CHP 2. Çalıştay’ını yaptı

Geçtiğimiz hafta içerisinde ilçe örgütleriyle Otel Asya’da bir araya gelip çalıştay gerçekleştiren CHP İl Örgütü, bu hafta da 10.00-14.15 saatleri ar...

Geçtiğimiz hafta içerisinde ilçe örgütleriyle Otel Asya’da bir araya gelip çalıştay gerçekleştiren CHP İl Örgütü, bu hafta da 10.00-14.15 saatleri arasında Teona Otel’de örgüt yöneticileri ve belediye meclis üyeleri arasındaki koordinasyon sorunlarını saptamak, tarafların sorunlarını, beklentilerini belirlemek ve belediye meclis üyelerinin çalışma ilkelerini belirleyecek yönerge çalışması yapmak amacıyla İl Başkanı Cengiz Sarıbay önderliğinde bir araya geldi.

 

YOĞUN KATILIM

Yerel yönetimler düzeyinde iktidara sistematik bir şekilde hazırlanmak amacıyla gerçekleştirilecek çalıştaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları üyeleri yoğun bir katılım sağladı. Sarıbay’ın sunumu ile başlayan çalıştay, Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Av. Hüseyin Yılmaz’ın sunumu, ilçe başkanlarının sunumu ve sorunların belirlenmesi ile devam etti.

 

‘SORUNLARIMIZI TARTIŞACAĞIZ’

Gerçekleşen çalıştay’ın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Yönetim Kurulu Yönetici Prof. Dr.Ali Akdemir yaptığı konuşmasında CHP olarak yaptıkları  çalıştayların temel hedefinin 2019 seçimlerine en iyi bir şekilde hazırlanmak olduğunu dile getirerek,” Cumhuriyet Halk Partisi büyük bir partidir. Türkiye’nin en demokratik partisidir. Ama bizler bugüne kadar seçimlerde istediğimiz sonuçları alamadık. Bu anlamda bu çalıştaylar bizlerin önümüzdeki seçimlerde nasıl bir siyasi hat izleyeceğimize dair bizlere veriler sunacak” dedi.

 

‘BASIN ÖNÜNDE PARTİMİZİ ELEŞTİRMEYELİM’

Sarıbay, “Bildiğini gibi geçtiğimiz hafta ilçe başkanları ile bir çalıştay yaptık. Herkesin olumlu tepkisini aldık. Bugünde belediye meclis üyelerimizin çalışmaları ve sorunları ile ilgili çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz. Burada herkes dilediğini söyleyebilmeli. Ama sosyal medyada ya basın aracılığı ile partimizi eleştirmeyelim. Basın önünde örgütü, ilçe başkanını ya da meclis üyesini eleştirmek bizleri yükletmez, küçültür” dedi.

 

‘TRAMVAY PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ’

Sarıbay konuşmasının devamında Yahya Kaptan’daki ağaç yıkımı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Sarıbay, “Bugün ki çalıştayımızı neden geçen hafta yapılan ilçe çalıştayı ile beraber yapmadığımızı soranlar oldu. Ama oradaki sorunlar ile burada tartışacağımız sorunlar farklı. Ki zaten çok fazla uzun süren toplantılarda verim düşüyor. Tramvay projesi İzmit için çok değerli bir projedir. Bu yatırımı destekliyoruz. Ama bürokratların verdiği kararlara baktığımızda yanlış kararlar veriliyor. Yahya Kaptan’daki ağaçların kesilmesi de bunlardan biridir. Bu konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan vekilimiz bizleri bilgilendirecek” diye konuştu.

 

‘GÖRÜŞEMELERİ YAPTIK’

Yahya Kaptan Mahallesi’nden geçecek olan tramvay nedeniyle yıkım kararı alınan ağaçların yıkılmaması ve mahalle sakinlerinin tepkilerini Karaosmanoğlu’na bildiren Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, “Yaptığımız görüşmeler sonucunda yetkililer bizlere mahalle sakinlerinin tepkilerine önem verdiklerini Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki yeşil alanın daha genişletilmesi ve mahallelinin rahatsız olamaması için tramvay projesi güzergâhı üzerine yeniden çalışılacağının sözünü aldık. Bu anlamda Yahya Kaptan Mahallesi sakinleri de bizlere teşekkür etti” dedi.

 

‘İSTEDİKLERİ KARARLARI ALIYORLAR’

Hedefimiz yerel yönetimlerde iktidara gelmek olduğu için bu hedefimize ulaşmak için 2 ana yol çerçevesinde konuyu irdelemek gerekiyor” sözlerini kullanan Yılmaz, “Bunlarda birincisi belediye meclis çalışmalarıdır. Bilindiği gibi, Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclislerinin muhalefet grubunu oluşturmaktayız. Bu nedenle meclislerde alınan kararlarda AKP gurubu, AKP’li Meclis Başkanının aksi düşünmesi durumunda istedikleri kararları meclisten geçiriyorlar. Yine belediye çalışmalarına ve gündeme ilişkin konuları seçme irade ve çoğunluğu da onlarda bulunmaktadır” dedi.

 

‘YEREL YÖNETİM KOMİSYONLARI KURULMALI’

Muhalefet olarak gündeme müdahale edebilmemizin bir yolu olan önerge verme hakkını doğru ve yerinde kullanmak gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Öncelikle İl ve İlçe Başkanlıklarında içlerinde Çevre Mühendisi, Şehir Planlamacısı, Mimar, İnşaat Mühendisi, Mali Müşavir veya İktisatçı, Hukukçu gibi uzmanlardan oluşan bir yerel yönetim komisyonunun kurulması gerekmektedir. Ayrıca kamuoyunu aydınlatmak amacıyla her meclis toplantısı sonrası meclis gündemine ilişkin konularda basın açıklaması yapılması her açıdan faydalı olacaktır” sözlerini kullandı.

 

‘ÖNCE ARKADAŞ OLMALIYIZ’

Konuşmasının sonunda genelde ve yerelde iktidar olabilmenin en önemli şartının arkada olmaktan geçtiğinin altını çizen Yılmaz, “Arkadaş kelimesinin kökeni Orta Asya’dır. Orta Asya’da yaşayan Türkler savaşırlarken genellikle sırtlarından yedikleri oklardan dolayı kayıp verirlermiş. Bunun çözümünü sonunda şöyle bulmuşlar. Savaşırlarken sırtlarını kayaya yani büyük bir taşa veriyorlarmış ve arkalarından gelecek tehlikelerden bu sayede kurtuluyorlarmış. Zaman içinde bu taşlara arkadaş demişler. Bende sizlere arkadaş diyorum. Bunun nedeni ise birbirimi her durumda koruduğumuz ve koruyacağımıza olan inancımdır” ifadelerini kullandı.Serkan BORLAK

 

07 Şubat 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR