İzmit meclisinde kadınlar konuşuldu

İzmit Belediyesi’nin mart ayı olağan meclis toplantısı dün yapıldı. Meclis öncesinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan tarafından 8 Mart Dünya Emek...

İzmit Belediyesi’nin mart ayı olağan meclis toplantısı dün yapıldı. Meclis öncesinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle bayan meclis üyelerine çiçek takdim edildi. Toplantının başında konuşan Başkan Doğan, belediye olarak kadınlara birçok konuda destek verdiklerini söyledi.

 

BİRLİKTE MÜCADELE

Dünya Kadınlar Günü’nün aynı zamanda erkekler günü olması gerektiğini söyleyen Doğan, “Bu mücadele hep birlikte olmalıdır. Türk erkeğine yakışmayan durumun ortadan kaldırılması gerekiyor” açıklamasında bulundu. Doğan ayrıca Avrupa ülkelerindeki kadın katliamının çok fazla olduğunu söyledi.

 

“ERKEKLERDEN ÇÖZÜM BEKLEMİYORUZ”

Toplantıda söz alan CHP’li Hale Meriç ise, “8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’dür. ABD’de kadınlara yapılan zulmün tarihidir. Atatürk tarafından kadınlara devrimci hakkı verilmiştir. Kadınlarımız Kurtuluş Savaşı’nda kendisini göstermiştir. Kadın sadece çocuk doğuran değildir. Sorunun muhatabı kadınlarımızdır. Erkek egemen toplumdan çözüm beklemiyoruz” dedi.

 

TARİHİ KENT ARAŞTIRMASI

İzmit’in tarihi yapısının Roma, Osmanlı ve Cumhuriyete dayalı turizm potansiyelinin araştırılması için verilen önerge kabul edildi. Gençlik merkezlerinde yapılabilecek faaliyetler konusunun incelenmesi teklifi kabul edildi. CHP’li Birol Sağlam da Cavit Akarsu Kültür Merkezi’ndeki 5 personel ulaşım sorunu yaşadığını söyledi. Ayrıca Şahinler Köyü’ne gidişlerde de ulaşım sıkıntısı çekildiğini, bölgede zaman zaman elektrik kesintilerinin yaşandığını ve çalışanların sürgün edildiğini dile getirdi.

 

CİDDİ KIŞ OLMUYOR

Sağlam’a yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, “Köylerimiz doğudakiler gibi değil, yollar kapanmıyor. Sorun varsa, bu zamana kadar neden söylenmedi? En çetin kış zamanı dediğiniz 3-5 gündür. Ulaşımla ilgili sorun yaşanmıyor. Dile getirilen sorunların çözümü sağlanır. Ayrıca burada sürgün yoktur, birileri oraya gitmek durumunda” dedi.

 

GÖÇ MERKEZİ

CHP’li Uğur Koştur tarafından gündeme getirilen göçmen binası kurulması konusundaki yanıtı ise AKP’li meclis üyesi Zekeriya Özak verdi. Özak, “Hükümetin böyle bir programı var. Fakat bu yerleşim alanı olmayacak. Kısa süreli konaklama yapılmak için bir düşünce söz konusu” dedi. Belediye başkanı Nevzat Doğan ise, konunun araştırılacağını söyledi.

 

8 KAPALI PAZAR

Kadıköy Kapalı Pazar ve Otopark’nın mayısta açılacağını da söyleyen Özak, “Pazar yeri konusunda farklı bir çalışma vardır, sonlanması bekleniyor. Diğer yerler otopark olarak kullanılacak. Pazarcılarla bir sorunumuz yok. 8 tane kapalı pazar yeri yapıldı. Yuvam Kapalı Pazar yeri ile ilgili hukuki süreç işliyor. Fakat Pazar eski yerinde kuruluyor. Karar çıkarsa burası yıkılacak. Üst yönetimin kararı ile burası yapıldı” dedi. Bir sonraki meclis toplantısının 5 Nisan Salı günü saat 15.00’de yapılacağı bildirildi.Serkan BORLAK

08 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR