Omurca: MEB bütçesi artırılmalı

Şube binasındaki toplantısında konuşan Omurca, “Başbakan, 2019 yılına kadar ikili eğitimin kaldırılarak tam gün eğitime geçileceğini, okul öncesi eğit...

Şube binasındaki toplantısında konuşan Omurca, “Başbakan, 2019 yılına kadar ikili eğitimin kaldırılarak tam gün eğitime geçileceğini, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirileceğini ve 5. sınıfta sadece Türkçe ve yabancı dil eğitimi verileceğini açıkladı” dedi.

 

“MEB BÜTÇESİ ARTIRILMALI”

Bu adımların daha önce atılması gerektiğini dile getiren Yıldırım, “Fakat bu söylem bile eksikliklere rağmen önemlidir. Fakat bu hedeflerin 3 yıl içinde gerçekleşmesi çok zordur. MEB’in son açıkladığı istatistiklere göre başka bir ifade ile geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde 14 milyon 540 bin öğrenci 553 bin 66 derslikte eğitim görmüştür. Öğrenci sayısının derslik sayısına böldüğümüzde her sınıfta ortalama 26 öğrenci eğitim görmüştür. Eğer geçtiğimiz eğitim öğretim yılında bütün okullarda tekli eğitim yapılıyor olsaydı, derslik başına ortalama 26 öğrenci düştüğünü söylemek mümkündü” dedi.

 

MEB’İN VERDİĞİ RAKAMLAR

Her bölgede, hatta mahallelerde bile öğrenci sayısının büyük farklılık gösterdiğini dile getiren Omurca, “Türkiye’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin tam gün eğitim yapabilmesi için bugün itibariyle ortalama 21 öğrenci esas alındığında en az 140 bin dersliğe ihtiyaç vardır. MEB’in iddiası ise her sınıfta ortalama 30 kişinin olduğu 80 bin dersliğin ve üç yıl içinde yapılacak 3 bin okulun yeterli olacağı yönündedir. MEB’in verdiği rakamlarla okullarda tam gün eğitime geçilebilmesi mümkün değildir” diye konuştu.

08 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR