Büyükşehir’de çoğunluk Belediye-İş’te

Belediye-İş sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Adnan Uyar, Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da yetki için gerekli çoğunluğu elde ettiklerini açıkladı. Uyar, 1...

BÜYÜT

Belediye-İş sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Adnan Uyar, Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da yetki için gerekli çoğunluğu elde ettiklerini açıkladı. Uyar, 1780 kadrolu 2032 şirket çalışanı olmak üzere 3 bin 812 üye sayısına ulaştıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da çalışan işçilerin sendikalaşma mücadelesinde Belediye-İş Sendikası 1780 üye ile yetkili sendika olma yolunda önemli bir adım attı. Sendika binasında basın açıklaması yapan Belediye-İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Adnan Uyar, yetki başvurusu için yeterli çoğunluğun üzerine çıktıklarını söyleyerek, Hizmet-İş’e gönderme yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun tarafsızlığına inanarak örgütlenme çalışmasına hız verdiklerini belirten Uyar, örgütlenme çalışmasında gelinen son aşamayı aktardı. Uyar şunları kaydetti “Yaklaşık 3 bin şirket çalışanı ve 2 bin 605 kadrolu çalışanın olduğu Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da örgütlenme çalışmasına start vermiştik. 2 bin 605 çalışandan 14 Temmuz itibariyle 130 kişi emekli oldu.

1780 KADROLU 3812 ÜYE
2 bin 478 kadrolu çalışandan 1238 sayısına ulaşan ve bu üye sayısını bir ay elinde bulunduran sendika yetkili sendika olacaktır. Bugüne kadar 1846 üye yaptık. 55 üyemiz emekli olduğu için aramızdan ayrıldı. 23 arkadaşımız tekrar karşı sendikaya döndü, bunların 12 tanesini geri kazandık. 11 fire verdik. 66 kayıpla 1780 üyeye ulaştık. Yani 1238 çalışanın yeterli olduğu durumda 1780’i geçtik. 542 fazlamızla yolumuza devam ediyoruz. Şirket çalışanlarından 2 bin 032 sendikamıza üye, 120’si OLEYİS Sendikası’na, 150’si Sağlık-İş Sendikası’na üye. Türk-İş olarak bugüne kadar 2302 üye yaptık. Genel toplamda 4082 üyeye ulaştık. Belediye-İş Sendikası 1 No’lu Şube’ye bağlı 3 bin 812 üyenin 1780 kadroludur.”

BASKI YOK İPOTEK YOK
İki ay önce yola çıktık diyen Başkan Uyar, “Baskı yok, kararlara ipotek koymak yok. Yaptığımız tek şey çalışanın gönlüne girmek. Bu düşünce ile yola çıktık. Bu hedeften sapmadık, belden aşağı vurmadık. Kimsenin ahlaki tahlilini yapmadık. Kimsenin karakterli ya da karaktersiz olduğunu iddia etmedik. Sadece biz sendikacılığı sendikacılık çerçevesinde yapacağız dedik. Köprü olacağız, ezen olmayacağız, kavga etmeyeceğiz, adam gibi temsil edeceğiz, var olma sebeplerini bildiğimizden dolayı herkesin hakkı korunacaktır. Gücümüzü çalışandan alacağız dedik” dedi.

AKP’Yİ ALET ETME
Hizmet-İş Sendikası’na seslenen Adnan Uyar, şunları kaydetti “İktidara haksızlık edemezsiniz. Onları kendi güdük sendikacılığınıza alet edemezsiniz. Ona hakkını yok. Onların işi 74 milyon insanla ilgilenmektir. Onların Hizmet-İş Sendikası’na hizmet etmek gibi bir görevi yok. Biliyoruz ki bütün sendikalardan o partiye herkes oy vermiştir. O zaman Hizmet-İş Sendikası’nın yörüngesinde olamaz bu parti. Olmayacaktır da… Buradan Hak-İş’in Başkanı Mahmut Arslan’a sesleniyorum.

ALANLARDAN ÇEKİLİN
Sayın Mahmut Arslan, 15 gün önce sayısal çoğunluğa bakalım alanlardan çekilelim demişti. Hodri meydan 1780 üyeyiz. Alanlardan çekilin. Bizler bir sürü alanlar dinledik. Başkan Umre’den dönünce, Azerbaycan’dan dönünce bitecek bu iş, Başkan Ankara’ya çağrıldı bitecek bu iş, Başbakan’a telefon etti, şu istifa edecek, bu istifa edecek… Etmeyecek kardeşim… Belediye çalışanları tercihlerini yapmıştır. Öz yuvalarına döndüler. Biz saygınlığımızı çalışandan alıyoruz. 5 bin 500 çalışan ile en büyük şube olma hedefi ile yolumuza devam ediyoruz.”

20 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR