Gerçek de 23 yaşında bekar SGK da hem dul hem emekli

İlimizde yayın yapan Kocaeli TV muhabirlerinden Ahmet Akçaalan’ın özel haberi Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yaşanan büyük skandalı ortaya çıkardı....

BÜYÜT

İlimizde yayın yapan Kocaeli TV muhabirlerinden Ahmet Akçaalan’ın özel haberi Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) yaşanan büyük skandalı ortaya çıkardı. Gerçek hayatta 23 yaşında olan Kocaeli Barosu Stajer avukatlarından Pakize Alan, SGK kayıtlarında dul ve emekli çıkınca ortalık karıştı.

Burası Türkiye dedirtecek olay ilimizde yaşandı. Kocaeli Barosu Stajer avukatlarından Pakiza Alan, dişi için gittiği hastanede kayıt sırasında, SGK kayıtlarında dul ve emekli olduğunu öğrendi. Gerçek hayat da 23 yaşında ve bekâr ancak SGK kayıtlarında dul ve emekli olduğunu öğrenen Alan, olay karşısında şaşkınlığını attıktan sonra babasını yanlışlığı düzelmesi için nüfusa kayıtlı olduğu ilindeki SGK müdürlüğüne gönderdi.

BAŞLIK PARASINA MI VERDİLER
Pakize Alan’ın gizli bir evlilik yaptığını ve dul kaldığını düşünen görevliler, babasına kızın kendisinin gelmesini istediler. Bunun üzerine SGK İl Müdürlüğüne giden Pakize Alan, yetkililerin “baban seni başlık parası için mi verdi kızım?” sorusu ile karşılaştı. Kimliği çıkartarak yetkililere göstererek fiilen dul ve emekli olmadığı konusunda zorlansa da en sonunda yetkilileri ikna etmeyi başaran Alan, yaşadıklarını Kocaeli TV muhabiri Ahmet Akçaalan ile paylaştı.

SGK KAYITLARINDA DUL VE EMEKLİ
Gerçek hayat da 23 yaşında ve bekar olan Pakize Alan, “Rahatsızlığımdan dolayı diş hastanesine gittim. Görevli memur kayıt sırasında dul ve emekli olduğumu söyledi. Bunun fiilen imkansız olduğunu söylesem de inandıramadım. SGK gitmemi ve düzeltmem gerektiğini öğrenince, babamı hatayı düzeltmesi için gönderdim. Basit bir hata diye düşünmüştüm. Ancak Ankara’ya gitmem gerektiği bilgisi verildi. Şu var ki bu kayıt yüzünden kendi stajyer sigortamı da yaptıramadım” dedi.

VATANDAŞLIĞIM KALDIRILDI
Alan, “Görevli memur ailemden gizli evlendiğimi ve dul kaldığımı düşünerek babama bu bilgileri vermemişler. Eşim olmadığımı ve dul kalamayacağımı anlattım. Olayın gerçekten hata olduğunu anladılar. Ancak görevlilerin başlık parası için mi seni evlendirdiler soruları ile karşılaştım. Cezai boyutları da var. Önce kimliğim SGK kayıtlarından silerek vatandaşlığım kaldırıldı. Sonra yeniden kayıt yapılarak Barolar birliğinden sigortam devam etti” şeklinde konuştu.

ÖLEN EŞİMİ TANIMIYORUM
Olayın şaşkınlığını atamayan ve yaşananları artık gülümseyerek karşılamaya çalışan Pakize Alan, “Emekli maaşım varsa ve düzeltme yapmıyorsanız maaşımı istiyorum dedim. Sistemde araştırıldı. Nerden emekli olduğumda bilinmiyor. Emekli olarak sigortam var çok karışık. Eşimde belli değil ölen bir eşim var ben tanımıyorum kendisini. Kişilerin bu tarz yaptığı hatalar ciddi değişikliğe neden olabiliyor. Bende uçurum çok fazlaydı. 45 50 yaşlarda vatandaşın başına gelseydi. Çok farklı sonuçlar doğurabilirdi” uyarısında bulundu.

23 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR