Aleviler, Kocaeli siyasetini bir araya getirdi, bir de ders verdi!

Aleviler, düzenlediği dayanışma yemeğinde siyasileri bir araya getirdi. Yemekte Alevi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Başbakan’ın konuşmala...

BÜYÜT

Aleviler, düzenlediği dayanışma yemeğinde siyasileri bir araya getirdi. Yemekte Alevi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Başbakan’ın konuşmalarına atıfta bulunarak, siyasetin soyla sopla değil birikimle yapılacağını söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi’nin düzenlediği dayanışma yemeği önceki akşam Metropol İş Merkezi’ndeki Tan Yıldız Restoran’da gerçekleştirildi. Kocaeli’nin birçok simasını bir araya getiren dayanışma yemeğine Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı ve Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Selahattin Özel, CHP Milletvekili Hikmet Erenkaya, AKP Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, DSP İl Başkanı Çetin Çavuş, MHP Milletvekili Adayı Ruhi Çavdar, CHP Milletvekili Adayları Tahsin Tarhan, Ömer Kurtaş, Mehmet Hilal Kaplan, Ayhan Halavurta, DSP milletvekili adayları Yakup Kalmuk, Güldane Abay, çeşitli siyasi parti ve sendika temsilcileri ile çok sayıda davetli ve Alevi vatandaşlar katıldı.

KILIÇDAROĞLU’NUN MESAJI OKUNDU
Gecenin açılışında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajının okunması salon tarafından uzunca alkışlandı. Gecede ayrıca Alevi Derneklerine ve Cemevleri’ne yaptığı yardım ve katkılardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP Milletvekili Hikmet Erenkaya, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar adına Hakkı Öner’e ve CHP milletvekili adayı Tahsin Tarhan başta olmak üzere birçok isme plaket verildi. Gecede sahne alan Birol Sağlam, Kerem Şengül, Saim Emiroğlu ve Selcan Telli’den oluşan grup söyledikleri türkülerle davetlilere güzel anlar yaşattı. Oyun ekibi tarafından yapılan semah gösterileri beğeniyle izlendi. Dayanışma yemeğinin açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Doğan Demir, selamlama konuşmasında kendilerini yalnız bırakmayıp geceye katılan herkese teşekkür etti.

BAŞKAN: EŞİT MESAFEDEYİM
Daha kürsüye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sözlerine Yunus Emre’den dizeler okuyarak başladı. Alevi Bektaşi kültürünün temelinde sevgi, hoşgörü ve kardeşlik duygularının olduğunu ifade eden İbrahim Karaosmanoğlu, “Toplumlar ne çekiyorsa sevgisizlikten çekiyor. Kavgalar bunlardan kaynaklanıyor. Toplumlar birbirlerine yaklaşmalı, farklılıklarımız zenginlik olarak değerlendirilmelidir. Herkes kardeşliğimizi pekiştirecek adımlar atmalıdır. Anadolu’da kültürü birbirinden çok farklı gruplar var. Hizmet etmekle yükümlü biri olarak bütün topluluklara eşit mesafede duruyorum. Herkese hizmet etmek görevimiz” dedi.

ERENKAYA: MÜCADELEYE DEVAM
Belediye başkanlığı döneminde Gültepe ve Balören Cemevleri’nin yapılmasında verdiği katkılardan dolayı plaket verilen Hikmet Erenkaya, ise, “Cumhuriyet değerlerinin korunmasında en büyük mücadeleyi Aleviler verdi. Şimdi de herkesin alt kimliği özeli olmak kaydıyla üst kimlikte birleşerek mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokrasi mücadelesi için hep beraber olmalıyız, makamlar gelip geçicidir, bundan sonra da aynı şekilde mücadele vereceğim” dedi.

SİYASET BİRİKİMLE YAPILIR
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı ve Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Selahattin Özel ise Başbakan Erdoğan’ın ‘Bir taraf olmayan bertaraf olur” ve “Beni Alevi dedeleri mahkûm ettirdi” sözlerini ağır bir şekilde eleştirdi. Selahattin Özel, “Bizler hiçbir zaman bir partinin arka bahçesi olmadık. Başbakan ‘Bir taraf olmayan bertaraf olur’ demişti, Aleviler zaten taraftır. Aleviler insanlıktan, barıştan ve kardeşlikten yana taraftır. Aleviler her dönem kendilerine yakışanı yapmıştır” dedi. Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında geçmişte yaşanan soy sop tartışmalarına da atıfta bulunan Selahattin Özel, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyu Pir Sultan Abdal’a, Hacı Bektaş-ı Veli’ye uzanır. Soyla sopla siyaset olmaz. Siyaset birikimle yapılır, biz inancımızı siyasallaştırmadık” dedi. Kamuoyuna bir de çağrıda bulunan Selahattin Özel, ”Gelin demokrasi ortak paydasında buluşalım” şeklinde konuştu.

14 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR