Hasarlı üst geçit, az kalsın can alıyordu

Şirintepe ile Plajyolu’nu birbirine bağlayan üst geçidin hasarlı kısmı, yetkililerin vurdumduymazlığı nedeniyle az kalsın bir faciaya neden oluyordu....

BÜYÜT

Şirintepe ile Plajyolu’nu birbirine bağlayan üst geçidin hasarlı kısmı, yetkililerin vurdumduymazlığı nedeniyle az kalsın bir faciaya neden oluyordu. Hasarlı kısım, damperli bir TIR’ın dorsesinin çarpması sonucu yıkıldı

Defalarca uyarmamıza rağmen, yetkililerin önlem almamakta direttiği üst geçit, az kalsın bir faciaya neden oluyordu. İzmit Şirintepe ile Plajyolu’nu birbirine bağlayan üst geçidin Şirintepe kısmında, aylar öncesinde damperli bir kamyonun kasasının çarpması sonucu hasar oluşmuştu. Hasarlı kısım önceki gece, bir firmaya ait TIR’ın kasasının çarpması sonucu yıkıldı. Şans eseri kazada ölen ya da yaralanan olmazken, Karayolları Müdürlüğüne bağlı ekipler, çöken kısmın korkuluklarını keserek, beton zemini kaldırmak için olay yerince çalışma yaptı.
CAYCUMA FACİASI
Bilindiği gibi önceki gece Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 970 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü’nün yaklaşık 100 metrelik bölümü çökmüş, yayalar, bir otomobil ve bir minibüs Filyos Çayı'na düşmüştü. 15 kişi sulara kapılarak kaybolmuştu. Çaycuma’nın AKP’li belediye başkanı Mithat Gülşen’in olayın ardından söyledikleri ise insan hayatının bu ülkede ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Olayda babası ve yeğeni de sulara kapılarak kaybolan Başkan Gülşen, “Bu köprünün her an çökebileceğini düşünüyordum. Çünkü çayda sel vardı. Düşüncemiz gerçek oldu, olan babama ve bizlere oldu” dedi.
VURDUMDUYMAZLIK
Evet bir belediye başkanının gözyaşları içinde anlattıkları bunlar. Ne kadar acı değil mi? Yıkılma tehlikesi olan bir köprü var ve bunu bilen belediye başkanı köprünün onarımını yaptırmıyor ya da yaptıramıyor. Ve sonunda o köprü yıkılarak, yeğeni ve babasının da içinde bulunduğu 15 kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Buna benzer bir olay da bizim ilimizde yaşanabilirdi. Köşe yazılarımda kaleme almama ve çok defa haber konusu yapmamıza rağmen Şirintepe ile Plajyolu’nu birbirine bağlayan üst geçidin hasarlı kısmını yıktıramadık. Yetkililerin vurdumduymazlığıyla karşılaştık, tıpkı Zonguldak’taki bu talihsiz olay gibi. Ne Büyükşehir Belediyesi, ne de Karayolları Müdürlüğü konuyla ilgili çıkan haberlerimiz için aramadı ve üst geçidin onarılması için hiçbir adım da atmadı.
DAHA BÜYÜK TEHLİKE
İşte o üst geçidin hasarlı kısmı mucize eseri olası bir faciaya neden olmadan damperli bir TIR’ın çarpması sonucu yıkıldı. Şirintepe sakinleri de böylece derin bir nefes aldı. Gerçi tehlike hala geçmiş değil. Yıkılan kısmın yarattığı boşluk, üst geçitten geçenler için tehlike oluşturuyor. Bu seferki tehlike daha da büyük. Eğer önlem alınmazsa üst geçit D-100 Karayolu üzerine çökebilir ve hızla geçen araçların üzerine düşebilir. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin reklam panolarını astığı bu üst geçitte gereken onarım bir an önce yapılmalı. Zonguldak’taki facianın bir benzerini ilimizde de yaşamamak için yöneticileri göreve çağırıyoruz. Olası bir kazada köprünün altından geçenler sizler, hatta yakınlarınız olabilir.
ÇOCUKLAR GEÇİYORDU
Hasarlı kısım aylarca bu şekilde, etrafına tehlike saçarak bekletildi. Üzerinden çocuklar, öğrenciler ve vatandaşlar, altından ise araçlar geçti. Bu kadar yoğun kullanılan ve çökme tehlikesi olan hasarlı kısma müdahalede bulunmamakta ısrarlı olan yetkililer ve onları uyarmayan yöneticiler, önceki gece meydana gelen kazada birilerinin canı yansa, vicdanlarına ve kamuoyuna nasıl hesap vereceklerdi? Amacımız eleştirmek değil, birilerinin canı yanmadan bu köprünün onarımını yaptırmaktı. Biz asri görevimizi yerine getirdik, vurdumduymaz yöneticiler ise Şirintepe sakinlerinin gözünde sınıfta kaldı.

090420121009466194816_4.jpg

090420121009466194816_5.jpg

090420121009466194816_6.jpg

09 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR