Bakan Işık: Muhtarlığın ideolojisi olmaz

Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen istişare programına AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit ilçe başkanı Ali Korkmaz, A...

BÜYÜT

Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen istişare programına AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İzmit ilçe başkanı Ali Korkmaz, AKP Milletvekili ve adayı İlyas Şeker, AKP Milletvekili adayı Sami Çakır, Halit Çokan, Müge Olşen, AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş ile İzmit’teki muhtar ve azaları katıldı. Programda, muhtarlığın ideolojisi olmadığını söyleyen Bakan Işık, “Muhtarlığın tek ideolojisi hizmettir. İdeolojinin kör gözlüklerini takan muhtarlar bir daha seçilemedi” dedi.


MAKTA SORUNU ÇÖZÜLECEK

Programın açılış konuşmasını Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş yaptı. Yoldaş, “Cedit Mahallesi muhtarlığını 3 dönemdir sürdürüyorum. İlk başa geldiğimde çok büyük sıkıntılarımız vardı. Sonrasında biz hizmetlerimiz ile sorunları büyük bölümü çözdük ama, bunları belediyelerin desteği ile yaptık. Hizmetler konusunda taraf olmamaya çalıştık. Ancak ben, belediye başkanlarımız ve bakanımızla olan iyi ilişkilerimden gocunmadım bundan sonra da gocunmayacağım. Ayrıca Bakanımız, orman köylerinin makta sorunlarını en kısa sürede çözeceğini de belirtti. Buradan sizlere bunu da iletmek isterim” açıklamasında bulundu.


"MUHTARLIĞIN İDEOLOJİSİ OLMAZ"

Muhtarlığın bakanlıktan daha zor bir görev olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Her birimizin yaptığı görev önemli ve kutsal bir iştir. Seçilmiş olarak en zor hizmeti yapan muhtarlardır. Mahallenin muhtarı olmak bakanlıktan zor bir görevdir. Muhtarlık yapmadım ama sizlerle çok bir arada oldum. Değerli muhtar ve azalarımız, seçimlerde en çok kavganın olduğu seçim muhtarlık seçimleridir. Kocaeli’de şansımız ne, muhtarlara değer veren yerel yönetim anlayışımız var. Muhtarlarla iç içe olan bir teşkilatımız var. Muhtarlığın ideolojisi olmaz, muhtarlığın tek ideolojisi hizmettir” dedi.


"İDEOLOJİ GÖZLÜKLERİ TAKAN MUHTARLAR"

Muhtarlara eşit mesafede yaklaştıklarını dile getiren Bakan Işık, “Sorunu ile ilgilenmediğimiz tek bir mahalle yoktur. Şu muhtar bu partiye oy veriyor, diyerek ayrımcılığa da gitmedik. İdeolojinin kör gözlüklerini takan muhtarlar bir daha seçilemedi. Ama burada 3, 4 ve 5 dönemdir muhtarlık yapan arkadaşlarımız var. Kocaeli, muhtarların yerel yönetimlerle iyi iletişim kuran şehirleri arasında geliyor. Artık altyapı sorunumuz da kalmadı. Köylerimizde paket kanalizasyon arıtma ile çalışmalar yürüttük. Kandıra’ya biz 2004’te doğalgaz götürmeyi vaat etmemiştik ama getirdik” diye konuştu.


"10 SİTEN ODUN"

Orman köylerindeki makta sorununa değinen Bakan Işık, yeni düzenlemeler hakkında, ”Orman köylerinde makta problemi var. Fiyatlarda, miktarda problem var. Cumartesi günü Valimiz ve orman bölge müdürlerini davet ettik. Hepsini dinledikten sonra prensip kararları aldık. Orman köylerinde prensip olarak o köyde yaşayan her bir insanımıza 10 siten odun prensip olarak verilecek. 5 santim kalınlığı altındaki odunlardan 1 liralık gibi bir meblağ alınacak. Hem ormanı temizlemiş olacağız hem de köyümüzü yapacak ihtiyacını sitene saymamış olacağız. Köy içerisinde biri diğerini odununu keserse de köy ona karışmayacak. Bölge müdürlüğüne talimatları verdik, eğer aksama olursa il başkanlığına yaptığınız müracaatlar ile sorunlar çözülecek. 2B arazileri üstüne ev yapılıp sonrada orman olduğu ortaya çıkan yerler var. Bununla ilgili de çalışmalarımız var. Bunu da ilerleyen zamanlarda çözmüş olacağız” dedi.


"28 HAZİRAN BÜYÜYECEK"

Mahallelerdeki sorunlar ile ilgili konuşan Bakan Işık, 28 Haziran mahallesi ile ilgili olarak, "2016 Ekim ayında hizmete açacağız. Orman işletmenin bir kısmını tamamladık. Onu Kavakçılık'a alıp 28 Haziran'ı büyütmeyi planlıyoruz. Allah izin verirse orası büyük bir kampüs olacak. Kocaeli'nin her yerine dokunuyoruz. Milletvekili olduğumda cezaevi oraya yakışmıyor demiştim ve cezaevini oradan kaldırdık. Sizlerin de seçimlerde en iyi tercihi yapacağınıza inanıyorum” dedi. Serkan BORLAK

04 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR