Sirmen’den kenti ayağa kaldıracak projeler

  Yerel seçimlere çok az zaman kala partiler de çalışmalarını proje tanıtımlarıyla sürdürüyor. Özellikle İzmit Belediyesi için Nevzat Doğan ve Sefa Si...

 

Yerel seçimlere çok az zaman kala partiler de çalışmalarını proje tanıtımlarıyla sürdürüyor. Özellikle İzmit Belediyesi için Nevzat Doğan ve Sefa Sirmen arasında kıyasıya bir yarış olması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla ve büyük bir coşkuyla projelerini açıklayan Nevzat Doğan’dan sonra CHP’nin İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen de proje tanıtım programını bugün İmperial Park Otel’de gerçekleştirdi. Projelerini basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamayı tercih eden Sefa Sirmen, projelerini tanıttı.

PARTİLİLER DE KATILDI

İlimiz yerel gazetelerinin köşe yazarları, basın mensupları yanı sıra programda Sefa Sirmen’e CHP Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan, İzmit Belediyesi Başkan aday adaylarından Fahri Örengül, Bozkurt Uslu, Aysun Erenkaya, Hakan Tanta, belediye meclis üyeleri ve il, ilçe yöneticileri de yer aldı.

KİTAPÇIKLARI İNCELEDİLER

Sefa Sirmen’in Selman Yıldırım ile birlikte katılımcıları kapıda karşıladığı programda Yalçın Kuşkan, Mehmet Hilal Kaplan’la birlikte programın başlamasına yakın salona geldi. Sefa Srimen’in projelerinin yazılı olduğu a4 boyutundaki kuşe kağıda basılı 31 sayfalık kitapçığı katılımcılar dikkatlice inceledi. Sefa Sirmen, Hilal Kaplan ve Yalçın Kuşkan’ın arasında otururken Fahri Örengül de ön sırada yerini aldı.

AKP’YE TEVECCÜH YÜZDE 50

Sefa Sirmen’in biyografisinden ve projelerinden oluşan slayt gösterisi ile başlayan program konuşmalarla devam etti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Hilal Kaplan, milletvekillerinin bu dönemde konuşmasının çok önemli olmadığını belirterek, “CHP’nin yeterince yatarım yapmayacağı algısını iktidar yaymaya çalışıyor. Bu kent AKP ve Başbakan’a gösterdiği teveccühü yüzde 50 oyla gösterdi” dedi.

SEFA SİRMEN EFSANE

Ürettiğiniz halde sizi ötekileştiren bu hükümete 30 Mart’ta bir cevap vermelisiniz diyerek Kocaeli halkına çağrıda bulunan Kaplan, sözü Yalçın Kuşkan’a verdi. En önemli projelerinin AKP’yi bu şehirde etkisiz hale getirmek olduğunu vurgulayan Kuşkan, “Geçtiğimiz dönemlerde çok iyi projelere imza atan Sefa Sirmen efsanedir. Kocaeli kamuoyu yatırımı alımı noktasında 79’inci sıradadır” şeklinde konuştu.

VAAT EDİLENLER GERÇEKLEŞMEDİ

Kamuoyu yatırımlarının Türkiye ortalaması kadar alınması gerektiğini vurgulayan Kuşkan, “Yeteri kadar iyi proje yapılmamasından kaynaklanıyor. Arkadaşlarımızın emekleriyle çok güzel projeler ortaya çıktı” dedi. Sonrasında söz alan Tahsin Tarhan, 5 yıl önce iktidara gelen iktidar partisinin projelerini açıklayacağını belirten Tarhan, elindeki kitapçığı da göstererek AKP’nin vaat ettiği projeleri gerçekleştirmediğini söyledi.

HALKLA İLİŞKİLER MEMURU GİBİ

Bugün seçim var, bu kadar yalan söylenmez diyen Tahsin Tarhan, “Proje sayamıyorlar. Halkla dalga geçiyorlar. Bu kent bizim. Yalan söylemeyeceğiz, diyorlar ama yalan söylüyorlar. Kocaeli sahipsiz. Sefa Srimen’in projelerini dinlerken tüylerim diken diken oluyor. Sen milletin parasına ye halkla ilişkiler memuru gibi geziyorsun. Biz merkezi hükümetin değil halkın temsilcisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

KOCAELİ’Yİ BİZ YÖNETECEĞİZ

KSO ve KOTO’ya da seslenen Tarhan, “Korkmayın, sanayi kentinde yaşıyorsunuz. 30 Mart’tan sonra Kocaeli’yi biz yöneteceğiz. Sefa Sirmen’de tecrübe bende heyecan var. Gebze tarafını da getirip Kocaeli’yi birlikte yöneteceğiz. Doğumdan ölğme kadar tüm canlıların hayatından sorumlu olmak en büyük projemiz. Sadece taşeron ve müteahhitlerden değil. Şu 27 günü iyi değerlendirirsek birlikte çok büyük projelere imza atacağız” dedi.

BIYIK ALTINDAN GÜLDÜLER

Tüm dünya kültürlerinin yaşadığı dünya kenti Kocaeli yaratacağız diyerek sözlerini tamamlayan Tarhan sözü Sefa Srimen’e verdi. İlk kez belediye başkanı olduğunda yaşadığı heyecanı yaşadığını belirterek sözlerine başlaya Sirmen, “O zaman da yine büyük projeleri vaat ediyorduk. Başında Yuvacık Barajı vardı. Doğalgaz projesini vaat ettik. Çöp fabrikası vaat ettik. Herkes bıyık altından güldü, inanamadı. Tümünü gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

KENTSEL YENİLEME

İzmit’e yeni çehre katacak projeleri yapacağını vurgulayan Sirmen, “Kentsel dönüşümü kentsel yenileme olarak düşünüyoruz. Şehir içi ulaşımında üç noktadan tramvay sistemi hareket edecek. Anıtpark’tan Cumhuriyet Mahallesi, Anıtpark Körfez Sanayi Sitesi arası. Teleferik hattını da üç noktadan işleteceğiz. Umuttepe Kampusuna kadar ulaşacak. Metro gibi acil projelerden düşünüyoruz” dedi.

OTOPARKLAR YAPILACAK

İzmit’te birçok alanda meydan gerçekleştireceklerini belirten Sirmen, “Halkevini de restore ederek yeni bir görünüm kazanacak, Yeni Cuma Parkı’nı revize edeceğiz. Saraybahçe Meydanı’nda alt zemine girerek aşağıya doğru otopark yapacağız. Perşembe Pazarını elden geçireceğiz. Altına otopark yapacağız. Mevcut Valilik binasının alt katı da otopark olacak. Biz geldik üç otopark yaptık. Bizden sonra bir tane yapıldı” şeklinde konuştu.

EKMEK 40 KURUŞ OLACAK

Ekmeği 40 kuruştan satacağını müjdeleyen Sirmen, “Yoksul ailelere ücretsiz ekmek verilecek. Sahilde büyük olimpik havuzlar yapacağız, deniz suyundan. Kum plajları a oluşturarak yüzme ihtiyacı karşılanacak. Müzelerimize sahip çıkıyoruz. Sanata, turizme, eğlenceye destek verecek projeler geliştireceğiz ve spor kompleksleri yapacağız. Kocaelispor’un süper lige çıkması için uğraşacağız” dedi.

İLİMİZİ AYAĞA KALDIRACAK PROJELER

Nitelikli meslek kursları açacağını da söyleyen Sefa Sirmen, “Gençlerimize iş imkanı sağlayacağız. Mahalle pazarlarını oda istekleri doğrultusunda düzenli hale getireceğiz. 7/24 hizmet veren köy ambulansları olacak. Bunlar bizim hedeflerimiz. Dünde Tahsin Tarhan’ı dinledik. Bular İzmit’i Büyükşehir’i ayağa kaldıracak projeler. Anıtpark’a bir vagon koydular, sorunu çözdüklerini sandılar” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Projeler;

KENTSEL PLANLAMA

1.Yuvam Kent

2.Sosyal Konut

3.Belediye Evleri

4.Kentsel Yenileme ve Deprem Güvenliği

 ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

1.Ulaşımda akıllı çözümler

2.İzmit Yayalaştırma Projesi

3.İzmit Tramvay Projesi

4.İzmit Teleferik

 MEYDAN DÜZENLEMELERİ

1.Heykel Meydanı

2.Halkevi Meydanı

3.Yeni Cuma Meydanı

4.Saraybahçe Meydanı

5.Alikahya ve Akmeşe Meydanları

6.Perşembe Pazarı Meydanı ve Yer altı Katlı otoparkı

7.Uğur Mumcu Meydanı ve Yer altı Katlı Otoparkı

 KÜLTÜR VE HİZMET PLANLAMALARI

1.İzmit Halk Ekmek Fabrikası

2.Paşasuyu Şişeleme Tesisi

3.Pişmaniye

4.İzmit Kongre Merkezi

5.İzmit Sahil Park Dönüşüm Projesi

6.Sahil Gençlik Merkezi ve büyükler için Yaşam Merkezi

7.İzmit Çocuk Müzesi

8.Şehir Kütüphanesi

9.Su sporları Merkezi

10.İzmit Eğlence Parkı

11.Kent Ormanları

12.Doğu Kışla ve Cephanelik Bölgesi’nin kent korusu olarak korunması

13.Nikomedia için arkeolojik ve restorasyon çalışmaları

14.Atatürk Kültür Merkezi ve Opera Binası

15.İzmit Açık Hava Tiyatrosu

16.İzmit Kule

17.İzmit Kent Balkonları

18.Akmeşe ve Akmeşe için sanat ve kültür merkezi

19.Belediye Sanat Galerisi

20.Yeni sanat kültür ve eğlence sokağı

21.İzmit Spor Kompleksi

22.Mahalle Spor Alanları

23.Nitelikli Meslek Kursları açmak ve iş olanağı yaratmak

24.Ücretsiz Etüd Merkezleri

25.İzmit Yurt Kent Projesi

26.Kadın Konukevi

27.Her mahalleye belediye hizmet merkezi

28.Afet Koordinasyon Merkezi

29.Kent meydanları ve parkları için ücretsiz internet

30.Mahalle sorunlarına anında müdahale için ‘Alo Derdim Var’ telefon hattı

31.Güneş Enerjisinin kaumsal alanda yaygınlaştırılması

32. Mahalle Spor Merkezleri

33.Yuvam Kart

34.Yuvam Kreş

35.ENGELSİZ İstihdam Danışma Merkezi

36.Taziye Evleri

37.İzmit Kent Kurultayı

38.İzmit Mahalle pazarları

39.İzmit Dost Eller

40.Sokak Hayvanları için Barınak

KÖY HİZMETLERİ

1.Köylerde Üretim ve Köy Üretim A.Ş.

2.Köylerin iç turizme açılması

3.Köylere haftasonu alışveriş turları

4.Köy Meraları

5.İzmit Köy Festivalleri

6.Köy İmarlarında yenileme

7.Köylerdeki emlak vergisinin düşürülmesi

8.Hukuk ve Gayrimenkul Danışmanlığı

9.İzmit Köy Yolları yenileme çalışması

10.Köy okulları ve köy camileri bakım onarım ve temizlik çalışması

11.İzmit Köylerine hizmet merkezleri

12.Köylerde sportif kültürel faaliyetleri etkinleştirme

13.İzmit köyleri için acil ambulans

14.İzmit Köylerinde güneş ve rüzgar enerjisi kullanımı

15.Köy aydınlatma çalışmaları

SAĞLIK

1.Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi

2.Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

3.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

4.Kadın Sağlığı ve Mamografi Merkezi

5.Gündüz Bakımevi

6.Evlilik danışma ve destek

 

03 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmitli - şüphesiz yaparsın ama. sgk, maliye vb. kurumlardan başını kaldırabilirsen. B.şehir ile her türlü iş görürsün.

Yanıtla . 0Beğen 03 Mart 12:33
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR