“Tip yönetmeliği yeniden ele alınmalı”

Gebze Mimarlar Odası Danışma Kurulu toplandı;“Tip yönetmeliği yeniden ele alınmalı”Gebze Mimarlar Odası’nın Danışma Kurulu toplantısı önceki gün Eskih...

BÜYÜT

Gebze Mimarlar Odası Danışma Kurulu toplandı;


“Tip yönetmeliği yeniden ele alınmalı”


Gebze Mimarlar Odası’nın Danışma Kurulu toplantısı önceki gün Eskihisar Dilasa Restoran’da yapıldı. Sabah kahvaltısının arından toplantı yapan mimarlar, TMMOB yasasını, Çevre ve Şehircilik bakanlığının yayınladığı planlı alanlar Tip Yönetmeliği, Çayırova ve Darıca Belediyeleri’nin hazırladığı plan notlarını masaya yatırdılar. Toplantıda ayrıca, kentsel dönüşümde riskli binaların dönüştürülmesi ile ilgili yönetmelik ve prosedürler ile mimarların mesleki sıkıntılar da ele alındı.


“GÜÇLÜ MESLEK ODALARI
ÜLKE YARARINADIR”

Mimarlar Odası Başkanı Salih ışık, Genel Sekreter Alparslan Artut, yönetim kurulu üyeleri Suat Malkoç ve Fulya Ebru Önder ile çok sayıda mimarın katıldığı danışma kurulu toplantısında konuşan Salih Işık, mimarların odalarına sahip çıkmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, meslek odalarının etkisizleştirilmesine ve denetim görevinin elinden alınmasına yönelik yasal düzenlemeleri toplum, meslek ve ülkenin geleceği açısından tehlikeli sonuçlar doğuracağını söyledi. Işık, TMMOB’nin etkisizleştirmesinin kimseye bir yarar sağlamayacağını vurguladı.

“YÖNETMELİK EKSİKTİR”

8 Eylül Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni imar tip yönetmeliğini mimarlara dağıtan Işık, yeni değişikliklerle yola sıfır yerlerde açık ve kapalı çıkmalar kaldırıldığını, 3 kata asansör boşluğu, 4 kata asansör zorunluluğu getirildiğini, ön, yan ve arka bahçe çekme mesafelerinde değişiklik olduğunu, bazı yerlerde bodrum katın elde edilemeyeceğini, bitişik nizam parsellerde yüzde 50'den fazla kapama yapılamayacağını, kat bahçelerinin artık gündemimize girmiş olacağını, kotların yeniden ele alındığını, bahçe nizamlı yerlerde de ciddi sıkıntıların söz konusu olacağını anlattı.


DOSYALAR DAĞITILDI

Işık, Çevre ve şehircilik bakanlığı yönetmeliğinin yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı. Toplantıda söz alan mimarlarda, yeni yönetmelik ile görüş ve önerileri ortaya koydular. Yine toplantıda, toplantıda Çayırova ve Darıca Belediyesi tarafından hazırlanan plan notlarını da mimarlara dosyalar halinde dağıtarak, ayrıntılı olarak okunması ve incelenmesini istedi. Işık, yönetmelikle ilgili emeği geçenlere teşekkür ederken, görüş ve önerilerini daha sonra ifade edeceklerini vurguladı.

23 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR