Ergün’den çok ince mesajlar

Bakanlık koltuğunu dün düzenlenen törenle Fikri Işık’a devreden AKP Milletvekili Nihat Ergün, ilginç açıklamalar yaptı. Ergün, servet, şehvet ve şöhre...

BÜYÜTBakanlık koltuğunu dün düzenlenen törenle Fikri Işık’a devreden AKP Milletvekili Nihat Ergün, ilginç açıklamalar yaptı. Ergün, servet, şehvet ve şöhret arzusunun insanı yoldan çıkardığını belirterek, “Çok şükür bir olumsuzlukla bugüne kadar anılmadık” dedi

Başbakan Erdoğan, önceki gece bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yeni kabinesini sundu. Onay alan kabinede önemli bir değişiklik yaşandı. Uzun zamandan bu yana Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı görevini yürüten Nihat Ergün’ün yerine ilimizin bir başka milletvekili olan, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık getirildi.

IŞIK’LA BİRLİKTE ÇALIŞTIK
Bakan Ergün, görevi dün düzenlenen törenle Fikri Işık’a devretti. Törende konuşan Ergün, 18 yaşından bu yana siyasetin içinde olduğunu kaydederek, AKP’den önce siyasette bulunduğu görevleri anlattı. AKP kurulurken partinin kurucu il başkanı olduğunu söyleyen Ergün, görevi teslim edeceği Fikri Işık’ın da başkan yardımcısı olduğunu ve birlikte uzun yıllardır çalıştığını ifade etti.

SİVİL HAYATA ALIŞMAK
ÇOK ZOR OLACAK
Görevi Kocaeli milletvekili bir arkadaşına teslim ettiği için mutlu olduğunu da kaydeden Ergün, “Bu görevleri bize layık gördüğü için Başbakanımıza teşekkür etmek isterim. Gerçekten her zaman güvenerek bu görevi bize tevdi etti. Bugün başka bir arkadaşımız bu göreve veriliyor. Görevimiz sona eriyor, zaten bitecekti. Sivil hayata hazırlık için bir zamana da ihtiyacımız vardı açıkçası” şeklinde konuştu.

BAŞKAN ADAYI DEĞİLİM
Bu değişikliklerin bir takdir meselesi ama bir konjonktürde olmasından dolayı bazı basın yayın organlarında değerlendirmeler olduğunu da kaydeden Ergün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bazı arkadaşlarımız belediye başkan adayı oldukları için, bazıları da bir takım iddialar ve soruşturmalar dolayısıyla görevlerini bıraktılar. Benim belediye başkalığı adaylığı ile ilgili bir rolüm olmayacak.

3 ŞEY YOLDAN ÇIKARIR
Bugüne kadar herhangi bir soruşturma konusuna dahil olmadığını kaydeden eski bakan Nihat Ergün, “Çok şükür öyle bir konu ile muhatap olmadık şimdiye kadar. İnsanların neyin yoldan çıkardığını biliyorum. Yani insanları servet arzusu, şehvet arzusu, şöhret arzusu yoldan çıkarır. Bunların ne kadar yoldan çıkarıcı işler olduğunu biliyoruz. Allah’a şükür para ile işimiz olmadı. Makamların, mevkilerin baştan beri geçici olduğunu biliyoruz. Diğer konularla da herhangi bir yakın işimiz olmadığını herkes yakından bilir. O nedenle bu konularda gönlümüz rahat, dostlarımızın da sevenlerimizin de gönlü rahat olsun” diye konuştu.

EN ŞANSLI BAKANLARDANIM
Ergün’ün ardından devir teslim töreninde konuşan yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “insanın kalitesi zor zamanlarda ortaya çıkar. Bu görevler alınırken herkes çok güzel şeyler söyler, ama bu görevlerden ayrılırken söylenen sözler insanların gerçek kalitesini ortaya çıkarır. Sayın bakanımı ben 30 yıldan fazla süredir tanıyorum. Kendisinden çok istifade ettiğim insanların başında geliyor. Bugün, bu konuşmasıyla bizim örnek almakta ne kadar doğru yaptığımızı, sayın bakanımızın siyasete ve ülke meselelerine bakışının yanında ne kadar önemli bir kişilik sahibi olduğunu da burada vurgulamış oldu. Her şeyden önce bu konuşması için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ERGÜN’Ü ÖRNEK ALACAĞIZ
Ergün'ü örnek aldıkları bir kişi olduğunu ve kendisinden ilkelerin hakim olduğu temiz siyaseti öğrendiklerini de vurgulayan Işık, konuşmasına şöyle devam etti: “Kuralların olmadığı yerlerde kralların oluşacağını, bunun için kuralların hakim olduğu bir yönetim yapısını sayın bakanımızdan çok sık dinledik ve bunun hayata geçmesi noktasında da hem kendi gayretlerini hem de biz onu örnek aldığımız için kendi gayretlerimizi ortaya koyduk. Çok şanslıyım. Bakanlığı aldığı günden bu güne kadar çok iyi götürdü. Bu görevi devir alan en şanslı 10 bakan içindeyimdir. Nihat Ergün’den bu görevi devralmış olmak benim için bir şanstır. İşin zorluğu da var. Bu kadar yüksek çıtayı daha da yukarıya taşımanın zorluğu var. Bunu da başaracağız” dedi.

2023 HEDEFİ ÖNEMLİ
Ergün döneminde bakanlığın çok önemli çalışmalar yaptığını da anlatan Işık, “Bu bakanlık ülkemizin geleceğini hazırlayacak en önemli kurumlardan bir tanesi. Türkiye eğer önümüzdeki dönemde 2023 hedeflerine ulaşacaksa bu mutlaka nitelikli üretimle gerçekleşecek. Yüksek teknolojiye dayalı üretimle gerçekleşecek ama yerli üretimle olacak. Dolayısıyla bakanlığımızın bu noktada başat bir rolü var. Bu rolün en iyi şekilde icra edilmesi her birimizin ortak sorumluluğu” şeklinde konuştu.

DURMAK YOK YOLA DEVAM
Beşeri sermayenin nitelikli üretime dönüşmesinin son derece önemli bir alan olduğunu belirten Işık, şöyle konuştu: “Bakanımızın üzerinde çok hassasiyetle durduğu yazılım sektörünü daha da desteklenerek Türkiye’nin ihracatında önemli bir pay elde etmesini önemseyeceğiz. Eğitim, bilim ve üretimi ülkemizin geleceği açısından olmazsa olmaz olarak görüyorum. Bakanlığımızın o noktada önemli çalışmaları var. Bize düşen bu çalışmaları bakanımızın bıraktığı noktadan devam etmek. Bizim 'Durmak Yok, Yola Devam' diye bir sloganımız var. İnşallah Bakanlığımızda da 'Durmak Yok, Yola Devam' diyeceğiz.”

26 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR