KOTO’nun bir bardak çayını bile içmedim

Kocaeli Ticaret Odası Başkanlığı’na seçilen Murat Özdağ, KOTO’nun üyelerine olan soğukluğunu anlatırken kendinden örnek vererek, 1988’den beri ticaret...

BÜYÜT

Kocaeli Ticaret Odası Başkanlığı’na seçilen Murat Özdağ, KOTO’nun üyelerine olan soğukluğunu anlatırken kendinden örnek vererek, 1988’den beri ticaret yapıyorum ve oda üyesiyim ama KOTO’nun bir bardak çayını bile içemedim” dedi

HERKES EVİ GİBİ HİSSEDECEK

Kocaeli Ticaret Odası’nın yeni başkanı Murat Özdağ, odaya ayrı bir hava katmayı hedefliyor. Seçim çalışları ve meclis içi seçimlerinin ardından koltuğuna oturan Özdağ, farklılığını şimdiden hissettirdi. Kocaeli Ticaret Odası Binası’na girenler farkı hemen fark edecek. Kapı girişindeki banko üyeleri yönlendirme görevi yapıyor. Güler yüzle karşıladığı üyeleri ilgili birimlere gönderiyor. Salonda aynı zamanda gün boyu açık büfe bulunuyor. İsteyen çayını kahvesini söylüyor, isteyen çayın kahvenin yanına kuru pastasını simidini alıyor. Kısacası Murat Özdağ, “Herkes burayı evi gibi hissedecek” derken bu hissin algılana bilmesi için elinden geleni yapıyor.

PASTER PLAN
Kocaeli Ticaret Odası Master Plan hazırlığı içinde. Kent ticareti ve ticaret odasının üyelerle ilişkileri gibi konularda hazırlanacak olan plan MARKA’nın desteğiyle oluşturulacak. Ticaret Master Planı adı verilen çalışma odanın ilk ve en önem projesi olacak.

3 BİN KİŞİNİN ELİNİ SIKTIM
Seçimlerde gönüllülük esasıyla profesyonel bir destek aldık diyebiliriz. Stratejisi yüksek bir seçim çalışması yaptık. Çalışmaların başında akademik ekibimizi oluşturduk, teknik ekibi kurduk ve hukuk ekibini kurduk. Ortak akıl grubunu oluşturduk. İstişarelerde bulunduk ve çalışmalara başladık. Özellikle bire bir görüşmelere önem verdim Yaklaşık 3 bin kişiyle görüştüm, üç bin kişinin elini sıktım.
TOBB ÇOK ÖNEMLİ
Gelecekteki hedeflerim aslında gayet açık. Dünya da ticaret yapabilen bir şehir oluşturmak, bu kentin ticaretine can vermek, yapılmayanları yapmak… Tabi ki en az bunlar kadar önemli olan TOBB’da Kocaeli’nin temsilini sağlamak. Uluslar arası ticarette Kocaeli’ye bir hacim kazandırmak. Benim hedefim kentimiz esnafının kalkınması, kalkınırken büyümesi ve tüketiciye faydalı olması.

KELEŞ’İ N CITY’E KADAR TAKİP ETTİM
Kocaeli Ticaret Odası seçimlerin ardından düzenlediği devir teslim töreninde ilginç bir olayla karşılaştı. Görevi teslim edecek olan eski başkanı İbrahim Keleş, koltukta adı olmadığı için salonu terk etmişti. Yeni başkan Özdağ da eski başkanını geri çevirmek istedi…

İKNA EDEMEDİM
M. ÖZDAĞ- İbrahim Keleş odaya geldiğinde tedirgin bir hali vardı. Buna anlam verememiştim. Salona geçildiğinde ise koltuklarda davetlilerin ve meclis üyelerinin adları yazılıydı. Çocuklar benim ve İbrahim Bey’in adını yazmamış. Sonuçta devir teslim yapacak iki kişi salonda zaten mutlaka olmalı. Kime, KOTO başkanı yazıcağız diye düşünmüşler ve beni ve İbrahim Keleş’i yazmamışlar. Bunun üzerine İbrahim Bey adını göremeyince birden salonu terk etmeye çalıştı. İkna etmek istedim. Binayı terk etti peşinden gittim. N CITY Alışveriş Merkezi’ne kadar gittim ama bir türlü ikna edemedim.

SEÇİLEMEMELERİ İYİ OLDU
Murat Özdağ’a meclis üyeliği seçimleri sırasında yaşananları sordum. Bu sorulardan biri de şuydu; “Rakiplerinizin meclis üyesi olamaması daha mı iyi oldu?” Murat Bey’de verdiği cevapla seçilememelerinin faydalı oldu derecesineydi. İşte Özdağ’ın cevabı; Sonuçta bu bir seçim ve seçimde adayların biri kazanır diğerleri kaybeder. Ben 19 komitede aday çıkarttım. Diğer komitede de bizimle çalışanlar vardı. Ve benim rahiplerim de bu 21 komite içindeydi. Seçilememeleri normal. Muhalefetin liderleri meclise girmeyince rahat bir meclis seçimi geçirmiş olduk”

ADNAN TURAN’A JEST YAPTIK
Murat Özdağ KOTO seçimlerinden zaferle çıktı. Seçim sonrası yaşadıkları ise biraz canını sıktı. İlk sancı yönetime giremeyen ve TOBB delegesi yazılan Adnan Turan’ın Meclis başkanlığından istifa etmesiyle yaşandı. “İstifamın nedenini Özdağ açıklasın” diyen Adnan Turan halen sessizliğini koruyor. Murat Özda ise şu açıklamayı yapıyor, “Arkadaşımızın yönetime girebilmekle ilgili bir düşüncesi vardı. Ben de 6 ay bekle, daha sonra dahil edeceğim seni dedim. Hatta jest olsun diye TOBB delegesi yaptık ancak istifa etti. Vazgeçirmek için çok uğraştım. Çok üzgünüm.

OKAN OKTAY’A ADAY OLMA DEDİM
Okan Oktayarkadaşımız yönetime giremeyince bize Meclis Başkanlığı için aday olacağını söyledi. Onu bu fikrinden vazgeçirmek için çok uğraştım. Kendisine aday olma dedim. Ancak çok ısrarlıydı ve aday olacağını söyledi ve öylede yaptı. Aramızda bir kırgınlık yok hatta devir teslim günü oda binasına geldi”

PERSONEL DEĞİŞİKLİĞİ YOK
Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, idari kadroda bir değişiklik yapmayı düşünmediğini söyledi. Personelle ilgili şanlık değişim yapmayacağını söyleyen Özdağ tüm enerjilerini oda üyelerinin mutluluğu için harcayacaklarını belirtti. Türk cesaretinin ticarette çok önem arz ettiğini söyleyen Murat Özdağ, bu sayede Türk ticaretinin ivme kazandığını sözlerine ekledi. Yüzde 70’lerle kredi kullandıklarını söyleyen Özdağ, şu an kredilerin yüzde 7-8’lere gerilediğini hatırlattı ve “Eğer bizim ülkemizde de diğer birçok ülke gibi yüzde 3’lerle kredi kullandırılırsa girişimci gücünün ne denli büyük olduğunu herkes görür” dedi.
HABER: Bülent EKİNCİ

24 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR