Eğitim İş Sendikası yeni eğitim öğretim yılını değerlendirdi

Eğitim İş Sendikası Kocaeli Şubesi önceki gün olağan yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Sendika toplantıda 2011 – 2012 eğitim öğretim yılını...

BÜYÜT

Eğitim İş Sendikası Kocaeli Şubesi önceki gün olağan yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Sendika toplantıda 2011 – 2012 eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Çarpıcı açıklamalarda bulundu
 
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Kocaeli Şubesi olağan yönetim kurulu toplantısını önceki gün gerçekleştirdi. Sendika binasında gerçekleştirilen toplantıda 2011 – 2012 eğitim öğretim yılı ile ilgili olarak sendika yöneticileri fikir alışverişinde bulundu ve yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Sendika adına basın açıklamasını sedika şube başkanı Bilal Şener okudu. Açıklamada şu çarpıcı ifadelere yer verildi
 
EĞİTİM BÜYÜK ÇIKMAZDA
“Yeni eğitim öğretim yılına yeni bakanla ve yeni sorunlarla başlıyoruz. Öğretmen yetiştirme ve öğretmen atamaları, yetersiz bütçe, ödeneksiz okullar, gerici kadrolaşma, öğretmen ve derslik açıkları, yok sayılan sanat eğitimi, günlük yaşamdan uzak, ezberci ve eleyici eğitim sistemi, bilimsellikten ve ulusal değerlerden yoksun müfredat programları genel sorunları oluşturmaktadır. Bu sorunlar sarmalındaki eğitim büyük bir çıkmazdadır.
 
KOŞULLAR GÜN GEÇTİKÇE KÖTÜYE GİDİYOR
Bütün bu sorunlar yetmiyormuş gibi yeni bakan 652 sayılı KHK ile eğitim sistemini temelden sarsan, Atatürk ilke ve devrimlerini, Cumhuriyet’in kazanımlarını ortadan kaldıran, ulusal eğitimi adeta dinamitleyen bir yasal düzenlemeyi dayatmaktadır.652 sayılı KHK ile eğitim sistemimiz küreselleşme adına kapitalist sistemin emrine sunulmaktadır. Öğretmenin yetiştirilmesi, istihdamı, ekonomik durumu, çalışma koşulları gün geçtikçe kötüye gitmektedir.
 
YOKSULLUK SINIRI 3 BİN TL EĞİTİM ÇALIŞANLARI BİN 500 TL
Cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomik ve sosyal statüsü en üst sıralarda olan eğitim çalışanları, son yıllarda yoksulluk sınırının yarısına yakın bir ücretle açlığa mahkûm edilmektedir. Yoksulluk sınırının 3 bin TL'ye dayandığı günümüzde eğitim çalışanları ortalama 1500 TL almaktadır. Eğitim çalışanlarının ücretlerini iyileştirmekle yükümlü olan siyasal iktidar ve Milli Eğitim Bakanı öğretmenleri, ek ders ücretlerini kaldırmakla tehdit etmektedir.
 
EN FAZLA ÇALIŞAN ÜLKE TÜRKİYE
Aynı bakan, öğretmenlerin çalışma saatlerinin azlığından şikâyet ederek 08-17 mesaisi uygulamayı düşündüğünü açıklamaktadır. Oysa dünyada eğitim çalışanları içinde en fazla çalışan, Türkiye'deki eğitim emekçileridir. Ülkemizde öğretmenin yıllık çalışma süresi 1832 saat iken, bakanın örnek aldığı OECD ülkelerinde, bu süre 1652 saattir. Sayın bakanımız, açıklamalarıyla kamuoyunu yanıltmaktadır.
 
DELİ DUMRUL MANTIĞI
Eğitim çalışanlarına, Ocak'ta yüzde 4 ve yüzde 4 oranında ücret artışı veren hükümet, yılın ilk yarısından sonra vergi dilimini yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkararak %5'i geri almaktadır. Bu Deli Dumrul mantığıdır. Kaşıkla verip kepçeyle geri almaktır. Ayrıca her eğitim-öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen eğitime hazırlık tazminatının, tüm eğitim çalışanlarına memur ve hizmeti olarak ayırmadan ödenmesi talebimiz de görmezden gelinmektedir.
 
TÜM ÖĞRETMENLER UZMAN
Öğretmenleri kendi aralarında bölen, çalışma barışını zedeleyen apoletlendirme(uzman öğretmen, başöğretmen) sistemi, 1739 sayılı yasaya aykırıdır. Bu yasaya göre tüm öğretmenler uzmandır. Ayrı bir uzmanlık sınavına tabi tutulmadan tüm öğretmenler uzman sayılmalı, uzman öğretmen ücretinden yararlandırılmalar. Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan bütçenin yetersizliğinden ve okul yapım işlerinin hayırsever vatandaşlara havale edilmesi nedeniyle derslik açıkları yıllardır kapanamamaktadır.
 
DERSLİK AÇIĞI
Milli Eğitim Bakanlığı’nın rakamlarıyla 160 bin civarında derslik açığı bulunmaktadır. Hala bazı kent merkezlerinde 50-60 kişilik kalabalık sınıflarda ders yapılmaktadır.
Sokakta 400 bin civarında atanamayan öğretmen iş ararken, 160 bin öğretmen açığının olması anlaşılır bir durum değildir. Öğretmen açığının ücretli öğretmen uygulamasıyla kapatılmaya çalışılması, eğitimin niteliğini olumsuz yönde etkilemekte, her yıl sıfırcı öğrenci sayısını katlayarak artırmaktadır.
 
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ORDUSU
Ayrıca bu durum 700 TL ücret verilerek köle gibi çalıştırılan (70 bin) ücretli öğretmen ordusu yaratmaktadır. 2002 yılında miting alanlarında Atanamayan öğretmen kalmayacak. diyen sayın başbakanın bu sözünü hatırlayarak, 400 bin atanamayan öğretmenin sorununu çözmesini bekliyoruz. Talim Terbiye Kurulu'ndan Anadolu'daki en ücra köy okullarına kadar partizanca ve gerici kadrolaşma devam ediyor.
 
KAYIRMACI YÖNTEMLERLE İŞ BAŞINA GELEN MÜDÜRLER
Bilimsel eğitimi dışlayan, liyakatsiz, bilgi ve beceriden yoksun yöneticiler, kayırmacı yöntemlerle ya da görevlendirme ile iş başına getirilmektedir. Güvenilirliği tartışılan sınavlarla ve haksız yere verilen üstün başarı ödülleriyle bir adım öne çıkarılarak yönetici yapılan yetersiz kadrolar, eğitimin niteliğini düşürmektedir. Bu yandaş ve kayırmacı anlayış yüzünden 1500 civarındaki il milli eğitim müdür yardımcısı ve şube müdürü görevlendirmeyle çalışmaktadır.
 
TABLET PC’DE SORUN ÇIKACAK
Tablet kitap uygulamasının ne getirip ne götüreceği iyice hesaplanmadan, pedagojik sonuçlarının neler olacağı bilimsel verilerle ortaya konulmadan uygulamaya geçilmesi, yeni yeni sorunlar ortaya çıkaracaktır. Pek çok Avrupa ülkesinde dahi uygulanmayan bu sistemin alel acele Türk Eğitim istemine monte edilmeye çalışılması da çok manidardır.
Kısaca iktidara eğitim sisteminin yaz- boz tahtası olmadığını kez daha hatırlatmak istiyoruz.
 
2 OKULA 1 ÖĞRETMEN
Geleceğimiz olan çocuklarımızın estetik değerleri kazanmasında büyük önem taşıyan resim ve müzik dersleri yok sayılmış, ders saat sayıları azaltılarak norm kadroları düşürülmüştür. Bu durum geleceğimizi tehdit etmekte, estetik değerlerden yoksun yetişen çocuklarımız şiddete eğilimli bireylere dönüşmektedir. AKP döneminde iki okula ancak bir resim veya müzik öğretmeni düşmektedir. Birçok okulumuzda resim atölyesi ve müzik odası bulunmamaktadır.
 
DERSHANE SAYISI DÜŞÜNDÜRÜCÜ
Ulusal değerleri yok sayan, tüketim toplumunu özendiren, bireyci, sorgulamayan insan tipi yetiştirmeyi hedefleyen, bilimsellikten uzak müfredat programları günlük yaşamda kullanılmayan gereksiz bilgiler içermektedir. Sınav kazanmaya odaklı bu programlar, çocukları sosyal yaşamdan uzaklaştırmakta ve ruh sağlıklarını bozmaktadır. Bugün ülkemizde 3367 genel lise bulunmasına rağmen, 4 bin 500 civarında dershane bulunması düşündürücüdür.
 
YÖK AKP'NİN YÖK'Ü OLUNCA SORUNLAR BİTTİ Mİ?
Üniversiteleri vesayet altına alan alabilmek amacıyla 12 Eylül darbesiyle anayasal sistemimize sokulan ve 2003 sonrasında AKP'nin özlemlerine göre yeniden tasarlanan YÖK, hukuk tanımaz anlayışını devam ettirmektedir. Bilimsel özerkliği, akademik özgürlüğü yok eden YÖK, üniversiteleri adeta ortaöğretim kurumlarına dönüştürmüştür.
Siyasal iktidardan korkan üniversiteler, ülkemizin hiçbir sorununa yönelik bilimsel çözüm önerilerinde bulunamamaktadır.
 
YÖK ELİYLE AYRICALIK
YÖK'e bağlı olan ve milyonlarca öğrencimizin geleceğinin belirleyen ÖSYM güvenilirliğini kaybetmiş, gençlerimizin emeğini çalan bir kurum haline dönüşmüştür. ÖSYM'nin yaptığı her sınava bir şaibe karışmış, ancak kurumun başındaki zat, toplumun pek çok kesiminin istifaya çağırmasına rağmen iktidarın korumasıyla görevinin başında kalmıştır. Hukukun arkasından dolanmayı marifet haline getirmiş olan iktidar, YÖK eliyle, yurt dışında lise eğitimi alan Türk uyruklulara üniversite kapılarını sınavsız olarak açmakta ve bu yolla cemaat okullarına ayrıcalık yapmaktadır.”

20 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR