'89 lira bulursam köprüden geçeceğim'

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay haftalık basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. Gündemi değerlendiren konuşmasının ardından sarıbay önümüzdeki Cuma...

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay haftalık basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. Gündemi değerlendiren konuşmasının ardından sarıbay önümüzdeki Cuma günü CHP’nin ileri gelenlerinden Murat Karayalçın’ın Sefa Sirmen’i cezaevinde ziyaret edeceğini belirtti.

 


HERKESİN KENDİ GÖRÜŞÜ VARDIR

Konuşmasına basın mensuplarının geçmiş bayramını tekrar kutlayarak başlayan Sarıbay, “Yokluğumuzda zaman zaman bazı sıkıntılar oluşuyor. İl başkanlığımıza vekalet eden Hasan Akar ile ilgili biz gazetede hoş olmayan bir takım şeyler çıkmış. Çünkü orada KEV ile Sefa Sirmen başında bulunduğu KEV ile Kocaeli Spor’un başında bulunduğu bir ittifak ben de KEV üyesiyim. Herkesin bir oyu, herkesin bir düşüncesi var. Hasan Akar kardeşimizin KEV’den yana değil de Kocaelis por’dan yana bir tavır sergilemiş olabilir. Bu onun kendi görüşüdür, parti görüşü değildir. Zaten parti KEV’e de üye değildir. Bu kendi kişisel görüşüdür buna da saygı duymak lazım. Bu konuda ben arkadaşımızın haksızlığa uğradığına inanıyorum.

 

89 LİRAYI BULURSAM KÖPRÜDEN GEÇECEĞİM
Bayram boyunca gündemden düşmeyen Osmangazi Köprsü ile ilgili konuşan Sarıbay, “Yine ben yokken Osmangazi Köprüsü’nden Bülent Işık isimli eski İl Meclis üyesi 06 CHP R18 plakayla geçtiği şeklinde bir yargısız infaz yapılırcasına  sosyal medyadan bir algı oluşturulmuş. Ben bunu da doğru bulmuyorum. Bu modern bir köprüyse yapılmışsa bizim paramızla yapılmış, bizim vergilerimizle yapılmıştır. Hiç kimsenin babasının malı değildir. Bende ilk fırsatta 89 lirayı bulursam geçeceğim. Fotoğraf da çektireceğim. Yani biz sosyal demokratlar her şeyin en iyisine layığız. Yani nasıl Sefa Sirmen için AKP’liler 14 senedir barajı pahalı yaptı diyorlarsa biz de halkın parasıyla o yapılan şeyin pahalı olduğuna inanıyoruz ve bunu daima söyleyeceğiz. Nasıl onlar bizim yaptığımız barajdan su içiyorlarsa biz de onların yaptığı köprüden geçeceğiz ama o eleştirilerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

 


MİMARI DİZAYN

Yeni satın aldıkları il binasının mimarı dizaynı ile ilgilide konuşan Sarıbay, “Bunun dışında il binasıyla ilgili bayramdan önce 2 mimar arkadaşımızı görevlendirmiştik. Onların çalışmaları vardı. Geldiler arkadaşlarımızla gittik. Yer üzerinde o çalışmalarımızla ilgili bilgi aldık tekrar düşüncelerimizi söyledi. Yarın 3 ve ya 4 arasında tekrar gideceğiz.  Bizim o düşüncemize göre önce orasını nasıl böleceğimizi, nasıl kullanacağımızı belirleyeceğiz. Mimarlar bunun dizaynını yapacak. Bizim orada önce düşündüğümüz büyük bir konferans salonu. O salona giriş rahat olsun istemimiz var. Kadın kolları, gençlik kolları, il sekreteri için de odalar yapılacak. Yarın sanıyorum son görüşler alınacak daha sonra onun mali yaptırımını gündeme getireceğiz” şeklinde konuştu.


SİRMEN İÇİN ANI DEFTERİ
Cezaevinde bulunan Sefa Sirmen için anı defteri oluşturduklarını belirten Sarıbay, “Sefa Bey’le ilgili birçok arkadaşımız bana ulaşarak Sefa Bey’i bende görebilir miyim diye izin istiyorlar. Bende onlara evet size izin alırım diyorum. Fakat orada yüz yüze görüşme ihtimalimiz yok. Orada aramızda bir cam var ve telefon avizesinden konuşulacak ve bu kadar çok insan ziyaret etmek isterse Sefa Bey sürekli 200 metreden gidip gelecek. Gördüğünüz zaman sizin de içiniz götürmeyecek. Ben olabildiğince bu tür ziyaretlerden yana olmadığımı söylüyorum ama buna rağmen gitmek isteyen partili arkadaşlarımız varsa ben izin alacağım savcılıktan diyorum. Bu nedenle biz özel bir defter oluşturduk. Bu deftere sefa Bey’i ziyaret etmek isteyen ve uygun bulmayan ve ya Sefa Bey’i üzmek istemeyen kişiler yazılar yazacak. Ben sizinle kendi yazdığım yazıyı paylaşacağım. Fakat diğer yazılan yazılar ailesine iletilecek” ifadelerinde bulundu.


SARIBAY ANI DEFTERİNE NE YAZDI ?
Anı defterini kendisinin doldurduğunu belirten Sarıbay, Cengiz Sarıbay’ın anı defterine şu notları düştü: “Sevgili başkanım Sefa Sirmen’in siyasi ve hukuk dışı bir uygulamayla ceza evine konulması bizleri üzdü. Bu defteri Sefa Sirmen’i ziyaret etmek isteyip izin alamayanlar için, Sefa Sirmen’i cezaevinde ziyaret etmeyi, telefonla camın arasından konuşmayı içine sindiremeyenler için açmaya karar verdik. Eşitlik ilkesine açıkça aykırı olan bu kararın ortadan kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne gerekli başvuru yapılmıştır. Hukuka inanan bir hukukçu olarak başvuruların olumlu sonuçlanacağına inancımız tamdır.”
 

SİRMEN’İ ZİYARET EDİLECEK
Açıklamalarına devam eden Sarıbay, önümüzdeki günlerdeki programlarından bahsederek, “Ayın 15’inde CHP çalışıyor, Türkiye kazanıyor adlı bir Yasemin Öney Cankurtaran’ın toplantısı var Ankara’da buna ben veya bir arkadaşım katılacak. 9 ve 10 Ağustos’ta il başkanları toplantısı bu defa Çanakkale’de yapacağız sonrasında da miting gibi geniş katılımlı bir toplantı düzenlenecek. Ayrıca Sefa Bey’i ziyaret için gelen üst düzey parti büyüklerimiz oluyor. Onur Hoca yarın gelecekti fakat eşi rahatsızlandığı için iptal oldu. Ama Cuma günü eski genel başkanımız Murat Karayalçın, eski parti meclisi üyemiz Halit Toraman gelecek ve Sefa Bey’i ziyaret edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 

1.5 MİLYON OY İÇİN VATANDAŞLIK VERECEKLER

Gazetecilerin Suriyelilere vatandaşlık verilmesi hakkında sorulan soru üzerine Sarıbay, “AKP bunu insani amaçla yaptığını öne çıkaracak fakat bu inandırıcı değil. Biz oranın karışmasına neden olarak bu insanların ülkemize göçmesine sebebiyet verdik. Orayı biz karıştırdık. İsyancılara yardım ettik. O insanların Türkiye’ye gelmesine, mağdur olmasına yol açtık. Bizim bundan sonraki amacımız o insanların mağduriyetlerini gidererek o insanların güle oynaya ülkelerine gitmesini sağlamak. AKP’nin bunu yapmasının tek nedeni 1.5 milyon oyu olmak. Biz kalifiyeleri alacağız diye bir anlayış yok. Savaştan kaçıp gelmek vatandaşlık almak için yeterli değil. Bunu şiddetle reddediyoruz” dedi.

 

HABERLER GERÇEK DIŞI
Cengiz Sarıbay’ın ardından basında hakkında çıkan haberler hakkında açıklama yapan Hasan Akar basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Siyasi olarak Sefa Bey’le ayrı düşünmemiz mümkün değil. Biz Kocaelispor taraftarıydık, gönlümüzden geçen neyse onu söyledik. Oturduk aşağıya. Bizim KEV’le ilgili Sefa Bey’le ayrı düşmemizin nedeni siyasi değildir. Bunu AKP ve ya CHP savaşına çevirmenin bir anlamı yok. Sadece spor anlamında bir ayrışma. Basında yazılanlar tamamen gerçek dışıdır. Bizimle alakası yok.  Basında çıkan şeyler bize sorulmadan erkesin oturduğu yerden yazdığı uydurduğu şeylerdir gerçekle alakası yoktur. Gerçekler bunlardır” dedi.

Ahmet HAZER

13 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ilhan - köprüyü her ne nedenle olsun kullanacaklara saygısızlık yapıyorsunuz.İster geç ister geçmeyin nifak tohumlarını ekmeyin..Toprağın altıda var..Size ne oluyor..Tabii kedi erişemeyeceği ciğere .....

Yanıtla . 0Beğen 13 Temmuz 09:11
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR