Alt yapısıyla birlikte çalışma alanları oluşturmamız gerekiyor. Vatandaşın tercih etmesi sebebiyle hizmet etmemiz gerekiyor. 16 kilometre sahili olan Kuzey’de Gebze’ye, Batı’da adalara, Güney’de Yalova’ya, Doğu ve Güney Doğu’da ise Karamürsel’e bakan doğa harikası bir ilçeyiz.

Devletin diğer kurumlarıyla işbirliği içinde misiniz?
Darıca ilçe olduktan sonra devletin yapılanması çok hızlı oldu. Biz çalışmamızı yaptık. Kaymakamlık binamızı eski belediye binasına taşıdık. Biz kendi binamızı yapmıştık zaten. Her türlü sorumluluğu üstümüze alıp ilçenin şekillenmesini tamamladık. Sanki 50 yıllık bir ilçeymişiz gibi bir havamız var şu anda. Devletin kurumları arasında belediye, kaymakamlık, emniyet, nüfus müdürlüğü arasında büyük bir uyum var. Kurumlarımızla ortak çalışmalarımız yapılanmamıza katkı sundu. Bugün de aynı şekliyle devam ediyoruz. O emniyetin işidir, neden karışayım, onların bir sorunu var neden çözeyim diye bir şey söz konusu değil. Bütün kurumlar millete hizmet için varsa, biz de hizmet için gelmişsek her şeyi birlikte yapmalıyız. Biz hizmet için varız. Devletin en üst düzeyinden başlayarak bütün kurum ve kuruluşlar millete ve devlete hizmet etmek amacıyla yaparsa büyümemiz, gelişmemiz, kalkınmamız çok daha hızlı olacaktır.

Coğrafi açıdan oldukça albenisi olan bir ilçesiniz. Darıca’nın temel coğrafi özelliklerinden bahseder misiniz?
Coğrafi anlamda 24 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyoruz. 16 kilometrelik bir sahil şeridimiz var. Yaklaşık 148 bin insanımız yaşıyor. Biz çok katlı binalar, çok sıkışık ortamlar yaratmak istemiyoruz. Geçmişten kalan, geçmişten planlanmış Darıca’yı da uygulamak zorundayız. Her şeyi yıkıp yeniden, yeni bir şehir inşa etme şansımız yok. Darıca’daki hedefimiz 500 bin insan burada yaşasın değil. 10 yıl içerisinde nüfusumuz 350 bine ulaşacak. Bizim amacımız bu 350 bin insana, insanca bir ortam sağlamak.

Bölgede bir restoran sorunu olduğu ve yemek yiyecek bir yer bulmakta zorluk çekildiği söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Şu anda merkezde bizim restoranlarımız var. Kafelerimiz var. 40 dönümlük bir çalışmayı bitirdik. Şu an itibariyle çimento fabrikasına kadar olan 100 dönümlük bir kısmı tamamlayıp halkın kullanımına açmak istiyoruz. 3 aydır yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Şu anda bütün alt ve üst yapı projeleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Düzenlediğimiz projemizin içerisinde anfi tiyatro var. Botanik bir bahçe düşünün, ön tarafı deniz, halka açık bir plajımız olacak. Burada denize girilebiliyor. Arıtma tesislerimiz tam kapasiteyle çalışıyorlar. Bu artıma tesisleriyle birlikte kolektör hattını da inşa ettiriyoruz. Bizim bölgemiz tam Körfez’in giriş noktası olduğu için denizimiz büyük ölçüde temiz. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda bir plaj alanımız olacak.

Via Port tarzında bir alışveriş merkezinin yapılacağını belirtiyorsunuz? Bunu biraz açar mısınız?
İnşa edilecek bu sahil projesinde bir ana göbek sizi karşılayacak. Burada bir kültür merkezi de inşa edeceğiz. Onunla birlikte yine sahil projemizin içinde yer alacak müthiş bir eğlence merkezi kuruyoruz. Via Port tarzında bir alışveriş merkezi yapılacak. Belki de çok daha kalitesini inşa edeceğiz. Bununla birlikte çok büyük spor tesisleri yapıyoruz. Bu bölgeye ayrıca bir otel yapılacak. Otel yapımıyla alakalı olarak gerekli izinleri verdik. Projelendirmesi bitti. Yakın zamanda inşaatına başlanacak. Bu otel anfi tiyatronun üst tarafında yapılacak.

HAYVANAT BAHÇESİNE ATIF
Biz kentin nefesi diye bir proje hazırlattırıyoruz. Bu şehrin ana arterleri üzerindeki göbeklerde inşa edilecek. Bunlar büyük süs havuzları olacak. Havuzların üstünde çeşitli hayvan figürleri yer alacak. Bu figürleri seçmemizdeki en önemli neden ilçemizde bulunan hayvanat bahçesine atıfta bulunmak.

Büyükşehir sizin bunları yapmanıza izin vermez. Sekapark gölgede kalır ondan sonra!
Büyükşehir kendi yapacaklarını yapacak, biz de kendi yapacaklarımızı. Büyükşehir ile hiçbir sorunumuz yok.

Yapacağınız kültür merkezinden bahseder misiniz?
Yapacağımız kültür merkezi çok amaçlı olacak. Dış görünümü itibariyle deniz kabuklarıyla süslü olacak olan bu kültür merkezinde 750 kişilik, Gebze Osman Hamdi Bey’den büyük bir kültür salonu, 50-60 civarında kapalı araç otoparkımız var. İçerisinde iki adet cep sinema salonu, iki adet nikah salonu, bununla birlikte 2 bin metrekare kapalı alışveriş merkezi, engelliler merkezi ve en üst katında da 1.200 kişiye aynı anda yemek verebileceğimiz, düğünlerin yapılabileceği dev bir restoran bulunacak.

Bunları siz kendi öz kanyaklarınızla mı yapıyorsunuz?
Hepsini kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Şu anda bu bahsettiğim kültür merkezinin uygulama projesi bitiyor. İller Bankası’ndan kredilendireceğiz bu projeyi. Büyükşehir yapacağı projeler ayrı, bizimkiler ayrı. Büyükşehir Belediyesi’ne bizden kesilen paylar var. Bize gelen gelirin yüzde 45’i Büyükşehir Belediyesi’ne kesiliyor. Onlarında kendi yapacakları işler vardır. Biz onlara görev düştüğü zaman söylüyoruz. Burada şu gerekli diyoruz, yapar yapmaz bu onların sorunu. Biz bildiriyoruz gerekli konuları. Benim mantalitem şu Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, sen 7 yıldır burada belediye başkanısın. Söyle bakalım bana 7 yıldır Darıca Belediye Başkanı olarak sen Darıca’ya ne verdin? İşte burada ortaya çıkan cevap benim çalışıp çalışmadığımın, faydalı olup olmadığımın cevabıdır.

İlçenizde TOKİ ile birlikte çalışmanız var mı?
Şuanda TOKİ ile görüşüyoruz. Büyük bir ihtimalle anlaşacağız ve bir kapalı yüzme havuzu inşa edeceğiz. Bir de spor salonu yapacağız. Ben atletim biliyorsunuz. Bu yüzden spora çok önem veriyorum. Yarışmalar organize edebileceğimiz bir yer inşa etmek istiyoruz. Bununla ilgili olarak alanımız hazır. Kaynağını da bulduk gibi. Onu da çözüyoruz. Güzel bir atletizm tesisini de inşallah Darıca’ya kazandıracağız.

Darıca’da sosyal konut projesi var mı?
Bizde yok. Bunun için yer tahsisiyle ilgili bir çalışmamız var.

Yerleşim yeri olarak Darıca mı eski, yoksa Gebze mi?
Darıca tarihi bir yer. İki adet kalesi var. Bir eski feneri var. Yıllardır kendisini korumuş. Biz Gebze’den de eskiyiz. Gebze yokken Darıca vardı. Darıca’nın tarihine sahip çıkıyoruz. Tarihi eserlerle ilgili yeni projelerimiz var.

Darıca’da bir de basın ilan kurumunun bir yeri var. Burasıyla ilgili herhangi bir gelişme var mı?
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Bey (Atalay) benim çok yakın dostum arkadaşım. Benim çalışma arkadaşım, mesai arkadaşım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde birlikte çalışmıştık. Orasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Oraya bir spor tesisi, bir spor salonu, artı bir otel yapılacak. Mevcut yerdeki bungalovlar vs. temizlenecek. Çok daha güzel ve kullanışlı bir kompleks inşa edilecek. Basın İlan Kurumu’nun önündeki o koyla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Ön izinlerimizi aldık. Oraya bir marina inşa edilecek. Çalışmalarımız bugün yarın başlayacak. Çok büyük işler yapıyoruz, ancak sesimizi yeterince duyuramıyoruz. Bunun için de yeni bir çalışma içine girip, çalışmalarımızı tanıtacağız.

Yapısal boyuttaki projelerinizi öğrendik. Peki düşünsel anlamda ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
Yukarıda anlattıklarım yapısal boyuttaki projelerdi. Mesela bizim bilgi evlerimiz var. Buraya öğrenciler geliyor. Toplam 4 adet bilgi evimiz var. 7 bin kişinin üzerinde çocuğumuz bu bilgi evlerinden faydalanıyor. Mesela öğrencimiz bilgi evine geliyor. Kayıt oluyor. Velilerinden izin alınıyor. İnternete girmek istediğinde dur diyoruz. Öncelikle yarım saat kitap okumalısın. Bunu zorunluluk haline getirdik. Sonrasında internete girip dersini yaptığında hepsinin çıktısını ücretsiz olarak veriyoruz çocuklarımıza.

Bölgedeki derneklerle ilgi projeleriniz var mı?
Bölgesel milliyetçilik ilçemizde çok artmıştı. Dedik ki, sevgide buluşalım ve yöre dernekleriyle birlikte bir organizasyon yapalım. Büyük bir organizasyon tertip ettik. Her geçen sene daha da güzelleşerek ilerliyor. Burada yöresel örf ve adetler yaşatılıyor. Geçen seneki organizasyonumuz 30 gün sürdü. Maliyetine baksanız 150 milyarı geçmez. Herkes işin bir ucundan tutuyor. Stantlar açtık. Mesela Maraş’ın dondurması meşhur. 250 kiloluk Maraş dondurmasını taktık vince. Valimizin ve Büyükşehir Belediye başkanımızın eline verdik satırı, testereyi dondurma kestik. İşte birlik bu, beraberlik ve sevgi bu.

Sizin bu sahil projesi ne kadara mal olacak?
Biz bunu ihale etseydik 5 milyon TL’yi bulurdu masrafı. Ancak biz bunu kendimiz yaptık. Sadece dışardan mal alımını yapıyoruz. Geri kalan her şeyi biz kendimiz üstleniyoruz. Bizim şu anda piyasa borcumuz sıfır. Bu kadar iş yapmamıza rağmen Allah’a şükür paramız da var. 2009 yılında kriz vardı. Kriz yılında istediğimiz çalışmayı yapamadık. Ama 2010 yılında birçok projeye imza attık. 2011 yılında daha büyük projelere imza atacağız.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Darıca’da bir arsası var. Burasıyla ilgili olarak ne yapılmasını istiyorsunuz?
Birleşik Arap Emirlikleri’nin burada 100 dönümlük bir alanı var. Benim gönlümden burası için 7 yıldızlı bir otel geçiyor. Çünkü burası sanayinin göbeğinde, İstanbul’un yanı başında bir yer. Üstelik kentimizin de böyle bir otele ihtiyacı var. Bu otel o bölgeye her şeyiyle yakışır.

Sayın Karabacak, bizi kırmayıp gazetemize geldiğiniz için, Soru Yağmuru’na konuk olduğunuz için size teşekkür ediyoruz. 2011 ve diğer yıllarda da çalışma hayatınızda başarılar diliyoruz.

Ben de size teşekkür ediyorum. 36 yıllık bir gazeteye gelip röportaj vermek, benim için gurur verici bir olay. Ben de size başarılar diliyorum…

ŞÜKRÜ KARABACAK
1963 yılında Bolu’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gebze’de tamamladı. Çevre ve peyzaj alanındaki lise öğreniminden sonra Anadolu Üniversitesi İş İdaresi bölümünü bitirdi. 1983 yılında bir kamu kuruluşunda başlayan çalışma hayatında, atletizm antrenörü olarak sırasıyla Tekel, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulüplerinde görev yaptı. Ülkemize uluslararası düzeyde başarılar kazandıran sporcular yetiştirdi. Bu çalışmalarından dolayı Milli Takım başantrenörlüğüne getirildi. Siyasi hayatına AK Parti İlçe Teşkilatında kurucu yönetim kurulu üyesi sıfatıyla Halkla İlişkiler Birim Başkanı olarak başladı. 3 Kasım Genel Seçimlerinde AK Parti milletvekili aday adayı oldu. Sonrasında Darıca Belde Teşkilatının oluşturulması görevini üstlendi.
1972 yılından beri Darıca bölgesinde yaşayan Karabacak, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinden başarıyla çıkarak Darıca Belediye Başkanı oldu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden de başarıyla çıkarak ikinci döneminde de Darıca Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

28 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR