Derince ve Başiskele’de iki dere ıslah ediliyor

Yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak projenin tamamlanması ile birlikte iki dere çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmayacak hale getirilecek.   5...

BÜYÜT

Yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak projenin tamamlanması ile birlikte iki dere çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmayacak hale getirilecek.

 

50 DEREDE 60,3 KM ISLAH ÇALIŞMASI

İSU Genel Müdürlüğü, geçmişte kanalizasyonların derelere bağlı olmasından dolayı taşıdığı kirlilik yükü ile çevre ve insan sağlığını tehdit eden yerleşim alanları içerisindeki 50’nin üzerindeki dereyi ıslah etti. Bu derelerde toplam 60,3 km uzunluğunda ıslah çalışması yapan İSU, bu zamana kadar 60 milyon TL ödeme yaptı. Yapılan ıslah çalışmaları ile atıksulardan arındırılan, betonarme ile taş kesit içerisine alınarak çevreye uyumlu hale getirilen dereler, uzun zamandır çevre ve insan sağlığını tehdit etmiyor.

 

DERELERDE 1 KM ISLAH

Kartepe’de Arslanbey Çuhane deresi’nde ıslah çalışmasını sürdüren İSU, Derince ile Körfez İlçeleri arasında geçen Kaşkal dere de 769 metre ıslah çalışması ile 40 metre kutu menfez ve Başiskele ilçesi Damlar mevkiinden geçen Seymen deresinde 167 metre ıslah çalışması yapıyor. Taş trapez kesit içerisine alınan ve tabanı betonarme olarak yapılan derelerde yaklaşık 1 km uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak. Kaşkal dere de 300 mm çapında boru kullanılarak da 200 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı da yapılıyor.

 

GENEL MÜDÜR BAYRAM’DAN İNCELEME

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Seymen deresinde yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Kontrol mühendislerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Müdür Bayram, derelerin ıslah çalışmalarının 6 ay süreceğini söyledi. İki derenin yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacağını ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram,”Yatırım programımız kapsamında Kartepe’de Arslanbey Çuhane deresi, Başiskele’de Seymen ve Derince’de Kaşkal derelerinin ıslah çalışmalarını sürdürüyoruz. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte bu dereler, çevreye ve insan sağlığı için artık tehdit oluşturmayacak” dedi.

21 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR