Sessiz Çığlığa yağmur engel olamadı

Tutuklu subay eşlerinin ve yakınlarının oluşturduğu “Vardiya Bizde” platformunun her hafta yaptığı “Sessiz Çığlık” eylemini yağmur da durduramadı.Yağa...

BÜYÜT


Tutuklu subay eşlerinin ve yakınlarının oluşturduğu “Vardiya Bizde” platformunun her hafta yaptığı “Sessiz Çığlık” eylemini yağmur da durduramadı.
Yağan yağmura rağmen “Sessiz Çığlık” eylemi Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleştirildi. Vardiya Bizde Platformu adına basın açıklamasını yapan Emekli Tuğamiral Ahmet Türkmen'in eşi Nuray Türkmen, “Adalete sesimizi duyurmaya çalıştığımız ‘sessiz çığlık’ eylemi açısından bugün önemli bir gün. Çünkü bugünkü buluşmamız bu formatta son buluşma olabilir. 9 Ekim Çarşamba günü Yargıtay’ın açıklayacağı Balyoz davası kararı sonrası yolumuza nasıl devam edeceğimize karar vereceğiz” dedi.
MÜLKÜN TEMELİ
“Bütün mahkeme salonlarında Adalet mülkün, yani devletin temelidir yazısı bulunur. Ancak ne yazık ki ülkemizde bizler adaleti mahkeme salonlarında değil sokaklarda, meydanlarda arar olduk. Balyoz denilen davanın tamamen sahte delillere dayalı olarak açıldığı ve bir hukuksuzluk bütünü olduğu bilinmesine rağmen ne yazık ki özellikle yetkili makamlarda olanlar derin bir sessizlik içindedirler. Zaman zaman dile getirilen tek yorum ise hukukun işlediği kandırmacasıdır. Oysa özellikle özel yetkili mahkemelerde hukukun düştüğü durum ortadadır. 5 Temmuz 2013′te Birleşmiş Milletler hukukçularının gördüğü Balyoz sanıklarının evrensel hukuk kurallarına göre adil yargılama haklarının ihlal edildiği ve keyfi olarak tutuklu yargılanmış olduğu Yalın gerçeğini artık bizim hukukçularımızın da görmesini istiyoruz.”
SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Nuray Türkmen, konuşmasını, “Eşlerimizin masumiyetlerinin de en yakın takipçisi olarak Yargıtay 9′uncu Ceza Dairesi’ndeki hakimlerin eşlerimize yapılan bunca haksızlığı göreceğine ve 9 Ekim’de serbest bırakılacaklarına inanıyorum. Biz artık sözün bittiği yerdeyiz, konuşma sırası Yargıtay’da” diyerek tamamladı. Yağan yağmura rağmen eylem için toplanan grup, üzerinde “9 Ekim babamızı bekliyoruz!” yazılı beyaz balonları havaya salınarak hürriyetlerine kavuşturuldu. Daha sonra hükümetin okullarda yasaklamasına tepki olarak hep bir ağızdan “Andımız”ı okuyarak dağıldı.

07 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR